Witamy w kwietniu! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

(R)ewolucja w dziedzinie odzieży roboczej

05.09.2023 10:41:58

Podziel się

Nie jest tajemnicą, że sektor mody ma ogromny wpływ na środowisko naturalne. Szacuje się, że branża odzieżowa odpowiada za 10% światowych emisji dwutlenku węgla. Niektóre marki potrafią 6 razy w ciągu roku zmieniać kolekcje. Część ubrań nie zdąży nawet trafić na sklepowe wieszaki, całe kontenery odzieży są po prostu wyrzucane. Pomijając bezsensowne zużywanie materiałów marnuje się też jeden z najważniejszych zasobów- ludzie i ich praca, a zrównoważony rozwój to również ochrona ludzi.

Od lewej: Daniel Schumacher, Dyrektor Sprzedaży Teamdress Holding GmbH – producenta odzieży ecoRover,
Agnieszka Kazuś, Prezeska DBL Poznań Wynajem Odzieży Roboczej Sp. z o.o., Michał Lewandowski, Szef Sprzedaży Teamdress w Polsce

TEKST: Anna Wegner przy wsparciu Agnieszki Kazuś
ZDJĘCIE: Maciej Kołodziejczyk
[współpraca reklamowa]

Odzież robocza to bardzo wąski sektor całej branży odzieżowej, jednak w DBL nieustannie dyskutujemy o tym, jak możemy wpłynąć na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Jako pierwsi zaoferowaliśmy odzież ekologiczną w usłudze serwisu. Do swojej oferty wprowadziliśmy ją w 2020 roku- podczas  pandemii Covid-19, gdzie rozwiązania ekologiczne zeszły na dalszy plan, a świat zaczął produkować niewyobrażalne ilości odpadów w postaci jednorazowych rękawiczek, maseczek itp. W tym samym okresie na nasze półki trafiły wzory odzieży ekologicznej. Brzmi jak szaleństwo, ale wiedzieliśmy, że mamy czas na rozwijanie produktu, lepsze zapoznanie się z nim. Trudne czasy to dobry moment na zmiany i pewnego rodzaju reset. Dziś wiemy, że była to bardzo dobra decyzja i nie żałujemy takiego kroku.

Kolekcja ecoRover, bo o niej mowa to w 100% ekologiczne rozwiązanie w zakresie wyposażenia pracowników w odzież roboczą. Materiały, które zostały wykorzystane do jej uszycia to ekologiczna bawełna odznaczona certyfikatem Fairtrade oraz poliester w pełni pochodzący z recyklingu butelek PET. Oprócz tkanin użytych do stworzenia kolekcji, sam proces produkcji przebiega w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jest on objęty certyfikatem Fair Wear (FWF), co oznacza m.in. że warunki pracy są bezpieczne, a ludzie godnie wynagradzani za swoją pracę.

Zawsze stroniliśmy od tzw. mody wyrzucanej, czyli takiej o niskiej jakości, nienadającej się do naprawy. Przed wprowadzeniem do oferty każdy artykuł sprawdzamy pod kątem m.in. tego jak tkanina zachowuje się w praniu, czy w razie potrzeby będzie możliwość wymiany nap, zamków itp. Szacuje się, że gdyby przedłużyć o zaledwie 10% żywotność tylko 1 na 5 rzeczy znajdujących się w europejskich szafach, na wysypiskach lądowałoby o 6,4 mln ton odzieży mniej. Kluczem do zrównoważonego rozwoju jest świadomość. Jeśli oferujemy Klientowi jakiś produkt- mamy pewność, że sprawdzi się on w użytkowaniu i serwisie.

W polskich firmach zazwyczaj to pracownicy sami dbają o swoje ubrania, piorąc je w domowej pralce. Nierzadko jest to odzież mocno zabrudzona, często środkami chemicznymi, które mogą przedostać się do środowiska. Korzystanie z profesjonalnej pralni sprawia, że takie ryzyko bliskie jest zeru. Co roku do mórz i oceanów trafia szacunkowo 0,5 miliona ton mikrowłókien uwalnianych w trakcie prania tekstyliów. W pralniach przemysłowych kontroluje się zanieczyszczenie ścieków oraz rozwija nowoczesne technologie prania, dlatego ryzyko przedostania się do środowiska niepożądanych substancji ograniczone jest do minimum. Ponadto jednym z najważniejszych działań podejmowanych na rzecz środowiska naturalnego jest recykling wody, która może być powtórnie wykorzystana do wyprania np. mat wejściowych. Odpowiednio dobrana technologia pozwala szybciej pozbyć się zabrudzeń, których nie można wyprać w tradycyjnej pralce. Dzięki temu nie ma potrzeby powtarzania czyszczenia, co przekłada się m.in. na niższe zużycie wody i detergentów. Wszystkie środki piorące, które są wykorzystujemy w naszych pralniach muszą posiadać karty charakterystyk produktu zgodnie z unijnymi wymogami.

Cyrkularność to przyszłość branży odzieżowej. Dlaczego nie wykorzystać ogrodniczek, które ktoś miał na sobie zaledwie kilka razy? W naszej usłudze nieuszkodzona i w pełni spełniająca swoją funkcję odzież trafia ponownie do użytkowania. Dlatego wysoka jakość oraz trwałość ubrań jest dla nas tak ważna i stanowi znaczący wkład w ochronę zasobów.

Po zakończeniu użytkowania odzieży roboczej powstaje problem dotyczący tego, co zrobić ze zużytymi ubraniami. Te po prostu wyrzucane, najczęściej trafiają na wysypiska śmieci. A jak my sobie z tym radzimy w naszych pralniach? Zwracamy uwagę na obowiązek utylizacji zużytych ubrań, ponieważ bierzemy pełną odpowiedzialność za każdą rzecz, którą wprowadzamy do obrotu. Odebrana od klienta odzież przekazywana jest do utylizacji. Część z ubrań poddaje się recyklingowi, dzięki czemu surowiec zostaje powtórnie wykorzystany do produkcji m.in. czyściw przemysłowych.

Nasza logistyka również oparta jest na kryteriach zrównoważonego rozwoju. Tutaj najważniejszą rolę odgrywa regionalizacja. Dzięki lokalizacjom w całej Polsce minimalizujemy odległości dojazdów, pozwala to maksymalnie zoptymalizować trasy naszych kierowców oraz ograniczyć zużycie floty.

Nasza usługa zawsze była szyta na miarę, dlatego wprowadzając do oferty odzież ekologiczną dajemy klientom wybór- czy z niego skorzystają to jest ich decyzja. Przed nami jeszcze długa droga- z pewnością potrzebne jest też odpowiednie ustawodawstwo. Uważamy, że każda zmiana powinna się odbywać drogą ewolucji, a nie rewolucji. Nie inaczej jest w przypadku ekologicznej odzieży roboczej.