Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Ósemki i co dalej?

21.01.2019 13:00:00

Podziel się

Zęby mądrości niestety nie dodają rozumu. Kojarzą się raczej z bólem i skomplikowanymi zabiegami. Po co więc wyrastają i jak sobie z nimi radzić, pytamy dr Małgorzatę Andrzejewską, specjalistkę od ósemek w Credus Clinic.

ROZMAWIA: Joanna Małecka
ZDJĘCIA: Sławomir Brandt

Dlaczego ósemki nazywane są zębami mądrości? Przecież w większości przypadków rosną krzywo. 

Ponieważ „wyrastają” w dorosłym życiu, kiedy człowiek teoretycznie już powinien być mądry. A na pewno jest mądrzejszy niż podczas wyrzynania się innych zębów (w dzieciństwie). Pamiętajcie, żeby kontrolować swoje ósemki i w razie konieczności usunąć je, zanim spowodują inne problemy w jamie ustnej, np. stłoczenia zębów czy uszkodzenie siódemek.

Czym objawia się wyrastanie ósemek?

Utrudnione wyrzynanie zębów mądrości objawia się bólem, obrzękiem, mogą towarzyszyć temu trudności w połykaniu, szczękościsk, a nawet podwyższona temperatura ciała. Nawracające stany zapalne związane z wyrzynaniem są wskazaniem do usunięcia takiego zęba. Jeśli dolegliwość wystąpiła pierwszy raz, a ułożenie ósemki na to pozwala, można wyciąć kieszeń dziąsłową i tym samym odroczyć zabieg usunięcia zęba.

Czy można usunąć kilka zębów mądrości podczas jednego zabiegu? Jeśli tak to ile?  

Medycznie (u ogólnie zdrowych pacjentów) nie ma przeciwwskazań do usunięcia kilku zębów podczas jednej wizyty. Ósemki, ze względu na ich położenie, często wiążą się z większym zabiegiem (zwłaszcza w przypadku zębów zatrzymanych) oraz, w związku z tym, z możliwym dłuższym gojeniem.

Dlatego w niektórych przypadkach odradzamy usuwanie więcej niż jednej ósemki.

Czy zdarzyło się Pani usunąć wszystkie ósemki u pacjenta podczas jednego zabiegu? 

Oczywiście! W sytuacji, gdy np. pacjent przyjeżdża tylko na kilka dni i bardzo mu zależy, by wszystkie zęby mądrości usunąć na jednej wizycie – a nie ma przeciwwskazań medycznych – to do takiej prośby się przychylam. Osobiście uważam, że jeżeli pacjent chce przyspieszyć proces pozbycia się ósemek, to warto rozważyć usunięcie dwóch zębów mądrości po tej samej stronie (1 górny i 1 dolny). W ten sposób zachowujemy drugą, nietkniętą przez chirurga, stronę do gryzienia.

Co robi
ć, by zminimalizować dolegliwości bólowe po usunięciu ósemek i żeby rana dobrze się goiła?

Jednym z najważniejszych zaleceń pozabiegowych jest stosowanie zimnego okładu. Przyniesie ulgę oraz zmniejszy ewentualny obrzęk. Chłodzić stronę operowaną należy przez kilka godzin (oczywiście robiąc przerwy, tak by nie odmrozić polika), rozpoczynając tuż po zabiegu. To bardzo ważne, ponieważ to właśnie w pierwszym okresie po zabiegu chłodzenie jest najbardziej skuteczne. Dlatego w Credus Clinic naszym pacjentom zapewniamy specjalistyczne zimne okłady, dzięki którym mogą rozpocząć proces chłodzenia tuż po zejściu z fotela i w drodze do domu. Jeśli zabieg wykonywany jest popołudniu lub wieczorem, warto zwrócić uwagę, by nie spać na stronie, po której ząb był usuwany. Warto dodać, że jeśli zastosujemy się do wszystkich zaleceń, zabieg chirurgicznego usuwania ósemki absolutnie z bólem wiązać się nie musi. Najważniejsza jest świadomość pacjenta, aby wiedział co robić (i czego nie robić), żeby wspomóc procesy gojenia. Dlatego w Credus Clinic tak duży nacisk kładziemy na edukację, poświęcając pacjentowi odpowiednią ilość czasu.

A co, jeśli bardzo się boimy?

Oczywiście jeśli pacjent odczuwa silny stres związany z zabiegiem lub cierpi na dentofobię (czyli strach przed leczeniem stomatologicznym lub dentystą) wychodzimy naprzeciw proponując i wykonując zabiegi stomatologiczne w narkozie, w asyście specjalisty anestezjologa. Dzięki temu pacjent przesypia cały zabieg, co zapewnia mu ogromny komfort psychiczny. W Credus Clinic specjalizujemy się w chirurgicznym usuwaniu zębów, również mądrości. Podejmujemy się usuwania ósemek całkowicie zatrzymanych w kości, nawet takich leżących poziomo, a także korzeni zębów, które pozostały po próbie usunięcia zęba w innych gabinetach. Podsumowując: w przypadku delikatnego chirurga oraz wyedukowanego, świadomego pacjenta, zarówno sam zabieg będzie bezbolesny, jak i okres pozabiegowy przebiegnie bez komplikacji. Zapraszam serdecznie na konsultacje, bardzo chętnie odpowiem na wszelkie pytania oraz wytłumaczę, na czym polega zabieg chirurgicznego usunięcia zęba mądrości. Nie taki dentysta straszny jak go malują.

Credus Clinic
Dolna Wilda 6, 61–552 Poznań
tel. +48 722 227 777

http://www.credus.clinic/