Witamy w kwietniu! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Teatr Polski w Poznaniu ZAPRASZA - czerwiec

01.06.2022 12:49:28

Podziel się

Ostatni miesiąc sezonu w Teatrze Polskim to przede wszystkim premiera „Ulissesa” w reż. Mai Kleczewskiej na podstawie powieści Jamesa Joyce’a w nowym tłumaczeniu Macieja Świerkockiego.

Leopold Bloom budzi się rano 16 czerwca 2022 roku w Poznaniu. Wychodzi z domu. Przez cały dzień uparcie krąży po ulicach Poznania. Przesiaduje w pubach, spotyka znajomych i nieznajomych. Przez większość dnia prowadzi pozornie nieistotne rozmowy. Pije piwo. Robi zakupy. Jakoś mija mu ten dzień na sprawach błahych, codziennych. Pozornie nic szczególnego się nie dzieje.

Rzeczywistość jednak staje się coraz bardziej nierealna. Zdarzenia ulegają deformacji w wyobraźni Blooma. Śni on sen, z którego trudno jest się obudzić. W epicentrum snu umysł Blooma eksploduje, szaleństwo wojny Joyce przekłada na stan umysłu głównego bohatera. Nic nie jest tym, czym się wydaje. Rzeczywistość morfuje, zmieniając znaczenia tego, co jeszcze chwilę temu wydawało się zrozumiałe. O drugiej w nocy Bloom postanawia wrócić jednak do domu, gdzie czeka na niego Molly-Penelopa.

Kim jest współczesny Odys? Jaką tożsamość ma wędrowiec-tułacz? Jakie znaczenie mają stacje w jego podróży? Kim są Cyklop i Nauzykaa? Gdzie znajduje się Itaka dla polskiego zasymilowanego Żyda? Czy poczuje się on w końcu „u siebie”?

Bloom i Molly rocznicę urodzin nieżyjącego synka przeżywają osobno, po to, by zrozumieć, jak bardzo za sobą tęsknią. Ulisses jest pieśnią o miłości – o tym, co może ocalić nasze człowieczeństwo.

Zapraszamy na wątróbkę i zimne piwo do pubu Syreny, w którym staniecie się uczestnikami oratorium na cześć życia i pochwały codzienności, które dzisiaj zagrożone są wojną, lękiem, niepewnością.

W setną rocznicę wydania Ulissesa Jamesa Joyce’a zapraszamy na polską prapremierę nowego tłumaczenia Ulissesa pióra Macieja Świerkockiego, które w niezwykle błyskotliwy sposób przybliża nam prozę irlandzkiego autora, jednocześnie odkrywając bezgraniczne poczucie humoru autora.

Zanim pojawicie się w teatrze, koniecznie zadzwońcie do Molly, by poznać jej wersję wydarzeń – tel. 61 666 03 72

Premierze towarzyszy czynna całą dobę infolinia, gdzie można wysłuchać rozszerzonej wersji monologu Molly z Ulissesa.

Premiera nr 4206 – „Ulisses” w reż. Mai Kleczewskiej odbędzie się 16 czerwca 2022 roku o godz. 19.00.

W roli głównej w Ulissesie zobaczymy Piotra Jankowskiego.

Obsada: Piotr Jankowski (gościnnie), Mariusz Adamski, Alan Al-Murtatha, Piotr B. Dąbrowski, Michał Kaleta, Piotr Kaźmierczak, Kaya Kołodziejczyk (gościnnie), Barbara Krasińska, Jakub Papuga, Michał Sikorski, Alona Szostak, Andrzej Szubski, Ewa Szumska, Kornelia Trawkowska.

Dramaturgia: Damian Josef Neć,  Muzyka: Cezary Duchnowski, Scenografia: Zbigniew Libera, Kostiumy: Konrad Parol, Choreografia: Kaya Kołodziejczyk, Reżyseria światła i wideo: Wojciech Puś, Operator kamery: Mariusz Adamski, Kierownictwo muzyczne: Adam Domurat, Inspicjentka: Magdalena Matusewicz, Asystentka scenografa: Ewa Małas

Spektakl z towarzyszeniem chóru Pogłosy i Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu pod kierownictwem Adama Domurata.

Kolejne spektakle będzie można oglądać 17, 18, 19, 25 i 26 czerwca.