Pomagamy spełniać marzenia
04.10.2023 13:17:43
Biuro Regionalne Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Poznaniu wspiera rozwój małych i średnich przedsiębiorstw z północno-zachodniej Polski. W ostatnich dwóch latach niektóre wielkopolskie firmy właśnie od konsultacji z pracownikami tego biura rozpoczynały nowy, lepszy etap działalności – znajdując pomysł na finansowanie swoich pomysłów. Na czele poznańskiego PARP stoi Maciej Fliger, któremu właśnie mija rok pracy na tym stanowisku i który nie ukrywa, że lubi patrzeć, jak dzięki ich działaniom spełniają się czyjeś marzenia.
ROZMAWIA: Joanna Małecka
ZDJĘCIA: PARP
W lipcu tego roku podsumowano oficjalnym wydarzeniem dwa lata działalności Biura Regionalnego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Poznaniu. Dla Pana było to podsumowanie pierwszego roku pracy. Ciekawe doświadczenie?
Maciej Fliger: Zdecydowanie tak. Znacząca część działalności to informacja i promocja oferty PARP, więc wydawać by się mogło, że dla doświadczonego PR-owca to tylko nowy obszar. W tym zawodzie zmienia się przecież branże dość płynnie. Po tym roku pracy mogę jednak stwierdzić, że promocja funduszy unijnych to dość specyficzna działka – co przyznaję pomimo tego, że nie był to dla mnie nowy temat, znałem go z perspektywy różnych beneficjentów czy jako autor wniosków o dotacje. Bardzo ciekawe są idee wynikające z polityk Unii Europejskiej, które również promujemy – ze względu na to, że przedsiębiorcy powinni uwzględniać je w swoich wnioskach. Mam na myśli zwłaszcza gospodarkę o obiegu zamkniętym, innowacyjność, dostępność. Jak pani wspomniała – podsumowywaliśmy dwa lata działania biura, więc chciałbym dodać, że zanim podjąłem pracę, Biurem Regionalnym kierowała Magdalena Hilszer i przejąłem już po poprzedniczce solidnie zorganizowane działania.
Wspomniał Pan o ideach. Mnie utkwiło w pamięci z naszych wcześniejszych spotkań, że jako Biuro Regionalne zajmujecie się wspieraniem przedsiębiorców w okresowych trudnościach.
W kończącej się (z opóźnieniem, związanym zwłaszcza z pandemią) perspektywie finansowej 2014-2020 realizujemy ogólnopolski projekt „System Wczesnego Ostrzegania MMŚP w okresowych trudnościach” (SWO). W jego ramach około dwóch tysięcy przedsiębiorców spełniających kryteria otrzymało dotacje w wysokości po 18,5 tysiąca złotych – obecnie nasi specjaliści ds. SWO zajmują się m.in. ich rozliczeniami. Równolegle z wszelkimi procedurami prowadzimy działania promocyjne, które obejmują różne instrumenty Dyrektywy Drugiej Szansy, także te realizowane przez inne instytucje. Polecamy te działania zwłaszcza potencjalnym przedsiębiorcom dopiero dostrzegającym trudności na horyzoncie – bo może im to pomóc uniknąć takiej sytuacji. Przez trzy dni w tygodniu mamy dyżury naszych specjalistów, w tym w piątki dyżur prawnika – zapraszam do korzystania z możliwości zadawania pytań, uzyskania porad, oczywiście bezpłatnych. Można się też zapisywać na nasz newsletter, który nieco szerzej wskazuje, jakie wsparcie dla firm w kryzysie oferują instytucje publiczne w Polsce. Ponadto, jak w każdym obszarze, projekt SWO, podobnie jak inne, promujemy poprzez spotkania z przedsiębiorcami, konferencje, webinary.
PARP jest w Wielkopolsce bardzo widoczny za sprawą różnych otwartych eventów dla przedsiębiorców. Wiem, że chętnie korzystacie z zaproszeń na różne wydarzenia.
Korzystamy z zaproszeń, organizujemy i współorganizujemy takie otwarte wydarzenia dla przedsiębiorców… Tylko w tym roku byliśmy już na około pięćdziesięciu. Nie tylko w Wielkopolsce, bo region formalnie nam przypisany to także województwa lubuskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie. W przypadku SWO działamy nawet na wschodzie Polski. Dywersyfikujemy geograficznie nasze działania, ale i tak Wielkopolska korzysta na naszej obecności najbardziej. Siedzibę mamy na terenie MTP. W ubiegłym roku wspólnie z Wielkopolską Grupą Prawniczą i Wydziałem Prawa UAM zorganizowaliśmy konferencję poświęconą międzynarodowym zamówieniom publicznym, także w kontekście przyszłości Ukrainy. Później jako PARP włączaliśmy się do kolejnych wydarzeń w Poznaniu związanych z tym tematem – wspierając inicjatywy minister Jadwigi Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej. Współorganizowaliśmy też cykl spotkań pod nazwą „Czy warto inwestować”, przyłączając się wspólnie z poznańskim ARP i BGK do inicjatywy Polskiej Strefy Inwestycji Wielkopolska – było to kilkanaście spotkań, od Piły po Gniezno czy Kościan. W większości powiatów naszego województwa PSI buduje Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, ale podejmujemy podobne działania także na pozostałym podlegającym nam terenie, z innymi strefami.
Co oprócz typowych spotkań z przedsiębiorcami, kongresów, konferencji?
Staram się – a zarówno nasza centrala, jak i cały zespół Biura Regionalnego PARP mnie w tym wspiera – rozszerzać katalog działań promujących naszą ofertę, a także gospodarkę o obiegu zamkniętym. Spotykamy się z nowymi grupami odbiorców – w tym z seniorami i starszą młodzieżą, bo dla pewnych naszych działań również i to jest target. Odbywaliśmy spotkania z młodzieżą szkolną i studencką w Koszalinie, Poznaniu, Wronkach, Ostrzeszowie. W tym roku włączyliśmy się w akcję sprzątania brzegów Warty, organizowaną przez Fundację „Ratuj Ryby”. Mamy za sobą pierwsze działanie w ramach SWO, przy którym współpracowaliśmy z influenserem – na konferencji „Firma Przyszłości” w Toruniu. Planujemy wydarzenie dla sektora HoReCa przy współpracy z drugim biurem regionalnym PARP – w Olsztynie. Chciałbym też podkreślić, że w miarę swoich możliwości jesteśmy otwarci na spotkania indywidualne z przedsiębiorcami.
Najważniejsze dla PR-owca jednak jest to, by było co przekazywać. Co jest „hitem” tego roku?
Nie ma takiej sytuacji, by w ofercie PARP nie było żadnych naborów, chociaż czasem zdarza się, że są jakieś szczególnie wyczekiwane. Tak było z uruchomieniem naszych działań w ramach nowej perspektywy, a zwłaszcza Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Tu zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się działanie „Ścieżka SMART” – możliwość pozyskania środków na innowacyjne projekty lub na prace badawczo-rozwojowe prowadzące do innowacji, w tym także na inwestycje. Nabory w ramach tego działania trwają nieprzerwanie od lutego tego roku, a my przez cały ten czas zachęcamy do korzystania z tej możliwości i staramy się skutecznie uświadamiać, jakie projekty mają szansę uzyskać dofinansowanie.