Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Trawnik od A do Z

09.04.2020 13:00:00

Podziel się

Piękny trawnik to marzenie każdego z nas. Jest ozdobą każdego domu, tworząc idealne tło dla pozostałych roślin. Wbrew pozorom pielęgnacja trawników nie jest wyjątkowo trudna a często może być łatwa i przyjemna. Jak założyć trawnik idealny? Zobaczcie sami!

TEKST I ZDJĘCIA: Compo

Zakładanie nowego trawnika możemy przeprowadzić  w dwóch porach roku. Wiosną, gdy tylko gleba się wystarczająco nagrzeje. Z reguły jest to okres od mniej więcej końca kwietnia do połowy czerwca. Im później nastąpi wysiew, tym większą trzeba zwrócić uwagę na równomierne nawadnianie. Alternatywnie możliwy jest także wysiew w terminie od końca sierpnia do początku października.

Grunt to podstawa

Odpowiednia gleba ma decydujący wpływ na silne kiełkowanie i wzrost siewek trawy. Większość gatunków traw prawidłowo się rozwija przy obojętnym i lekko zasadowym pH. Podłoże przeznaczone pod przyszły trawnik powinno być dość żyzne, przepuszczalne i niezbyt ciężkie. Dobrym sposobem na wzbogacenie podłoża pod trawnik jest zastosowanie długo działających nawozów, które uwalniają składniki pokarmowe w sposób kontrolowany.

Miejsce ma znaczenie

Wyobrażenia posiadaczy ogrodów na temat wyglądu doskonałego trawnika są bardzo różne: dla jednych to odporny na udeptywanie plac zabaw, dla innych celem jest uzyskanie możliwie delikatnego kobierca o reprezentacyjnym wyglądzie. W zależności od charakterystyki terenu powstaje konieczność dostosowania wyboru odmiany materiału siewnego do warunków panujących na miejscu wysiewu. Miejsca zacienione lub suche nie są przyjazne dla założenia trawnika, dlatego wymagają szczególnej uwagi, zwłaszcza w odniesieniu do odpowiedniego nawadniania. Planując przyszły trawnik miejmy zawsze na względzie warunki panujące w danej lokalizacji, dzięki temu będziemy w stanie przewidzieć możliwe problemy pielęgnacyjne.

Zakładanie trawnika to nic trudnego – dobry plan pozwoli uniknąć częstych błędów:

  • powierzchnię przeznaczoną pod trawnik należy wcześniej przygotować. Wyrównujemy cały teren, usuwając przy tym wszelkie kamienie i gałęzie. Przy pomocy grabi wzruszamy lekko ziemię, aby ją napowietrzyć. Jeżeli teren jest porośnięty chwastami, to musimy się koniecznie ich pozbyć. W tym celu stosujemy herbicyd totalny, najlepiej zawierających naturalną substancję czynną,
  • mieszankę traw wybieramy pod względem położenia przyszłego trawnika. Musimy ustalić, czy teren jest suchy, podmokły, zacieniony czy mocno nasłoneczniony. Znaczenie ma też częstotliwość i sposób użytkowania. Na tereny sportowe wybieramy jedynie trawę odporną na ugniatanie, natomiast na tereny mało użytkowane możemy wysiać trawę gazonową. Trawę wysiewamy równomiernie na przygotowany teren przy bezwietrznej pogodzie. Najlepsze warunki są wtedy, gdy temperatura gleby wynosi trwale przynajmniej 10`C. Wysiewanie możemy przeprowadzić za pomocą specjalnego siewnika lub ręcznie. Przy takim wysiewie ważna jest zasada „na krzyż”, czyli sianie w dwóch prostopadłych kierunkach.
  • w czasie całego okresu kiełkowania należy stale utrzymywać wilgotną glebę aby nasiona nie wysychały. Podlewamy zawsze poprzez oprysk drobno kroplisty aby woda nie wymywała nasion. Warto również przykryć trawnik na pierwszy tydzień agrowłókniną.

COMPO BIO Ekologiczny nawóz do trawników – posiada niezbędne składniki pokarmowe w łatwo przyswajalnej postaci, które uwalniane są stopniowo przez długi czas.