Obciążenia przedsiębiorcy a korzyści z zatrudniania pracowników
Będąc przedsiębiorcą, marzymy o zatrudnianiu ludzi, którzy spełniają nasze oczekiwania, pracują zgodnie z naszymi wytycznymi, są zadowoleni z tego, co robią i przynoszą naszej firmie zyski. Można by powiedzieć, że da się to zrobić, bo przecież relacja pracodawca–pracownik to wzajemna wymiana. Pracownik pracuje za umówione wynagrodzenie, a pracodawca otrzymuje w zamian pracę.

TEKST: Adriana Stankiewicz
ZDJĘCIE: Adobe Stock
[Współpraca reklamowa]
W rzeczywistości jednak dzieje się po drodze wiele innych rzeczy. Pracownik, poza wynagrodzeniem, oczekuje spełnienia jego próśb o nowy komputer, bardziej wygodne krzesło czy też o różnego rodzaju benefity w postaci ubezpieczeń, kart do klubów sportowych czy pakiety medyczne.
Pracodawcy zależy na tym, aby jego pracownik był w dobrej formie zdrowotnej, więc dba o jego dobrostan, zapewniając szybką pomoc medyczną, zwrot kosztów rehabilitacji. Jednocześnie pracodawca dba o edukację swojego pracownika poprzez szkolenia czy też organizuje spotkania integracyjne, by pracownicy nawiązywali lepsze relacje miedzy sobą i dzięki synergii grupy osiągali lepsze wyniki w pracy.
Przedsiębiorcy poza organizacją wszystkich dodatków muszą jeszcze pamiętać o odpowiednim rozliczeniu podatkowym. Należy ustalić, kto finansuje i w jakiej wysokości dodatkowe benefity. Tutaj jest potrzebna dobra współpraca pomiędzy klientem a doradcą podatkowym, by zachować należytą staranność.
Życie przedsiębiorcy przynosi jednak nie tylko obciążenia organizacyjne, finansowe i podatkowe, ale także wymaga spełniania coraz to nowszych procedur. Ledwo oswoiliśmy się z przepisami o ochronie danych osobowych, a dorzucono nam ustawę z dnia 14.06.2024 r. o ochronie sygnalistów. Zgodnie z art. 4 tej ustawy sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą. Sygnalistą może być m.in. pracownik, zleceniobiorca, stażysta czy wolontariusz. Wobec sygnalisty nie mogą być podejmowane działania odwetowe, nie można takiej osoby np. pominąć w awansie, w udziale w szkoleniach, nie można jej wypowiedzieć lub rozwiązać bez wypowiedzenia stosunku pracy. Przepisy przewidziano dla zatrudniających w ramach pracy zarobkowej co najmniej 50 osób oraz dla podmiotów prawnych wykonujących działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska.
Przedsiębiorca zobowiązany jest także wziąć na siebie rozliczanie czasu pracy swoich pracowników, co przysparza również nie lada problemów. Standardowo pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy. Przykładowo osoba, która ukończyła studia i przepracowała po studiach dwa lata, ma już 26 dni urlopu. Do tego jednak należy dodać kolejne dni wprowadzone tzw. dyrektywą rodzicielską.
Pracownikowi przysługuje bezpłatny urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym, który ma na celu zapewnienie osobistej opieki lub wsparcie osobie będącej krewnym lub pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Ponadto zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym na potrzeby pilnych spraw rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika, z zachowaniem za ten czas do połowy wynagrodzenia.
Dodatkowo można skorzystać z tak zwanej opieki nad dzieckiem przysługującej w wymiarze 2 dni lub 16 godzin. Zwolnienie przysługuje pracownikom, którzy wychowują przynajmniej jedno dziecko do 14. roku życia.
Zatem planowanie czasu pracy, urlopów staje się ważnym elementem organizacyjnym w firmie i aby sprostać tym obowiązkom, warto korzystać z rozwiązań informatycznych, które skrócą czas opracowywania dokumentacji. Od roku 2025 ustawodawca przewidział dla nas kolejną niespodziankę w postaci dnia wolnego w Wigilię. Z tego dodatkowego dnia ucieszy się wiele osób, trzeba będzie jednak zadbać o szybsze dostarczenie dokumentacji do rozliczenia.
W ferworze walki o wyniki finansowe, wzrost sprzedaży dobrze by było jeszcze zadbać o relacje w zespole, bo już czas pomyśleć o społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), o stworzeniu programów dla pracowników, które by podnosiły kwalifikacje czy dawały elastyczne formy zatrudnienia.
Zapewne znalazłoby się jeszcze wiele dodatkowych obciążań dla pracodawcy, jak wzrost wynagrodzenia minimalnego, składek na ZUS czy wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Jednakże w tym wszystkim warto pamiętać, że to właśnie pracownicy tworzą nasze firmy, to oni przynoszą nam korzyści finansowe i to dzięki nim nasze przedsiębiorstwa mogą się rozwijać.
Naszym zadaniem jako przedsiębiorców jest bycie uważnym na zmiany w przepisach, a my, doradcy podatkowi, jesteśmy zawsze chętni do pomocy.

Adriana Stankiewicz - doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych V i VI kadencji, przewodnicząca komisji ds. szkoleń. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego w Suchym Lesie k/Poznania, wspiera przedsiębiorców zakładających nowe działalności i spółki, świadczy usługi bieżącego doradztwa podatkowego dla właścicieli firm, przeprowadza audyty podatkowe, prowadzi szkolenia z zakresu finansów, księgowości i podatków.