Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Poznań dla pszczół

31.07.2023 10:16:42

Podziel się

„Cztery pory roku w świecie zapylaczy” to nowa ścieżka przyrodniczo-edukacyjna na zielonej mapie Wielkopolski, która została zrealizowana w ramach programu „Poznań dla pszczół”. W trosce o ochronę tych pożytecznych owadów, powstają miejsca sprzyjające ich pracy. Specjalne hotele dla pszczół są atrakcją dla zwiedzających i unikatową okazją do obserwowania ich fascynującego świata z bliska.

TEKST: Dominika Job
ZDJĘCIA: Urząd Miasta Poznania

 Urokliwe parki, zielone skwerki, alejki, tereny leśne – liczne obszary przyrody od lat są chlubą i zieloną wizytówką Poznania. Mieszkańcy doceniają możliwość odpoczynku na łonie natury, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od upodobań. W Lesie Dębińskim powstała nowa przyrodniczo-dydaktyczna ścieżka pn. „Cztery pory roku w świecie zapylaczy”, która dostarcza atrakcji poznaniakom w każdym wieku. Projekt został zrealizowany w ramach programu „Poznań dla pszczół” oraz dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Ścieżka zlokalizowana przy placu zabaw, tuż obok siedziby Zakładu Lasów Poznańskich, przy ul. Ku Dębina 2. Ma na celu przybliżyć spacerowiczom fascynujący świat owadów zapylających.

Spośród 20 000 gatunków pszczół żyjących na świecie w Polsce występuje ich jedynie niecałe 500. Najbardziej znaną przedstawicielką jest pszczoła miodna, która żyje w złożonych społecznościach. Dzięki hodowli, możemy obserwować ich świat i odkrywać nie tylko podobieństwa do społeczności ludzkich, ale również doceniać znaczenie ich pracy dla środowiska naturalnego.

Różnorodność zapylaczy
Pszczoły pełnią niezwykle ważną rolę w naszym ekosystemie. O znaczeniu tych pracowitych owadów dla ludzi i środowiska przypominają tablice edukacyjne oraz obiekty pokazowe – wielkopolski ul czy hotelik dla owadów. Ścieżka w Lasku Dębińskim pokazuje, jakie zapylacze można spotkać w Polsce i jak rozróżniać je między sobą. Osoby odwiedzające mają okazję obcowania z naturą, przy jednoczesnym zdobywaniu informacji na temat różnorodności świata zapylaczy. Poznają także specyfikę zawodu pszczelarza oraz sposoby na indywidualne działania sprzyjające pszczołom w mieście.
– Ścieżka pn. „Cztery pory roku w świecie zapylaczy” powstała w celu przybliżenia mieszkańcom Poznania oraz turystom niezwykle zróżnicowanego i pełnego ciekawostek świata owadów zapylających. Ma również inspirować do samodzielnego jego odkrywania i podejmowania działań na rzecz ochrony zapylaczy – mówi Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania.
Kolejne miejsce na zielonej mapie Poznania łączy rozrywkę z edukacją. Młodzi ludzie mogą poznać interesujące fakty przyrodnicze, a starsi zyskali atrakcyjne miejsce do spędzenia czasu w otoczeniu natury. Zawarte na tablicach schematy umożliwiają lepsze zrozumienie prezentowanych treści, a realistyczne rysunki owadów, ich siedlisk oraz roślin pozwalają uchwycić detale i ułatwiają rozpoznawanie poszczególnych gatunków podczas terenowych obserwacji.

Zielona edukacja
Ścieżka została przygotowana również z myślą o osobach z niepełnosprawnościami – m.in. dzięki wprowadzeniu tablic tyflograficznych oraz systemu Totupoint, za pomocą którego można wysłuchać treści merytorycznych. Stanowi także doskonałe uzupełnienie zaplecza dydaktycznego dla nauczycieli i edukatorów, dla których przygotowano spójne z treściami ścieżki, bezpłatne materiały do wykorzystania podczas lekcji w terenie – dodaje dyrektor Joanna Jajus.
Na stronie www.poznan.pl/pszczoły zostały zamieszczone do pobrania dodatkowe materiały edukacyjne dla dzieci z klas 1-6. Po dokonaniu odpowiedniej zmiany mogą zostać wykorzystane również w starszych klasach. W celu pogłębienia zdobytej wiedzy przygotowane zostały dodatkowe materiały dla rodzin, które w formie zagadek i łamigłówek są dostępne na miejscu za pomocą kodów QR. Materiały służą do szerzenia edukacji ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Zachęcają także do sadzenia i siania kwiatów oraz budowania funkcjonalnych schronień dla zapylaczy. – Teraz już nie boję się tych owadów. Wiem, że są dla nas ważne i cieszę się, że mają tu swoje domki – mówi zafascynowana 7-latka, tuląc się do rzeźby pszczoły ustawionej na ścieżce.

Poznań dla pszczół
Ścieżka „Cztery pory roku w świecie zapylaczy” została zrealizowana w ramach programu „Poznań dla pszczół”, którego celem jest uwrażliwienie mieszkańców na pracę pszczół i owadów zapylających. Program wzmacnia lokalne społeczności i jest inspiracją do podejmowania działań na rzecz poprawy warunków życia owadów oraz zwiększenia ich populacji w mieście. Dzięki popularności akcji przybywa miejsc schronienia i rozmnażania dla zapylaczy. Specjalne hoteliki można podziwiać w parkach, laskach czy na terenach ogródków działkowych. Powstały również miejskie pasieki w Lesie Dębińskim, parku Cytadela i na terenie Term Maltańskich.
Chociaż większość gatunków pszczół gniazduje w ziemi, niektóre z nich zakładają gniazda w pustych łodygach roślin czy tunelach martwych drzew. Stworzone przez ludzi domki i hoteliki dla zapylaczy mają na celu sprowadzenie ich do sąsiedztwa, by zamieszkiwały powstające sztuczne gniazda. Obserwowanie pracy i życia pszczół jest fascynujące i pouczające. Zapylają wiele gatunków roślin, także uprawnych, dlatego poznaniacy ochoczo tworzą kolejne miejsca przyjazne owadom zapylającym i włączają się w działania wspierające ich pożyteczną pracę.