Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Zainwestuj w nieruchomości premium

08.05.2023 13:21:49

Podziel się

Rynek nieruchomości premium w Poznaniu dynamicznie się rozwija. Kupujących jest coraz więcej, nie tylko dlatego, że to doskonała lokata kapitału, ale dlatego, że miasto staje się atrakcyjne dla inwestorów, także mieszkaniowo. W nabyciu i sprzedaży tego typu apartamentów i willi pomaga siedem kobiet z Kramm Nieruchomości, dla których ta praca to wielka pasja. Są rzetelne i niezwykle skuteczne, traktując każdą nieruchomość jak tę, w której same chciałyby zamieszkać.

TEKST: Joanna Małecka
ZDJĘCIA: Kramm Nieruchomości
[współpraca reklamowa]

Poznań to jedno z najbardziej prężnie rozwijających się miast w Polsce. W ciągu ostatnich kilku lat liczba nowych inwestycji oraz przedsiębiorstw, które decydują się na otwarcie swojej siedziby w stolicy Wielkopolski, znacznie wzrosła. To sprawia, że w mieście rozwija się również rynek nieruchomości. Nieruchomości premium w Poznaniu wyróżniają się wyjątkową lokalizacją, wysokim standardem wykończenia oraz dostępnością do różnego rodzaju udogodnień. Dzięki temu coraz więcej osób decyduje się na zakup luksusowych apartamentów, w których mogą cieszyć się pełnym komfortem i wygodą. – Poznań nie jest aż tak rozbudowanym rynkiem nieruchomości premium jak Warszawa, ale mamy do zaoferowania prawdziwe perełki – mówi Dominika Sadowska-Nowak, członkini zarządu, pośrednik w obrocie nieruchomościami Kramm Nieruchomości. – Mamy coraz większą świadomość architektury wśród deweloperów i coraz zamożniejszych klientów. To powoduje, że ten rynek jest stabilny. Największe zainteresowanie ze strony naszych klientów dotyczy apartamentów w konkretnych inwestycjach wysokiej jakości, jak choćby City Park, Warzelnia czy budynek Towarowa 39 przy moście Dworcowym.

Kameralny apartament lub willa na przedmieściach
W Poznaniu można znaleźć wiele nieruchomości premium, które spełniają najwyższe standardy. Wśród nich warto wymienić kameralne apartamenty w zabytkowych kamienicach, nowoczesne apartamentowce z tarasami oraz przestronne wille z ogrodem. Ceny takich nieruchomości oscylują w granicach kilku milionów złotych, co jednak nie stanowi dla kupujących przeszkody. Najtańsze mieszkania premium to koszt rzędu 17 000 złotych za metr kwadratowy, ale te luksusowe mogą kosztować nawet 25 000. – Najpopularniejsze dzielnice, w których klienci szukają willi do zamieszkania, to Grunwald i Sołacz, chociaż zauważamy zwiększone zainteresowanie mieszkaniem na obrzeżach miasta, jak choćby w Antoninku czy na Strzeszynie – dodaje Dominika Sadowska-Nowak. – Podczas wyboru apartamentu zwracamy z kolei uwagę na wyjątkowy widok, najchętniej z tarasu, i standard całego budynku – to bardzo istotny aspekt. Poza tym znaczenie ma otoczenie nieruchomości, jak zielone skwery, basen, siłownia, recepcja w budynku, ochrona, monitoring i parking.

Dni pokazowe
W 2023 roku można spodziewać się dalszego rozwoju rynku nieruchomości premium w Poznaniu. Miasto jest atrakcyjne dla inwestorów, co sprawia, że pojawiają się coraz to nowsze inwestycje. Miarą tej tezy jest fakt, że liczba klientów odwiedzająca Kramm Nieruchomości z roku na rok wzrasta. – Nasi klienci to z jednej strony osoby poszukujące willi i apartamentów premium, a z drugiej ludzie, którzy nie mają czasu, żeby zająć się profesjonalnie sprzedażą własnych nieruchomości albo zwyczajnie nie chcą się tym zajmować z różnych powodów. Wolą zlecić to profesjonalistom, czyli nam – wyjaśnia Dominika Sadowska-Nowak. – Często nasze nieruchomości nie wchodzą na rynek otwarty, bo nasi klienci sobie tego nie życzą. Kupujący, któremu zależy na prywatności, nie chce, żeby oferta apartamentu, w którym miałby zamieszkać, była dostępna dla szerokiego grona odbiorców. Właściciele też nie chcą sprzedawać otwarcie swoich nieruchomości z różnych względów. Najlepszym sposobem na sprzedaż nieruchomości jest off market, a więc dystrybucja ogłoszenia wśród zaufanych agentów i ich klientów oraz dni otwarte z lampką szampana, odpowiednio przygotowane, nagłośnione. W trakcie dnia pokazowego domu pracuje jednocześnie kilku agentów, żeby zadbać o komfort kupującego. Taka osoba ma się poczuć wygodnie, swobodnie i jak w domu. Jeśli tak się nie stanie, oczywistym jest, że tego domu nie kupi.

A może zagranica?
Rynek nieruchomości premium nie ogranicza się jednak do rodzimych miast. Inwestowanie w nieruchomości to popularny sposób na pomnażanie kapitału w całej Europie i dalej. Jednym z popularnych kierunków inwestycyjnych są nieruchomości za granicą, w tym w Hiszpanii czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich. – Dubaj to dynamicznie rozwijające się miasto, które przyciąga inwestorów z całego świata. W Dubaju można znaleźć wiele luksusowych apartamentów, domów i willi. W ciągu ostatnich kilku lat ceny nieruchomości w Dubaju znacznie wzrosły, a rząd w Dubaju wprowadził szereg nowych regulacji, które zwiększyły bezpieczeństwo dla inwestorów, w tym dla obcokrajowców. W przypadku inwestowania w nieruchomości w tym kraju, mówimy o stopie zwrotu na poziomie 7-10 procent – mówi Dominika Sadowska-Nowak. – Hiszpania z kolei to kraj, w którym ceny nieruchomości rosną w miarę stabilnie. Można tu znaleźć wiele luksusowych willi i apartamentów, zwłaszcza na wybrzeżach. Ceny różnią się w zależności od regionu i lokalizacji, jednak w ogólnym zarysie utrzymują się na względnie stabilnym poziomie. Co więcej, w Hiszpanii można skorzystać z różnych programów wsparcia dla inwestorów, które pozwolą na łatwiejsze i korzystniejsze inwestowanie w nieruchomości. W przypadku Hiszpanii stopa zwrotu wynosi 6-8 procent.

Warto jednak pamiętać, że inwestowanie w nieruchomości wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować sytuację na rynku oraz skonsultować się z ekspertami.