Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu

Podziel się

Już dzisiaj - w środę 26 czerwca premiera filmu „Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu” on-line i dla zaproszonych gości w kinie Apollo. Data jest szczególna, bo to data koronacji Przemysła II na króla Polski.

TEKST: Elżbieta Podolska

To pierwsza monografia filmowa o poznańskim Zamku Królewskim, którego historia, choć bogata, pozostaje wciąż mało znana. Jedno z najważniejszych miejsc na mapie Polski - Zamek Królewski w Poznaniu. Jego historia pozostaje wciąż nieznana! Choć to tu działo się wiele ważnych - wesołych i smutnych, podniosłych i zwyczajnych, wydarzeń w dziejach państwa.

Kto wie, że to właśnie w poznańskim zamku powstał herb Królestwa Polskiego - Orzeł, do dziś nasz narodowym znak?! To tutaj odbywały się śluby i wesela monarchów a przy tym zjazdy europejskich koronowanych głów.
O tych i innych wydarzeniach mówi film - pasjonująca opowieści i początkach, potędze i upadku Zamku Królewskiego w Poznaniu.  W filmie można zobaczyć m.in. inscenizację koronacji Przemysła II na króla Polski przez arcybiskupa Jakuba Świnkę, scenę ustanowienia białego orła jako znaku królestwa, komputerowe animacje wizerunków siedziby królewskiej pomiędzy XII a XVIII wiekiem, pierwszy hołd krzyżacki przed królem Polski...

W realizacji,,Zamku Królewskiego..." uczestniczyło m. in. 60 epizodystów i statystów, konie i profesjonalni kaskaderzy. Film nakręcono w plenerach Parku Dzieje w Murowanej Goślinie a także we wnętrzach Zamku Królewskiego na Wzgórzu Przemysła, w miejscu w którym obecnie mieści się Muzeum Sztuk Użytkowych. Konsultantem historycznym był profesor Tomasz Jasiński, wybitny mediewista, autor książki,,Dzieje zamku na Wzgórzu Przemysła w średniowieczu".

Producent: PAWEŁ NOWACKI
Scenariusz i reżyseria: KRZYSZTOF NOWAK
Zdjęcia: MICHAŁ BOŻEK, MACIEJ GRUDA, PAWEŁ PIERZCHANOWSKI
Muzyka: MARCIN MATUSZEWSKI
Narrator i lektor: ROBERT SAMOT
Scenografia: PIOTR ZAWADA
Kostiumy: MAŁGORZATA GWIAZDECKA, JOANNA PAMUŁA

 

Film dostępny od 26.06.2024, godz. 18:00 pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=nEsFbIZEVDE