Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

AgatART. Siła kamienia Pokonkursowa wystawa sztuki złotniczej

08.12.2021 11:01:11

Podziel się

Organizacja przez Galerię YES jubileuszowych konkursów złotniczych to już tradycja. AgatART jest czwartym tego typu projektem, który wpisuje się w obchody 40-lecia firmy YES Biżuteria, mecenasa galerii. Skąd ta idea i jaki jest jej cel?

TEKST: Ilona Rosiak-Łukaszewicz
ZDJĘCIA: Alicja Iwańska

„AgatART. Siła kamienia” to czwarty konkurs złotniczy organizowany przez Galerię YES na przestrzeni 23 lat jej istnienia. Dotychczas zrealizowane zostały projekty: „PearlART”, „BrylART” oraz „Ćwierć”. W dwóch pierwszych artyści otrzymali od organizatorów kolejno perły oraz diamenty, które mieli za zadanie oprawić w talent. - I tym razem wybitnym polskim artystom złotnikom przekazaliśmy materiał, który stanowił punkt wyjścia do dalszych działań – wyjaśnia Maria Magdalena Kwiatkiewicz, założycielka Galerii YES. - W ich ręce trafiły agaty – przepięknej urody kamienie, które kryją w sobie wiele nieoczywistych historii i są dla mnie osobiście bardzo ważne – wyjaśnia.

Dlaczego agaty?

Lokalny światowiec
Agaty to minerały pochodzenia naturalnego zbudowane z chalcedonu włóknistego, czyli krzemu. Ich największe złoża zlokalizowane są na ternie m.in. Brazylii, USA, Rosji, Indiach, Urugwaju, Namibii i Czechach. Również w Polsce znajdują się bogate złoża tych kamieni. Najczęściej spotkać je można na Dolnym Śląsku, gdzie przed laty, na poszukiwanie geod wybierali się sami artyści.
- Występowanie agatu, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, ma dla mnie szczególne znaczenie – wyjaśnia Maria Magdalena Kwiatkiewicz. - Poza sztuką złotniczą moją drugą największą pasją są podróże, z których przywożę kolejne obiekty do kolekcji biżuterii etnicznej. Bardzo często zdarza mi się spotykać na trasie wypraw właśnie agaty, które automatycznie przywołują mi na myśl nasze lokalne pokłady tych interesujących kamieni – wyjaśnia.
To jeden z kilku powodów, dla których właśnie agaty stały się bohaterami tegorocznego konkursu.

Nieoczywiste piękno
Piękno agatu jest nieoczywiste. Skrywa się bowiem w geodzie – niewielkich rozmiarów bryłce otoczonej masą skalną. Dopiero po jej przecięciu, oczom ukazuje się nieoczywiste, wielowarstwowe, barwne wnętrze. - Może to być alegorią człowieka, który zyskuje przy bliższym poznaniu. Przywodzi mi również na myśl pracę włożoną w 40 lat rozwoju firmy, która nie od samego początku dawała spektakularne efekty – była za to mozolna i bardzo wymagająca. Satysfakcja przyszła z czasem i z perspektywy tych kilkudziesięciu lat zdaje się być właśnie pasmem najróżniejszych – dobrych i złych momentów - interpretuje Kwiatkiewicz.

Poza strefą komfortu
Wreszcie trzeci aspekt kamienia, który przekazany został artystom w dwóch wariantach – oszlifowanym oraz w postaci bryłki. Ani jeden, ani drugi obiekt nie miał formy stricte jubilerskiej, co dla wielu twórców mogło okazać się wyjściem ze strefy swojego artystycznego komfortu. - Nie chodziło nam wyłącznie o formę kamienia, ale sam fakt, że wielu twórców, którzy pozytywnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie do współpracy, w ogóle nie pracuje z kamieniami. Tym bardziej jest nam szalenie miło, że tak liczne grono udało nam się skupić wokół tego projektu! - podkreśla Magda Kwiatkiewicz.

Idea konkursu
Galeria YES powstała z inicjatywy kobiety, która 40 lat temu, wraz z mężem, a później bratem, rozwinęła biznes złotniczy. Dokładnie 23 lata temu postanowiła powołać do życia miejsce, które będzie wspierać artystów i tworzyć społeczność skoncentrowaną wokół polskiej sztuki złotniczej. Gdyby nie mecenat firmy YES Biżuteria, która aktualnie świętuje swój jubileusz, galeria nie mogłaby w takim stopniu angażować się w promocję sztuki, a zarazem ważnych dla jej rozwoju wydarzeń. Właśnie dlatego istotne dla korporacji momenty akcentowane są także w galerii, a w konsekwencji wśród środowisk polskich artystów złotników. - „AgatART” to projekt, poprzez który chcieliśmy umożliwić artystom włączenie się w ważny dla nas czas. W żaden sposób jednak nie narzuciliśmy twórcom motywu 40-lecia. Zależało nam jednak na tym, aby podkreślona została siła kamienia i wydobyte z niego ukryte piękno – wyjaśnia Kwiatkiewicz. - Już teraz z pełną odpowiedzialnością powiedzieć mogę, że cel został osiągnięty!

