Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Wszystkiego Najsłodszego na nowej drodze życia

09.07.2024 11:25:47

Podziel się

Biała, delikatna i rozpływająca się w ustach – taka jest właśnie beza. Jeśli do tego dodamy puszysty, aksamitny i intensywny w smaku krem owocowy, a połączenie bezy z kremem dopełnimy orzeźwiającym, mocno owocowym, chłodnym musem, to otrzymamy bezę z Cukierni Bezowej BEZA w Poznaniu. Obecnie trwa sezon na świeże owoce, a od kilku lat obserwujemy trend na bezowe torty weselne z pracowni BEZA. Dlaczego piętrowe torty bezowe stały się hitem przyjęć weselnych – opowiada Teresa Jaworska – współwłaścicielka BEZY.

TEKST I ZDJĘCIA: Beza
[współpraca reklamowa]

Francja, Włochy i Szwajcaria
Wbrew pozorom nie o podróż poślubną tutaj chodzi, a o rodzaj bezy, a dokładnie metodę jej przygotowania i wypieku. Torty weselne przygotowujemy głównie na bazie bezy francuskiej, która jest delikatna i krucha z zewnątrz, zaś wewnątrz jest tzw. ciągutką. To klasyczna biała beza, która swoją formą idealnie pasuje do konwencji ślubu i przyjęcia weselnego. Coraz częściej jednak zdarzają się zamówienia na kolorowe torty. Tak było w przypadku prawdziwie prowansalskiego wypieku o cytrynowo-lawendowym smaku. Jeśli zaś myślami przeniesiemy się do Włoch, to z włoskiej bezy także wykonujemy torty, ale ze względu na jej delikatną konsystencję stanowi ona bardziej słodkie wykończenie niż bazę tortu. Z kolei szwajcarska beza idealnie sprawdza się jako baza do małych form bezowych, które często stanowią dekorację na torcie.

Monoporcje czy tort?
Z roku na rok wykonujemy coraz bardziej wyrafinowane formy bezowe, nazywamy to naszą architekturą bezową, bo nasze torty to prawdziwe dzieła sztuki, niekiedy sięgające aż dziewięciu pięter. To, czy deser weselny ma być tortem, czy tzw. monoporcjami, zależy w dużej mierze od młodej pary i ich wizji przyjęcia weselnego. Każda z form ma swoje dobre strony. Monoporcje łatwiej się serwuje, ale to piętrowe torty robią większe wrażenie, zwłaszcza jeśli mają bogatą dekorację, np. z makaroników. Dla wszystkich niezdecydowanych mamy idealne rozwiązanie: połączenie monoporcji z klasycznym tortem i dużą ilością świeżych owoców – to nasz tort Dolce Fragola.

Bezowo-bezglutenowo
W dobie trendu żywieniowego, jakim jest unikanie glutenu, możemy śmiało powiedzieć: mamy to!, a właściwie nie mamy tego... glutenu! Beza jest naturalnie bezglutenowa i jeśli w kremie, który skomponujemy z bezą nie będą użyte żadne składniki zawierające gluten, to deser pozostanie bezglutenowy. Najczęściej wybierane są kremy na bazie świeżych owoców – nie jest zaskoczeniem, że w Polsce kochamy truskawki, maliny, borówki, śliwki i gruszki. Te ostatnie świetnie komponują się z figami w naszym kultowym, wytrawnym torcie o nazwie Fromage, którego krem zawiera aż trzy rodzaje serów pleśniowych. Jest wspaniałą opcją dla par, które chętniej niż słodycze wybierają wytrawne przekąski.

Jeśli kogoś interesuje opcja tortu bez laktozy, to każdy smak naszych tortów możemy wykonać w takiej właśnie wersji. Zaskoczeniem może być fakt, że wypiekamy także bezy z użyciem białka roślinnego, zatem nawet weganie zamówią u nas swój wymarzony tort bezowy.

Degustacje smaków
Rozmowę o torcie weselnym z młodą parą zawsze zaczynamy przy dobrej kawie w naszej kawiarence. Później następuje degustacja różnych smaków. Czasami wybór bywa trudny i wtedy często komponujemy tort wielosmakowy, gdzie każde piętro ma inny smak. Nie jest rzadkością, że młode pary znają naszą kawiarnię i mają swoje preferencje co do smaków, zanim jeszcze pojawią się na spotkaniu. Jedna z par poznała się we włoskim mieście Piza i poprosili nas, byśmy wypiekli dla nich tort weselny, który formą przypominałby krzywą wieżę w tym mieście. Stworzyliśmy tort o nawie Torre di Frutta, czyli Owocowa Wieża, który co prawda nie jest krzywy, ale robi równie duże wrażenie, co włoski zabytek.

Jeśli nie beza, to?
W naszej ofercie znajdziecie torty bezowe, ale są także bezowo-biszkoptowe i tradycyjne biszkoptowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest skomponowanie pięter tak, by część była bezowa, a część biszkoptowa, jak np. nasz tort Biscotti e Meringa. Znacie to powiedzenie: „jaki tort weselny, takie życie”? Warto zatem wybrać ten najlżejszy (śmiech).

Zapraszam serdecznie do składania zamówień jeszcze na ten sezon.
BEZA Cukiernia Bezowa istnieje w Poznaniu od 2017 r. i ma swoją siedzibę przy ul. Za Groblą 5 (Stare Miasto)

www.cukierniabezowa.pl
tel. 61 101 56 06