Witamy w kwietniu! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Weekend Otwartych Ogrodów

04.06.2019 12:00:00

Podziel się

Przed nami trzecia edycja Weekendu Otwartych Ogrodów, która odbędzie się 8 i 9 czerwca w Poznaniu. Poznaniacy będą mogli wejść do wybranych, prywatnych ogrodów, obejrzeć rabaty i nasadzenia, a także porozmawiać z właścicielami o ich pasji. W sumie będzie można obejrzeć prawie 1000 zielonych zakątków. W trzeciej edycji, po raz pierwszy, udział wezmą ogrody społeczne oraz zielone podwórka, enklawy tworzone przez mieszkańców poznańskich kamienic i wspólnot mieszkaniowych, skupione w projekcie zainicjowanym w 2019 roku przez Fundację Fractal pod nazwą „Zielony Fyrtel”. Będą warsztaty, porady projektantów zieleni i niespodzianki.

TEKST i ZDJĘCIA: Tomasz Ciesielski

Poprzednie dwie edycje dowiodły, że poznaniacy kochają ogrodnictwo. W przydomowych ogródkach, na rodzinnych ogrodach działkowych, a nawet na balkonach i tarasach, potrafią z roślin stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Początek czerwca będzie okazją, aby te dzieła zobaczyć i podziwiać w kilkuset ogrodach. W Poznaniu, już po raz trzeci, odbędzie się bowiem wydarzenie pod nazwą Weekend Otwartych Ogrodów, organizowane przez Fundację Fractal. Wydarzenie, już po raz trzeci, objął patronatem Prezydent Miasta Poznania.

W ogrodzie u sąsiada

W ramach Weekendu Otwartych Ogrodów wszyscy chętni będą mogli obejrzeć wybrane ogrody, a także porozmawiać z właścicielami. Swoje drzwi otworzą mieszkańcy Podolan, Strzeszyna, Junikowa i Woli. Udział zapowiedzieli też właściciele najpiękniejszych ogródków działkowych znajdujących się m.in. na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Urodzaj”, ROD im. Armii Poznań oraz najstarszego poznańskiego ROD im. Roosevelta. Łącznie na ich terenie znajduje się ponad 600 ogródków.

Warsztaty na podwórku

W trzeciej edycji, po raz pierwszy, będzie można odwiedzić ogrody społeczne oraz podwórka z „Zielonego Fyrtla”, tworzone przez mieszkańców poznańskich kamienic i wspólnot mieszkaniowych.  – Na terenie podwórek odbędą się warsztaty skierowane do osób starszych zamieszkujących na poznańskim Starym Mieście, podczas których prowadzący zaproponują szereg udogodnień i sposobów na uprawę ogródka w miejskiej przestrzeni – mówi Tomasz Ciesielski z Fundacji Fractal. – Każdy poznaniak doskonale wie, co to jest fyrtel, ale pewnie do tej pory nikt z Państwa nie był w „Różanym fyrtlu”. Weekend Otwartych Ogrodów daje niepowtarzalną okazję, by odwiedzić to miejsce, które znajdzie się na terenie Starego ZOO. W ogrodzie będzie można zaopatrzyć się w najlepszej jakości różane krzewy prosto z wielkopolskich szkółek, obejrzeć wystawę róż, otrzymać porady od fachowców z Polskiego Towarzystwa Różanego oraz spotkać jedyną królową róż, na co dzień pełniącą swe obowiązki w Kutnie.

Rowerem wśród zieleni

Poznań to zielone miasto, w którym nie brakuje atrakcyjnych nasadzeń także w przestrzeni miejskiej. Zarząd Zieleni Miejskiej, z okazji Weekendu Otwartych Ogrodów, przygotował dla pasjonatów natury, a przede wszystkim rowerów, trasę rowerową po poznańskich parkach. Ze strony internetowej wydarzenia oraz z profilu wydarzenia na Facebooku, można będzie pobrać specjalny plik z opisem najpiękniejszych, kameralnych wnętrz parkowych w Poznaniu wraz z mini-przewodnikiem po występującej tam roślinności i elementach kompozycji. – Ta trasa to doskonała propozycja na rodzinną rowerową wycieczkę po Poznaniu – dodaje Tomasz Ciesielski.

Bezpłatne porady

Weekend Otwartych Ogrodów to także okazja do poszerzenia swojej wiedzy i wzbogacenia ogrodu o nowe rośliny. W wybranych poznańskich centrach ogrodniczych poznaniacy znajdą propozycje rabatek specjalnie zaprojektowanych na tę okazję. Projekty przygotowali profesjonalni architekci zieleni z poznańskiej pracowni GARTE, którzy mają na swoim koncie wiele uznanych realizacji, parków i zieleni miejskiej. Tym razem oddali swoje umiejętności poznaniakom w postaci „Rabat na Gotowo”.

W dwóch centrach ogrodniczych będzie można nie tylko obejrzeć projekty rabat, ale także kupić zestawy roślin w nich zastosowanych. Rośliny zostaną specjalnie na ten cel dostarczone przez Szkółkę Roślin Ozdobnych Byczkowscy. W ten sposób każdy poznaniak łatwo przeniesie kawałek najpiękniejszych nasadzeń do swojego własnego ogródka. Na zwiedzających ogrody będą czekać także projektanci zieleni, którzy rozwiążą wszelkie ogrodnicze dylematy. Przez sobotę i niedzielę, 8 i 9 czerwca, właściciele ogrodów, ogródków działkowych i ogrodów społecznych będą czekali na Poznaniaków między 10.00 a 17.00. Miejsca udostępnione do zwiedzania zostaną oznakowane na bramach wejściowych specjalnymi tablicami z napisem „Weekend Otwartych Ogrodów”.

Oficjalny program wydarzenia znajdzie się na stronie www.weekendotwartychogrodow.pl 20 maja.

Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach Weekendu Otwartych Ogrodów są bezpłatne.

Informacje:
weekend@fundacjafractal.pl
tel. +48 602 539 559

www.weekendotwartychogrodow.pl
www.facebok.com/weekendotwartychogrodow/