Wystawa pokonkursowa
Prace polskich artystów złotników poddane zostały ocenie 18 października 2021 r. Jury w składzie: Maria Magdalena Kwiatkiewicz (przewodnicząca), Anna Sado, Kasia Bukowska, Magda Dąbrowska oraz Marek Nowaczyk, zgonie uznało, że wszystkie nadesłane obiekty zaprezentowane zostaną w ramach wystawy pokonkursowej, wskutek czego w dniach od 26 listopada 2021 r. do 29 stycznia 2022 r. zobaczyć będzie można 57 prac autorstwa 45 artystów! Czego można się spodziewać po zbiorze prezentowanych obiektów?
- Przede wszystkim artyści złotnicy kolejny raz zaskoczyli nas kreatywnością i pomysłowością. Podeszli do tematu agatów z fantazją i refleksją. Nie zabrakło również realizacji ze sporą dozą humoru, ale także nostalgii. Klasyczne techniki złotnicze dopełniały autorskie rozwiązania i na odwrót. I mimo że kanwą obiektów były agaty o dość podobnej kolorystyce, co mogłoby wskazywać na całkiem jednolitą wystawę, to udało się nakreślić bardzo urozmaiconą kompozycję na wysokim poziomie artystycznym – pointuje Magda Kwiatkiewicz.

Dziękując, zapraszamy!
Tak liczny udział uznanych artystów złotników w konkursie „AgatART” jest dla organizatora wielkim komplementem. Suma poświęconego przez artystów czasu wraz z ich zaangażowaniem oraz kreatywnością powodują, że wystawa w Galerii YES to wydarzenie o silnym ładunku merytorycznym, artystycznym i emocjonalnym. Oglądając zgromadzone w gablotach obiekty, będzie można przenieść się do zupełnie innego wymiaru sztuki złotniczej, której wspólnym mianownikiem w tym przypadku stał się niepozorny minerał.


I nagroda
Sława Tchórzewska
BROSZA ORGANICZNA
Włókniny, żywica, malowana ręcznie, silikon, bryłka agatu oraz pokruszony agat.

II nagroda
Maria Fijałkowska
KRUCHOŚĆ
Agat i materiały z recyklingu: ścinki bursztynu, akryl, miedź, srebro.

II nagroda
Marcin Tymiński
LODOWA CZĘŚĆ, KTÓRĄ MAMY W SOBIE
Agat, biały polimer, srebro.

III nagroda
Jarosław Westermark
CZWOROŚCIAN
Srebro 925, agat, konstrukcja.

Wyróżnienie
Marcin Bogusław
PUFF!
Agat, złoto, srebro, cyrkonie.

Wyróżnienie
Andrzej Boss
HAND RING
Srebro, miedź, agat.

Wyróżnienie
Kamilla Rohn
BARANEK
Agat, brąz patynowany.

Lista artystów, bez których projekt nie miałby szansy się wydarzyć:

Adriana Lisowska
Agnieszka Bruzda
Agnieszka Działo-Jabłońska
Agnieszka Frankowska-Gryza
Agnieszka Jankowiak
Agnieszka Sendecka
Alina Filimoniuk
Andrzej Boss
Andrzej Jacyszyn
Andrzej Szadkowski
Anna Betley
Anna Kamińska
Dorota Michalska
Elżbieta Held
Ewa Effenberg-Kaja
Iwona Tamborska
Jacek Ostrowski
Jacek Skrzyński
Jarosław Kolec
Jarosław Westermark
Jolanta Gazda
Kamilla Rohn
Karolina Bik
Karolina Majewska-Rydel
Katarzyna Gemborys
Katarzyna Maćkiewicz
Kamila Dzieżyc
Luiza Mężyńska
Maja Woźniak
Małgorzata Chruściel-Waniek
Marcin Bogusław
Marcin Tymiński
Maria Fijałkowska
Mariusz Fatyga
Mariusz Pajączkowski
Marta Jabłońska i Agnieszka Działo-Jabłońska
Marta Norenberg
Marta Szafraniec
Michalina Owczarek-Siwak
Michał Fatyga
Olga Podfilipska-Krysińska
Paweł Kaczyński
Sława Tchórzewska
Weronika Majewska
Wojciech Rygało
Zofia i Witold Kozubscy

Galeria YES
ul. Paderewskiego 7
61-770 Poznań
www.galeriayes.pl