Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Zieleń w domu

Podziel się

Wprowadzają nas w dobry nastrój i zbliżają do natury, są źródłem satysfakcji, a nierzadko również trosk i zmartwień. Jak dbać o rośliny domowe, aby cieszyły oko i były zdrowe?

TEKST I ZDJĘCIA: Compo

Nie tylko rośliny kwitnące tworzą ozdobę naszych mieszkań. Jednymi z ulubionych roślin Polaków są orchidee. W ciągu ostatnich 10 lat sprzedaż tych kwiatów wzrosła niemal dwukrotnie, a najchętniej uprawianym gatunkiem jest Phalaenopsis. Co zrobić, aby rośliny te cieszyły nas bujnymi kwiatami? Jak pielęgnować ja na co dzień?

Równie atrakcyjne mogą być rośliny zielone. Zapewniają one odpowiedni poziom tlenu w pokojach oraz tworzą przyjazny mikroklimat. Z uwagi na bardzo dużą liczbę gatunków uprawianych w doniczkach, jako rośliny pokojowe, trudno jest określić jeden, stały schemat zasad pielęgnacji. Rośliny zielone będą miały nieco inne wymagania niż rośliny stale kwitnące. Niektóre z kwiatów chętnie spędzą lato na balkonie lub tarasie, z kolei inne gatunki będą wymagały częstego schładzania. W gruncie rzeczy podstawowymi czynnikami warunkującymi prawidłowy wzrost i zdrowie naszych roślin są: dostęp do światła, wody i składników pokarmowych, mikroklimat i podłoże.

Światło
W mieszkaniach zazwyczaj mamy do czynienia z ograniczonym dostępem do światła, dlatego też większość roślin uprawiana jest na parapetach lub w pobliżu okien. Niektóre rośliny, takie jak scindapsus, zamioculcas czy sansewiera wymagają stanowisk półcienistych i cienistych.

Mikroklimat
Mikroklimat panujący w domach warunkuje m.in. pora roku, wilgotność powietrza, system ogrzewania, temperatura. Bardzo ważne jest nawilżanie powietrza i to nie tylko w trakcie suchego lata. Zimą większość roślin źle znosi wpływ centralnego ogrzewania, które wysusza powietrze, dlatego o tej porze roku także opryskujemy rośliny wodą przynajmniej raz w tygodniu. Utrudnia to również rozwój popularnych szkodników, m.in. przędziorków i miseczników. Starajmy się ustawiać donice z roślinami w miejscach osłoniętych przed przeciągami, które mogą powodować lokalne spadki temperatury i żółknięcie liści.

Dostęp do wody
Odpowiedni dostęp do wody jest jednym z najważniejszych warunków poprawnej pielęgnacji roślin. Wiosną i latem podlewamy rośliny przynajmniej raz w tygodniu, zimą natomiast ograniczamy ilość wody roślinom, które aktualnie nie kwitną i są w stanie spoczynku. Sposób podlewania również ma duże znaczenie. Większość roślin domowych możemy podlewać bezpośrednio do podłoża. Gatunki wrażliwe, jak np. fiołki, cyklameny czy storczyki, łatwo ulegają chorobom grzybowym. Starajmy się więc podlewać je „od dołu”, tzn. umieszczając ich bryłę korzeniową w naczyniu z wodą na kilkanaście minut lub nalewając wodę do spodków umieszczonych pod doniczkami.

Podłoże
Jednym z kluczowych zabiegów, jakich wymagają rośliny doniczkowe, jest przesadzanie. Ważną kwestią jest zachowanie proporcji pomiędzy naczyniem a rośliną. Doniczki nie powinny być zbyt duże – najlepiej o 2–3 cm większe od poprzedniej. Najlepszy okres na przesadzanie roślin rozpoczyna się wraz z początkiem okresu wegetacyjnego, czyli wiosną. Młode rośliny, charakteryzujące się bujnym wzrostem, przesadzamy co roku. Rośliny starsze najczęściej co dwa lata. Dobrym wskaźnikiem tego czy roślinę należy przesadzić, są korzenie wystające z doniczki, które jednoznacznie świadczą o tym, że roślina ma zbyt ciasno.

Pokarm
Dostęp do składników pokarmowych – w przypadku roślin domowych nawożenie – ma również bardzo istotne znaczenie. Rośliny te mają niezbyt dużą ilość gleby, substancje odżywcze szybko ulegają więc wyczerpaniu. Dzięki właściwemu nawożeniu, możemy liczyć na wzrost oraz rozwój rośliny. W przypadku niedoboru składników odżywczych, rośliny będą słabe, a kwitnienie oraz wzrost zahamowane.

Orchidee
Storczyki z gatunku Phalaenopsis są epifitami i w naturze rosną w zagłębieniach pni drzew, a zatem ich korzenie powietrzne nie mają bezpośredniego kontaktu z glebą. Z uwagi na to, ważny jest dobór odpowiedniego podłoża. W tym celu wykorzystujemy specjalne podłoże COMPO SANA® przeznaczone do orchidei. Podłoże do orchidei składa się głównie z kory sosnowej, która tworzy stabilną podstawę dla roślin oraz zapewnia swobodny dostęp powietrza do korzeni. Dodatkowo, podłoże do storczyków COMPO SANA® zawiera wyselekcjonowane rodzaje torfu wysokiego gromadzącego wodę oraz zapewniającego odpowiedni poziom materii organicznej. Ponadto, zawartość nawozu mineralnego gwarantuje dostęp do łatwo przyswajalnych składników pokarmowych przez pierwszych 6 tygodni po posadzeniu.

Wszystkie storczyki, bez względu na swoją formę, wymagają odpowiedniego nawożenia. Najlepszym sposobem jest dodawanie płynnego nawozu COMPO do wody, w której moczymy storczyki. Ciekawym i bardzo wygodnym rozwiązaniem jest stosowanie pałeczek nawozowych COMPO. Do uprawy storczyków przeznaczone są specjalnie zaprojektowane doniczki i osłonki, które posiadają ciekawą i często elegancką formę.