Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Wielkie Czytanie wierszy Wisławy Szymborskiej na UAM

07.11.2023 10:32:46

Podziel się

„Dwanaście osób jest na sali, już czas, żebyśmy zaczynali” - te słowa pochodzą z wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Wieczór autorski”*. 17 listopada 2023 roku w samo południe Sala Lubrańskiego UAM przy ul. Wieniawskiego 1 na pewno zgromadzi więcej chętnych. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na Wielkie Czytanie wierszy Wisławy Szymborskiej.

TEKST: Małgorzata Rybczyńska
ZDJĘCIA: Archiwum

To przedostatni akcent obchodów przygotowanych przez UAM w Roku Szymborskiej, w którym przypada setna rocznica urodzin wielkopolskiej poetki, nagrodzonej Nagrodą Nobla w 1996 roku. Rok wcześniej 27 lutego 1995 roku poetka została doktorem honorowym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i był to jedyny doktorat honorowy, który przyjęła. W piątkowe południe 17 listopada wybrane wiersze poetki czytać będą naukowcy UAM, pracownicy, studenci, ale i uczniowie oraz przedstawiciele różnych pozauniwersyteckich środowisk. Zaproszeni zostali także finaliści wiosennego konkursu recytatorskiego, zorganizowanego przez UAM.
- Usłyszymy około 35 wierszy noblistki, strofy zabrzmią także w wykonaniu Chóru Kameralnego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pod dyrekcją Krzysztofa Szydzisza – zapowiada Petra Janowiak z Centrum Marketingu UAM. - Podczas spotkania, o twórczości poetki opowie prof. Piotr Śliwiński, kierownik Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Dodatkowo wystąpią też artyści: zaśpiewa Brygida Sawicka-Stępińska, a na fortepianie zagra Jacek Szwaj.

Zdjęcie z cytatem
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa w holu Collegium Minus UAM pt. „Tylko dlatego, że Poznań. Wisława Szymborska - doctor honoris causa UAM”. Autorami scenariusza są prof. Elżbieta Winiecka i prof. Marcin Jaworski z Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej oraz prof. Andrzej Gulczyński z Wydziału Prawa i Administracji. Autorką opracowania plastycznego jest Joanna Wawrzynkiewicz. Po zakończeniu czytania każdy uczestnik będzie mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z cytatem Wisławy Szymborskiej, a potem udostępnić je w swoich mediach społecznościowych. Profesjonalnego fotografa i cytaty zapewniają organizatorzy.
- Przygotowaliśmy też niespodziankę - zdradza Petra Janowiak. - Swój wiersz przeczyta sama autorka, oczywiście będzie to archiwalne nagranie. Podczas spotkania zabrzmi też ostatni, dotąd nieznany wiersz autorki, który został odnaleziony i opublikowany we wrześniu tego roku przez wieloletniego sekretarza noblistki, Michała Rusinka – dodaje. Najprawdopodobniej wiersz powstał pod koniec życia autorki (poetka zmarła na początku 2012 roku). Zdaniem jej sekretarza jest on niezwykle aktualny.

Wielkie Czytanie jest otwarte dla publiczności, każdy może przyjść i posłuchać interpretacji wierszy przez zaproszone osoby. Organizatorzy proszą jednak zainteresowanych o przesłanie informacji pod adres wiersze@amu.edu.pl

Po raz trzeci
To już trzecie Wielkie Czytanie organizowane przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wspólnie czytano już Olgę Tokarczuk oraz „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Oba wydarzenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i zgromadziły liczną publiczność.
Ostatnim tegorocznym akcentem obchodów Roku Wisławy Szymborskiej będzie wykład prof. Piotra Śliwińskiego zatytułowany „Wisława Szymborska, obmyślanie świata”. Wykład został zarejestrowany przez Uniwersyteckie Studio Filmowe, a swoją premierę będzie miał 9 grudnia w rocznicę odebrania przez Wisławę Szymborską Nagrody Nobla.

 

*Wisława Szymborska ”Wiersze wszystkie” ,Wydawnictwo ZNAK, str.233