Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Oko na naukę

Podziel się

Już 14 października, w ramach wspólnego przedsięwzięcia Grupy MTP i Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, na Międzynarodowych Targach Poznańskich otworzy się Centrum Nauki Wyobraźnia – czyli poświęcona nauce wystawa, która przybliży, zarówno małym, jak i dużym, zagadnienia z obszaru fizyki i optyki. Takiego centrum w Polsce jeszcze nie było… To wartościowa rozrywka, połączona z nauką, której dzisiaj tak bardzo poszukujemy.

ROZMAWIAJĄ: Martyna Pietrzak-Sikorska, Joanna Małecka
GRAFIKA: MTP
ZDJĘCIA: Archiwum prywatne

Czym jest Centrum Nauki Wyobraźnia?
Dr hab. inż. Marcin Śmiglak, wiceprezes Zarządu Fundacji UAM reprezentujący Poznański Park Naukowo-Technologiczny: Mówiąc najprościej, Centrum Nauki Wyobraźnia to największa w Polsce wystawa prezentująca zjawiska fizyczne z zakresu optyki. W jej tworzeniu przyświecało nam zdanie wypowiedziane przez Alberta Einsteina: „Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić – to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz”. W Centrum Nauki Wyobraźnia nie tylko pokazujemy różnorodne interaktywne stanowiska edukacyjne, ale również tłumaczymy prezentowaną na ich przykładzie zasadę naukową. W ramach funkcjonowania Centrum Nauki Wyobraźnia bardzo mocno stawiamy na popularyzację i edukację z udziałem wykwalifikowanych edukatorów, którzy w przystępny sposób będą tłumaczyli zawiłości nauk fizycznych.

Filip Bittner, wiceprezes Grupy MTP: Wspólnie doszliśmy do wniosku, że w Poznaniu nie ma jeszcze takiej inicjatywy. Postanowiliśmy więc, wykorzystując nasze możliwości przestrzenne oraz organizacyjne, stworzyć coś niezwykłego z myślą o najmłodszych. Przed projektowaniem wystawy ruszyliśmy w Polskę i odwiedziliśmy podobne miejsca w całym kraju. Dzięki tej kooperacji urządziliśmy strefę edukacyjną, z której będą mogły skorzystać szkoły, rodziny z dziećmi, by doświadczać nauki, uczyć się w sposób innowacyjny, poznawać świat, próbować.

Co wyróżnia wystawę?
MŚ: Centrum Nauki Wyobraźnia oferuje ponad 100 eksponatów związanych z fizyką i optyką, które ilustrują i wyjaśniają zjawiska z naszego codziennego życia. Prezentowane są one w sposób realistyczny i łatwo zrozumiały, co sprawia, że są atrakcyjne zarówno dla dorosłych, jak i młodszych odbiorców. Dzięki temu Centrum oferuje każdemu odbiorcy możliwość zrozumienia nauk fizycznych.

Do kogo skierowane jest Centrum Nauki Wyobraźnia?
MŚ: Centrum Nauki Wyobraźnia to miejsce, które przyciąga miłośników nauki na różnych etapach edukacji. Jest to doskonałe miejsce dla uczniów, którzy chcą w ciekawy sposób uzupełnić swoją szkolną wiedzę, dla rodzin z dziećmi poszukujących edukacyjnej rozrywki, a także dla studentów i dorosłych, którzy pragną lepiej zrozumieć naukowe aspekty otaczającej ich rzeczywistości. Wszystko to przedstawione w formie interaktywnych, angażujących eksponatów.

FB: To będzie nie tylko interaktywna przygoda, która pozwoli zrozumieć zjawiska otaczające nas każdego dnia. Warsztaty pomogą w praktyce zrozumieć prezentowane zagadnienia. Prowadzone przez pasjonatów, dla których nauka to nie tylko zawód, ale sposób na życie. Jest to projekt edukacyjno-naukowy, na który składają się trzy ścieżki edukacyjne z warsztatami: „Barwy”, „Kalejdoskop”, „Gdzie wzrok nie sięga” oraz strefa warsztatowa „Manualnia”. Bardzo istotny jest tutaj aspekt edukacyjny, więc wszystkie ścieżki są zrealizowane w taki sposób, żeby nauczyciele mogli podczas takiej wycieczki przeprowadzać lekcje, realizując program szkolny.

Co zyskają oglądający wystawę?
FB: Zdecydowanie połączą naukę z zabawą. Na wystawie obecni będą edukatorzy. Nie trzeba bać się tego, że zostaniemy pozostawieni sami sobie, będziemy chodzić po omacku i czytać tabliczki z opisami. Edukatorzy będą co jakiś czas przeprowadzali przez wystawę również grupy niezorganizowane, będą zachęcali do tego, żeby samemu doświadczać, będą oswajać grupy z urządzeniami i eksponatami.

MŚ: Odwiedzający Centrum Nauki Wyobraźnia będą mieli okazję do eksperymentalnego badania i zrozumienia różnych zjawisk z dziedziny fizyki i optyki. Dowiedzą się, jak te nauki wpływają na różne aspekty naszego życia, od technologii aż po sztukę.

Gdzie znajdzie się Centrum Nauki Wyobraźnia?
FB: Centrum Nauki Wyobraźnia będzie działać w pawilonie numer 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich od środy do piątku, w godzinach od 9.00 do 17.00 oraz w weekendy w godzinach od 10.00 do 18.00. Jestem dumny z tego, że w sercu Poznania stworzymy miejsce, którego jeszcze w Polsce nie ma. Zachęcamy wszystkich do tego, by doświadczać, oglądać i zwiedzać. Cieszę się, że dajemy ludziom wartościową rozrywkę, której dzisiaj tak bardzo poszukujemy. 

Bilety: tobilet.pl