Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Orzeł i krzyż

06.06.2024 12:19:49

Podziel się

Zagrają 10 spektakli dla 20 000 widzów. Największe nocne show o historii Polski – „Orzeł i Krzyż” odbywać się będzie od 21 czerwca do 20 lipca w podpoznańskim Parku Dzieje. Na premierę widowiska pozostało już niewiele miejsc, bilety na kolejne spektakle wyprzedają się w rekordowym tempie. W spektaklu zagra ponad 300 aktorów. Widowisko to połączenie gry świateł, efektów pirotechnicznych, wizualnych i muzyki, które prowadzą widzów przez ponad 1000 lat dziejów Polski.

TEKST I ZDJĘCIA: Materiały organizatora
[współpraca reklamowa]

A wszystko zaczęło się od spektaklu o dziejach regionu wystawianego dla kilkuset mieszkańców Murowanej Gośliny. Dziś historyczne widowiska „Orzeł i Krzyż” to atrakcja dla kilkunastu tysięcy osób, które przez pięć kolejnych weekendów odwiedzą podpoznański Park Dzieje. Co ich czeka na miejscu? Niespełna dwugodzinne show o ponadtysiącletniej historii naszego narodu, tworzone przez 300 aktorów – wolontariuszy, okraszone widowiskowymi zabiegami scenograficznymi.

Efekty specjalne, pirotechnika
Już na przełomie czerwca i lipca ponad 300 aktorów amatorów ponownie wcieli się w 1500 postaci, by w ekscytujący sposób przedstawić najciekawsze sceny z historii naszego narodu. Chrzest Polski, koronacja Bolesława Chrobrego, triumfy husarii czy powstanie „Solidarności” to tylko kilka momentów historii państwa polskiego, do których przenoszą nas twórcy spektaklu. Nie zabrakło też nawiązań do najbardziej znanych legend, a także scen pokazujących codzienne życie Polaków na przestrzeni wieków. Co roku spektakularne show prezentowane jest na ogromnej scenie liczącej ponad 40 tysięcy metrów kwadratowych, wzbogacone efektami specjalnymi, pirotechniką, mappingiem i popisami świetlnymi. – W tym roku część scen będzie odegrana bliżej widowni – zdradza Filip Klepacki, reżyser nocnego show. – Dopracowaliśmy grę na wielu planach, dzięki czemu widzowie będą mogli dostrzec więcej szczegółów. Wykorzystujemy też więcej mappingów, mocniejsze i bardziej precyzyjne światła oraz zupełnie nową pirotechnikę. Ogrywamy lepiej ogień i wodę, a sam scenariusz będzie bardziej czytelny w opowiadaniu historii oraz dynamiczniejszy.

Ogromna lekcja historii
Istotą spektaklu jest dopracowywana i rozwijana od lat formuła widowiska. Arenę wydarzeń stanowi ogromna plenerowa scena usytuowana w Parku Dzieje – pierwszym w Polsce historycznym parku tematycznym, wzorowanym na „Puy du Fou” – jednej z największych atrakcji turystycznych Francji.

­– Nasze widowiska mają już swoją markę i wiernych widzów, którzy odwiedzają nas co roku, a jednocześnie stają się ambasadorami, promując je wśród swoich znajomych – mówi Tomasz Łęcki, prezes Stowarzyszenia Dzieje i pomysłodawca widowisk. Szacujemy, że wystawiane dziesięć razy widowisko „Orzeł i Krzyż” przyciągnie w tym roku do Murowanej Gośliny 20 tysięcy widzów.

Wydarzenie tworzone organicznie od 2016 roku przez Stowarzyszenie Dzieje, zyskało uznanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako instytucja o oddziaływaniu ponadregionalnym, która jakością swoich działań zasługuje na mecenat państwa. Dlatego w 2023 roku została powołana państwowa instytucja kultury, która wspiera rozwój tego projektu – od lokalnej inicjatywy do ogólnopolskiego projektu. Widowisko „Orzeł i Krzyż” to nie tylko niezwykłe wydarzenie kulturalne, ale przede wszystkim ogromna dawka lekcji historii, przekazana w niecodziennym, zjawiskowym formacie. Oprócz głównego spektaklu, który rozpoczyna się tuż po zachodzie słońca, uczestnicy w ciągu dnia mogą korzystać z dodatkowych atrakcji oferowanych przez Park Dzieje. Pokazy sokolnicze, minizoo, park linowy, krótsze inscenizacje m.in. o powstaniu wielkopolskim, a do tego gry i zabawy z historią w tle, to tylko część możliwości na spędzenie czasu w oczekiwaniu na nocne widowisko. Głównym z nich jest jednak Biesiada – wyjątkowa kolacja przenosząca uczestników do czasów rozśpiewanego i roztańczonego dwudziestolecia międzywojennego.

Magiczna atmosfera
Do premiery pozostało kilka tygodni. Na terenie parku trwają ostatnie przygotowania. Na miejscu już stanęła trybuna, która każdorazowo pomieści ponad 2 tysiące widzów. W gotowości są również aktorzy – wolontariusze, którzy za chwilę zaczynają próby generalne. Wśród nich są mieszkańcy gminy, część zaangażowanych dojeżdża z Poznania, ale też z innych miast, nawet Warszawy.

Widowisko Orzeł i Krzyż to nie tylko spektakl, to wielkie przedsięwzięcie, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce. Aktorzy, rekwizytorzy, krawcy czy osoby zajmujące się obsługą gości – każdy wkładany wysiłek przyczynia się do stworzenia magicznej atmosfery, która robi wrażenie na widzach.

W tym roku widowisko zostanie wystawione aż 10 razy: 21, 22, 28, 29 czerwca, a także 5, 6, 12, 13, 19, 20 lipca. Bilety na spektakl można zarezerwować bezpośrednio na stronie www.parkdzieje.pl.

Dzięki współpracy z Kolejami Wielkopolskimi do Murowanej Gośliny można dojechać z Poznania, kupując specjalny bilet „tam i z powrotem” w cenie 5 zł. Po zakończeniu spektaklu na widzów będzie czekał dodatkowy pociąg, którym wrócą do stacji Poznań Główny.