Wyjątkowy luty i wyjątkowy numer SUKCESU ❄️ zapraszamy do lektury najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu ❄️ najnowszy numer jest już dostępny ❄️  

Organizator:

Powstańcze miasteczko na MTP [GALERIA ZDJĘĆ]

19.12.2023 12:38:33

Podziel się

Radosne świętowanie 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęliśmy 16 grudnia w Miasteczku Powstańczym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dwudniowe rodzinne wydarzenie plenerowe przeniosło nas do 1918 roku i pozwoliło na nowo odkryć historię jednego z najważniejszych zrywów niepodległościowych w naszych dziejach!

MATERIAŁY: UMWW

Niepowtarzalny klimat epoki zapewnił obóz powstańczy z budką strażniczą ze szlabanem oraz elementami militarnymi – miotaczem ognia i skrzynią na amunicję a także szpital polowy z ówczesnym wyposażeniem, w którym na dzieci czekała wspaniała zabawa, polegająca na pobraniu książeczki wojskowej i zbieraniu pieczątek potwierdzających wykonanie badań. W kuchni polowej skosztować można było bezalkoholowy „Grog Powstańczy 0% – przeciwdziałający szkorbutowi”. Dużym powodzeniem cieszyły się stylizowane zdjęcia z epoki.

Na terenie zorganizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego Miasteczka rozdano kilka tysięcy flag powstańczych, które 27 grudnia, w Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będą dumnie powiewać z wielkopolskich okien. Chętni mogli własnoręcznie wykonać symbole związane z powstaniem: flagę powstańczą, kotylion, proporczyk, rogatywkę oraz okolicznościowe przypinki.

Nie zabrakło też muzycznych akcentów. Na scenie wystąpili: Chór Męski Arion, Zespół SeniorUki, Piosenkowa Krowa, Śpiewanki Wielkopolskie, Studio Teatralne BLUM, Sopranissimo, Tomasz Grdeń oraz Chór Gospel. Sobotni wieczór zakończył występ Zespołu Luxtorpeda. Było magicznie i energetycznie!