Witamy w kwietniu! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Obiekty swobodnie kształtowane

06.09.2022 10:53:08

Podziel się

Czy można sobie wyobrazić biżuterię, która się staje, a nie jest projektowana zgodnie z zamysłem artysty? Taki element zaskoczenia funduje sobie oraz nam – odbiorcom – Małgorzata Kalińska, bohaterka wystawy „Obiekty swobodnie kształtowane” w Galerii YES.

TEKST: Ilona Rosiak – Łukaszewicz
ZDJĘCIA: Wiktor Filip Gacparski

Artystka podąża w swym eksperymencie dalej, pytając o gest malarski w sztuce złotniczej. Manifestuje także pojęcie błędu oraz przypadku w procesie twórczym, a to wszystko uchwycone w przestrzeni i czasie. To z pewnością jedna z bardziej filozoficznych, jeśli nie rewolucyjnych wystaw, jakie w Galerii YES miały miejsce.

Prezentowane obiekty bezpośrednio nawiązują do biomorficznych, cielesnych wręcz kształtów, wywołując tym samym potrzebę dotyku i bliskiego z nimi obcowania. W obrębie całego cyklu Małgorzata Kalińska wskazuje na 5 subkolekcji dopełnionych pracami malarskimi. Wszystkie one stały się podstawą rozprawy doktorskiej, którą autorka zwieńczyła obroną w 2022 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

 

Wystawa biżuterii Małgorzaty Kalińskiej „Obiekty swobodnie kształtowane”

16 września – 22 października 2022 r.

Galeria YES

ul. Paderewskiego 7, Poznań