Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego [GALERIA ZDJĘĆ]

08.11.2023 12:53:39

Podziel się

6 października 2023 roku minęła 150 rocznica śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego, urodzonego w podpoznańskiej Głuszynie, podróżnika, badacza i filantropa. Sejm RP oraz Rada Miasta Poznania ustanowiły rok 2023 Rokiem Jego imienia, a główne obchody odbyły się na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu.

TEKST: Szymon Wieczorek

Głównym akcentem obchodów było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej odkrywcy. Na uroczystość przybyli przedstawiciele państw, które związane były z działalnością Strzeleckiego - Lloyd Brodrick, ambasador Australii w Polsce oraz Patrick Haughey, ambasador Irlandii w Polsce. Gości powitał prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. W uroczystości uczestniczyli również Janusz Tomaszkiewicz, poznański przedsiębiorca i fundator tablicy oraz jej autor - prof. Wiesław Koronowski z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Kolejnym punktem obchodów było wręczenie pamiątkowych medali przyznanych przez organizację Kosciuszko Heritage z Sydney osobom, które zaangażowały się w realizację inicjatyw związanych z obchodami Roku Strzeleckiego.

Uroczystości zakończyło wieczorne wydarzenie dźwiękowo-wizualne będące wg. twórców z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu „refleksją nad pięcioletnim pobytem badacza w Australii, w czasie którego dokonał niezwykłych odkryć i zyskał ogromny szacunek rdzennych mieszkańców tej ziemi”.

Więcej informacji na: https://www.poznan.pl/rokstrzeleckiego/