Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Problem inflacji – rozwiązania

Podziel się

Ostatnie lata nie oszczędzają przedsiębiorców. Po trudnym czasie pandemii firmy zmagają się z problemami wynikającymi z rosnącej inflacji. Dla wielu wzrost cen oznacza konieczność zamknięcia działalności albo wstrzymania inwestycji. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. przygotowała rozwiązania finansowe, które na bieżąco ratują polski biznes i miejsca pracy. O elastycznym reagowaniu na to, co dzieje się na rynku, opowiada Andrzej Rosiek – dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Poznaniu.

ROZMAWIA: Anna Skoczek
ZDJĘCIA: Sławomir Brandt

Wydawałoby się, że przedsiębiorcy, którzy przetrwali pandemię, powinni odetchnąć z ulgą. Szybko jednak pojawił się kolejny problem – inflacja.
Andrzej Rosiek:
To dla nas wszystkich ogromne wyzwanie. Codziennie zgłaszają się do nas małe i średnie firmy. Niestety, problemy związane ze wzrostem cen mają coraz częściej też duże firmy. To właśnie w odpowiedzi na te wszystkie zgłoszenia przygotowaliśmy rozwiązania takie jak pożyczka antyinflacyjna i pożyczka inwestycyjna. Nasze warunki są o tyle atrakcyjne, że mamy do dyspozycji środki finansowe w wysokości od 800 tysięcy złotych do nawet 10 milionów złotych. Dzięki temu możemy działać w obszarze poprawy płynności małych i średnich firm.

W jaki sposób na przykład pożyczka antyinflacyjna pomaga przedsiębiorcom?
Pomaga bezpiecznie realizować zlecenia. Nasza pożyczka antyinflacyjna obrotowa wypełnia lukę, która wynika z różnicy między ceną wynikającą z zamówienia, a ceną zakupu. Jeżeli klient widzi, że potrzebne mu są dodatkowe pieniądze na realizację transakcji czy zlecenia, może ubiegać się o pożyczkę. Okres jej spłaty wynosi nawet 48 miesięcy i jest dłuższy niż przy standardowych pożyczkach obrotowych.

A co z inwestycjami?
Mamy też pożyczkę antyinflacyjną inwestycyjną, którą przygotowaliśmy dla firm, które rozpoczęły inwestycje, otrzymały finansowanie np. z banku, ale ze względu na wzrost cen nie mogą ukończyć projektu. Pomagamy klientom dając dodatkowe finansowanie inwestycji i rozkładając spłatę pożyczki nawet na 10 lat. To jest coś, co spotyka się ze sporym zainteresowaniem. Chodzi o to, żeby móc domknąć inwestycje, które mają przecież zacząć zarabiać na spłatę zobowiązań finansowych.

Ile trwa uzyskanie takich pożyczek?
Wprowadzenie systemu składania wniosków online przez naszą stronę www.arp.pl/dla-biznesu bardzo ułatwiło cały proces aplikowania o dodatkowe środki finansowe. Najwięcej czasu zajmuje klientom skompletowanie dokumentów, ale jeżeli klient ma komplet dokumentów, które składał na przykład w banku do wniosku o kredyt, to tak naprawdę nie potrzebuje niczego więcej. Przy pożyczce obrotowej analiza jest uproszczona i jeśli nie trzeba niczego uzupełniać, to ten czas wynosi od dwóch tygodni do około miesiąca. Przy pożyczkach inwestycyjnych proces jest trochę dłuższy z uwagi na szerszy zakres analizy złożonych dokumentów.

To na pewno działania, które mogą ratować firmy przed zamknięciem.
Rozpoczynając projekt inwestycyjny, np. budowę dodatkowej hali produkcyjnej, nikt nie zakładał takich wzrostów cen. Często sprawia to, że projekty stają w miejscu i nie można ich zamknąć. Pomagamy przedsiębiorcom w trudnych momentach, dajemy alternatywę i możliwości, żeby jedynym rozwiązaniem nie było zamknięcie firmy.

Czy duża grupa przedsiębiorców skorzystała już z takiej pomocy?
Z każdym miesiącem jest ich coraz więcej. Nie jesteśmy jednostką, która ma zarabiać na pożyczkach. Naszym celem jest przede wszystkim pomaganie przedsiębiorcom w przetrwaniu trudnego czasu. Współpracuję z około 35 Izbami Gospodarczymi, co pozwala mi na zdobywanie ogromnej wiedzy. Obecnie prawie wszystkie Izby sygnalizują nam problemy z realizacją inwestycji i bieżących płatności. Wszystko przez to, że skraca się okres spłaty należności przy jednoczesnym skracaniu czasu płatności zobowiązań.

To działa jak zaciskająca się pętla…
W normalnej sytuacji gospodarczej poziom zobowiązań i należności mniej więcej się ze sobą pokrywa. Spływ należności to na przykład 30 dni i na płatności też mamy 30 dni. W tym momencie mamy do czynienia ze zdrową sytuacją, jeśli chodzi o funkcjonowanie gotówkowe w firmie. Ale jeżeli ceny nagle wzrastają, to zapasy, które klient musi posiadać, muszą być z czegoś finansowane. Dlatego rozwiązania finansowe ARP S.A. mogą pomóc klientom MŚP w tych trudnych sytuacjach gospodarczych.

Jakie firmy teraz korzystają z Waszej pomocy?
Finansujemy firmy, które spełniają pewne parametry, takie jak chociażby minimum 4 miliony przychodów ze sprzedaży za ostatni okres obrachunkowy, prowadzenie pełnej księgowość i działanie przynajmniej 24 miesiące. Wszystkie szczegóły dotyczące tego, kto może skorzystać z naszych pożyczek, dostępne są na naszej stronie www.arp.pl/dla-biznesu.

A co z zabezpieczeniami?
Pożyczka antyinflacyjna jest zabezpieczona poprzez Gwarancję Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego. Wcześniej bywało tak, że klienci mieli potrzebę finansową, ale nie mieli wystarczającego zabezpieczenia. Teraz jest taka możliwość, że klient ma tylko 50 procent swojego zabezpieczenia, a 70 procent zabezpiecza Fundusz. Co ważne, opłatę za tę Gwarancję EFG pokrywamy w całości my – Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

 
ARP S.A. wspiera przedsiębiorstwa w prowadzeniu i rozwijaniu działalności, a także w realizacji procesów restrukturyzacji. Odgrywa ważną rolę w zwiększaniu konkurencyjności polskiego przemysłu. ARP koordynuje wysiłki instytucji rozwoju wspierających zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju.