Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Pięciodniowe turnusy lecznicze

09.03.2023 12:45:25

Podziel się

Cierpisz z powodu dysfunkcji kręgosłupa i innych narządów ruchu? Permanentny stres nie pozwala Ci normalnie żyć? To jest ten moment, żeby zapisać się na turnus leczniczy. Przez pięć dni wyspecjalizowani terapeuci pomogą Ci wrócić do normalnego funkcjonowania. Leczenie planowane jest indywidualnie dla każdego, tak by było optymalnie dostosowane do stanu i potrzeb pacjenta. Turnusy odbywają się w Centrum Terapii Manualnej Rakowskiego nieprzerwanie od 35 lat. Skorzystało już z nich 2500 pacjentów.

TEKST: CTM
ZDJĘCIE: Bonderphotography

Podczas pobytu opiekę nad pacjentami sprawuje cały zespół Centrum Terapii Rakowskiego. Są to wykwalifikowani i kompetentni terapeuci, znakomicie przygotowani do samodzielnej pracy leczniczej. Każdy pacjent ma swoich terapeutów, z którymi wspólnie realizuje daną część indywidualnego procesu leczniczego. Terapeutów dobiera się tak, by między nimi a pacjentem powstała dobra więź. Z tego powodu oraz z przyczyn merytorycznych, a także na prośbę pacjenta, możliwa jest zmiana. Codziennie odbywają się konsylia, których celem jest bieżące omawianie indywidualnego przebiegu terapii i zaplanowanie dalszego postępowania na kolejne sesje terapeutyczne. Dzięki temu cały zespół posiada zawsze aktualne informacje o wszystkich uczestnikach turnusu. Leczenie planowane jest indywidualnie dla każdego, tak by było optymalnie dostosowane do stanu i potrzeb pacjenta.

Jeden pacjent = zespół terapeutów
– Na ścianie naszej firmy rodzinnej w Sierosławiu od lat wisi niepozorna, pożółkła już kartka ze słowami: zaufanie, odpowiedzialność, pasja, szacunek, dobro – mówi Danuta Sokołowska, terapeutka i właścicielka Centrum Terapii Manualnej. – W pewnym momencie ktoś pomógł nam ubrać w słowa to, czym od zawsze kierowaliśmy się w swojej pracy i życiu osobistym. W tamtej chwili wydawało nam się, że to truizm, ale dzisiaj widzimy, że to właśnie te wartości są fundamentem zarówno do podtrzymywania tradycyjnych metod, jak i wprowadzania innowacji. Każda decyzja o sposobie prowadzenia terapii, oprócz wartości naukowej, przechodzi przez ten filtr – ludzki i szczery.

Wyobraźmy sobie, że przez pięć dni każdy pacjent jest pod opieką dwóch fizjoterapeutów prowadzących oraz ma wsparcie całego zespołu terapeutycznego – doświadczonego, opiekuńczego, profesjonalnego. Wszystko po to, aby każda godzina spędzona w gabinecie na sesji indywidualnej była kontynuacją poprzedniej sesji oraz elementem spójnego planu terapeutycznego, który jest stworzony dla konkretnej osoby. – Warto dodać, że to Ty, drogi pacjencie, jesteś najważniejszym terapeutą w zespole terapeutycznym. Trzeba to sobie uczciwie powiedzieć – dodaje Danuta Sokołowska. – To Ty decydujesz, aby pójść do lekarza i się zbadać. Wybierasz, co jesz, z kim przebywasz, jaki masz styl życia. Jeśli potrzebujesz pomocy – tylko od Ciebie zależy, czy o nią poprosisz, kogo oraz kiedy to zrobisz. Czy zareagujesz już w momencie, gdy czujesz napięcie i dyskomfort, czy dopiero, gdy zetnie Cię z nóg i specjalista zaleci operację. To wszystko jest Twoim wyborem i niezależnie od tego, jak genialnego masz terapeutę, nikt nie wykona pewnej aktywności i wyborów za Ciebie.

Wiedza a stres
Jest to kolejny krok do wspomnianej wolności. Codziennie pacjent bierze udział w kilkugodzinnych warsztatach, które dotyczą bardzo wielu ważnych zagadnień związanych z jego schorzeniem, a które ostatecznie mają dać konkretne narzędzia do pracy ze swoim ciałem oraz do dokonywania korzystnych wyborów w przyszłości. – Nie bylibyśmy sobą bez tego kluczowego elementu, jakim jest praca ze stresem, który staje się problemem wielu ludzi – wyjaśnia Danuta Sokołowska. – Warsztaty z Terapii Edukacyjnej mają na celu najpierw przybliżyć Ci ten temat oraz wyjaśnić, jak to się stało, że stres ma wpływ na fizjologię człowieka. Podczas kolejnych dni dostaniesz konkretne, sprawdzone narzędzia do rozpoznania u siebie, jakie mechanizmy stoją za Twoimi dolegliwościami i co możesz zrobić, aby to zmienić. Zajęcia te są wisienką na torcie całego pobytu. Ich nowoczesny program jest drobiazgowo dopasowany do potrzeb pacjentów z dolegliwościami narządu ruchu. Głównie dzięki wieloletniej już praktyce.

Metoda Rakowskiego
Polska, rodzima, innowacyjna, jedyna w swoim rodzaju. To właśnie ta metoda Terapii Manualnej jest osią turnusu i z tej koncepcji zrodził się pomysł na taką formę terapii. Jedną z cech tej metody jest duża dynamika zmian. Oznacza to, że podczas terapii podąża się za tym, co pokazuje czy komunikuje ciało pacjenta. Innymi słowy – niezależnie od stanu, w jakim człowiek się znajduje, ile ma lat, w CTM specjaliści zawsze będą szukać w nim potencjału do wyzdrowienia. Celem jest zawsze poprawa samopoczucia, sprawności i ogólnego dobrostanu. – Nie ma większej satysfakcji niż obserwowanie tych zmian na żywo, od początku do końca turnusu – kwituje Danuta Sokołowska. Każdy terapeuta wie, o jakim uczuciu mowa. Narzędzia się zmieniają, koncepcje ewoluują, poglądy na zdrowie są różne, ale to właśnie intencja jest tym, co pozwala dokonać właściwego wyboru. I choćby ten wybór był kontrowersyjny lub nowatorski, to jeśli stoi za nim odpowiednia wola, to zawsze postąpimy dobrze dla siebie oraz – ostatecznie – dla innych również.

Pięciodniowy turnus leczniczy obejmuje około 6 godzin zajęć dziennie i jest dostępny dla każdego, kto właśnie dziś zrozumiał, że zdrowie jest w życiu najważniejsze.

 

https://ctmrakowski.pl/