Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Przebarwienia

24.02.2020 13:00:00

Podziel się

Wspólnie z Instytutem Zdrowia i Urody Salamandra realizujemy projekt „Droga do piękna”, w którym pokazujemy, jak można walczyć z różnymi problemami skórnymi. Instytut Salamandra to coś więcej niż tylko gabinet kosmetyczny. To połączenie nowoczesności, komfortu i skuteczności w dążeniu do pięknej i zdrowej skóry.

ROZMAWIA: Klaudyna Bogurska-Matys

Jak wygląda pierwsza wizyta klientki, która zgłasza się do Instytutu Salamandra z problemem przebarwień na skórze?

Zuzanna Sobura, kosmetolog: Podczas pierwszego spotkania przeprowadzamy konsultację kosmetologiczną z wykorzystaniem urządzenia VISIA Complexion, które umożliwia wykonanie zdjęcia twarzy w trzech rodzajach światła. Dzięki temu możemy poznać stan skóry i głębokość przebarwień. Po analizie i wywiadzie z klientką, wiemy już dokładnie jaką metodę zastosować, by zniwelować problem.

A skąd się biorą przebarwienia?

Najczęściej jest to niestety konsekwencja grzeszków, kiedy to na wakacjach nie stosujemy kremów z filtrem, nie chronimy skóry przed słońcem. Robimy tak przez długie lata, nie zastanawiając się nad skutkami. Są również przebarwienia hormonalne, po trądziku i stanach zapalnych. Jest też grupa pań, które po ciąży nie mogą się pozbyć przebarwień. Perfumy i zawarte w nich olejki eteryczne mogą również przyczynić się do pojawienia się plam.

Jak poradzić sobie z przebarwieniami na twarzy?

Najczęściej w tym celu zalecamy zabiegi laserowe. Światło lasera dociera bezpośrednio do melaniny – barwnika w skórze, dzięki czemu są to zabiegi maksymalnie bezpieczne i skuteczne. W zależności od lokalizacji barwnika, do plam powierzchniowych stosujemy kalibrowane światło pulsacyjne CPL lub laser ND:Yag. Natomiast głębokie przebarwienia opracowujemy laserem Nd:Yag typu Q-Switch. Silny impuls dostarcza energię lasera nawet do głębokich warstw skóry, dzięki czemu niweluje przebarwienia powstałe np. po ciąży lub po terapii hormonalnej. A wszystko to bez uszkodzeń naskórka.

Czy problem przebarwień dotyczy głównie twarzy, szyi i dekoltu?

Przebarwienia dotyczą skóry na całym ciele. Najczęściej zgłaszają do nas klientki z plamami na twarzy i dekolcie, w drugiej kolejności na dłoniach czy plecach. To właśnie dłonie są często „spychane” na drugi plan w naszej pielęgnacji. Zapominamy o tym, że je także należy chronić kremami z filtrami UV oraz stosować regularnie peelingi.

Czy z takimi plamami także potraficie coś zrobić?

Do wyrównywania kolorytu skóry dłoni stosujemy zabiegi laserowe, takie same, jak w przypadku twarzy – różnią się wyłącznie stosowanymi przez nas parametrami i liczbą zabiegów. Jesteśmy w stanie skutecznie zniwelować takie plamy na dłoniach, jak to widać na zdjęciu. Wspólnie z naszą klientką uporaliśmy się z problemem w kilka miesięcy.

Jak długo trwa cały proces usuwania niechcianych plam?

Wszystko zależy od tego, jak głęboko one występują. Szczegóły terapii ustalamy podczas pierwszej konsultacji i wówczas planujemy zabiegi – zarówno ich ilość, rodzaj, jak i prawidłowe rozłożenie w czasie. Najczęściej proces usuwania przebarwień trwa ok. 6 miesięcy.

Czy te zabiegi są bolesne?

Nie są bolesne, choć możemy czuć dyskomfort związany z kumulacją ciepła w skórze. Są to również szybkie zabiegi, które trwają maksymalnie 60 min.

A jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Przyjmowanie leków, które mogą uwrażliwić skórę na światło. Najczęściej są to pochodne witaminy A oraz wiele ziół. Ciąża i karmienie piersią wykluczają zabieg. Klientki przyjmujące hormony są dopuszczone do zabiegu pod warunkiem, że będą bezwzględnie stosować odpowiednie kremy z filtrem.

Skoro słońce jest takim wrogiem dla skóry poddawanej zabiegom usuwania plam pigmentacyjnych, to czy można je bezpiecznie wykonywać przez cały rok?

Ekspozycja na słońce w przypadku zabiegów laserowych jest wykluczona. Z tego powodu wykonujemy je od końca września do początku maja. Właśnie teraz jest czas, kiedy można się im poddać jeszcze przed latem. Odstęp między kolejnymi zabiegami powinien wynosić przynajmniej 4 tygodnie.

 

Zuzanna Sobura

Magister Kosmetologii, absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Zajmuje się niwelowaniem problemów i oznak starzenia się skóry przy zastosowaniu nowoczesnej technologii.

www.instytutsalamandra.pl
ul. Grunwaldzka 113, Poznań