Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Życiodajna krew

Podziel się

Pomaganie ma we krwi. Powtarza jak mantrę: „Jak mogę, to pomogę!”. Po raz pierwszy oddał krew, gdy skończył 18 lat, by pomóc mamie swojego kolegi. Na co dzień udziela się w wielu inicjatywach, m.in. koordynuje jeden z oddziałów HDK Legion (Honorowi Dawcy Krwi). Poznajcie Łukasza Kiełbasińskiego, który zachęca do dzielenia się życiodajnym płynem. Niebawem będzie ku temu szansa, bo rusza wielka, ogólnopolska kampania HDK Legion 4HEROES 2023.

TEKST: Anna Jasińska-Pawlikowska
ZDJĘCIE: archiwum prywatne

Temat krwi stał się dla Ciebie bardzo ważny i zaszczepiasz krwiodawstwo w swoim otoczeniu. Dlaczego zdecydowałeś się oddawać krew? Kiedy ta piękna historia się rozpoczęła?
Łukasz Kiełbasiński: Oj, musimy cofnąć się bardzo daleko (śmiech). Przyznaję, że choć mój Tata był honorowym krwiodawcą, to ten temat nie był jakoś szczególnie poruszany w domu. On po prostu robił swoje, a mnie ten temat nie dotyczył. Przyszedł moment, że ledwo skończyłem 18 lat (a to podstawowy wymóg honorowych krwiodawców) i łączyłem szkołę średnią z pracą, gdy pewnego dnia w pracy pojawił się załamany kolega. Poprosił o pomoc dla swojej mamy, która w ciężkim stanie trafiła do szpitala i potrzebowała krwi. Ja nie pomogę?! Chwilę później już rozmawiałem z moją kierowniczką, że następnego dnia chciałbym iść oddać krew. I tak to się zaczęło!

Liczysz, ile litrów już oddałeś?
Ja nie. Robi to mój dziennik donacji w aplikacji Legion HDK. Niestety, miałem dłuższą przerwę w oddawaniu, ale wynik i tak nie jest zły. Jako mężczyzna mogę oddawać krew co 8 tygodni i staram się być systematyczny. Wówczas bilans roczny to sześć donacji pełnej krwi. Dziś mam na koncie prawie 21 litrów, a to daje jakieś 46 wizyt na fotelu w Centrum Krwiodawstwa.

Dlaczego warto oddawać krew?
Dla mnie odpowiedź jest prosta: krew to życie i choć medycyna na każdym polu niesamowicie rozwija się, to jednak nikt dotąd nie wpadł na pomysł, jak wyprodukować krew i czym ją zastąpić. Trafiłem kiedyś na statystyki a propos tego, że co minutę ktoś potrzebuje krwi, a w szpitalach średnio jedna osoba na dziesięć musi mieć ją podaną. Wniosek nasuwa się jeden: MOJA KREW – TWOJE ŻYCIE. Świadomość, ilu ludziom uratowałeś życie, jest budująca i daje ogromnego kopa, by nie przestawać działać.

Akcje krwiodawstwa są najsilniej propagowane w sezonie wakacyjnym, czy Ty również zauważasz wzmożone prośby o krew?
Szczerze, to bardziej złożone pytanie. Wydaje mi się, że nie do końca tak jest, ponieważ każdy, kto organizuje akcje, robi to systematycznie przez cały rok. Problem okresu letniego, wakacyjnego jest inny: po pierwsze, honorowi krwiodawcy też jeżdżą na wakacje, więc siłą rzeczy tych donacji w danym momencie jest mniej. Po drugie, w okresie wakacyjnym zapotrzebowanie na krew wzrasta ze względu na liczbę np. wypadków.

Wiem, że jesteś typem społecznika i każdą akcję związaną z pomocą drugiemu człowiekowi traktujesz priorytetowo. Czy spotkały Cię chwile wzruszenia podczas niesienia pomocy?
Teraz to się zaczerwieniłem (śmiech). Chłopaki nie płaczą! A poważnie – tak! Miałem takie chwile.
Troszkę odbiegnę od tematu rozmowy, bo faktycznie moje działanie to nie tylko krwiodawstwo. To także Dzieci z Domu Dziecka, to Szlachetna Paczka i każda osoba z osobna, która potrzebuje pomocy. Gdy stwierdzę, że jestem w stanie pomóc, po prostu działam! Umówmy się jednak, że to nie moje działanie, tylko tych wszystkich wspaniałych ludzi, którzy mnie otaczają! Sam za dużo bym nie osiągnął, gdyby nie MOC ZESPOŁU i niesamowite wsparcie mojej żony Marzeny. Zawsze jest pierwszą osobą, która mówi: „Łukasz – dasz radę. Działamy”. Wracając do tematu, żonę też namówiłem na oddanie krwi – mówi, że nie boli.

Czym jest 4 Heroes 2023 i Legion HDK?
Zacznijmy od Legionu HDK. To nowoczesny klub Honorowych Dawców Krwi zrzeszający dawców zarówno w całej Polsce, jak i Polonię mieszkającą i oddającą krew za granicą. Mamy fajny podział oddziałów: oddziały wojskowe, mundurowe, cywilne, oddział internetowy. Polecam i zachęcam do zapoznania z naszą stroną www.legionhdk.pl, a na koniec dodam tylko, że Legion HDK to po prostu Rodzina Krwiodawców. Towarzyszy nam dewiza: jeden za wszystkich – wszyscy za jednego.

4 Heroes 2023 to pierwsza taka ogólnopolska kampania HDK w Polsce zakończona profesjonalną multidyscyplinarną imprezą w Gliwicach w dniach 2-3.09.2023 r., podczas której każdy może poczuć się jak bohater. Organizatorami kampanii są Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion przy współpracy ze Stowarzyszeniem KRS Formoza. Celem kampanii jest szerzenie idei honorowego krwiodawstwa, w tym zachęcanie społeczeństwa do dzielenia się życiodajnym płynem, jakim jest krew, oraz promocja Wojska Polskiego. Podczas kampanii zorganizowany będzie konkurs, który ma aktywizować dawców krwi.

Życzę Ci wytrwałości w dążeniu do celów i w niesieniu pomocy ludziom i dziękuję za rozmowę!
Dziękuję bardzo!