Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Bałkańska przygoda dla dużych i małych

06.02.2020 12:00:00

Podziel się

Bałkany w wielu z nas wciąż wzbudzają negatywne skojarzenia. Wielość narodów, języków, religii i państw pod różnymi nazwami – z pewnością nie ułatwia zrozumienia, o co w tym wszystkim chodzi. Jednak pomimo różnorodności jest to region, który przywita nas pyszną kuchnią, wspaniałą kulturą, ale przede wszystkim zapierającymi dech widokami. Dlatego, jeśli zastanawiacie się nad tegorocznymi wakacjami, z całego serca polecam Bałkany!

TEKST: Marta Józefczak

Kraje bałkańskie mają wiele do zaoferowania osobom praktycznie w każdym wieku. Rodziny z dziećmi wypoczną tutaj pod opieką rezydenta w malowniczo położonych hotelach zlokalizowanych na riwierze chorwackiej czy czarnogórskiej. Amatorzy mocnych wrażeń mogą wybrać górski trekking połączony z raftingiem po dzikiej rzece Cetina czy skoki na paralotni w pobliżu wyspy Krk. To oczywiście tylko część atrakcji, jakie znajdziemy w Czarnogórze czy Chorwacji, ale każdy, kto zaplanuje swój urlop właśnie tutaj, na pewno nie będzie żałować. 

Krótki urlop z przyjaciółmi

Kiedy wszystko zaczyna nas denerwować, w pracy natłok zadań nas przytłacza i jesteśmy wiecznie zmęczeni to oznacza, że potrzebujmy chwili oddechu. Warto wtedy zaplanować krótki urlop w miejscu, gdzie jest nie tylko piękna pogoda, ale też smaczna kuchni i interesujące miejsca do zwiedzania. Wszystko to proponuje Zadar w Chorwacji i Podgorica w Czarnogórze.

Zadar porównywany jest do Dubrownika, a niektórzy nazywają go „małym Rzymem”. To jedno z największych chorwackich miast i najważniejszy port morski w tym kraju. Wzorowany na urbanistyce rzymskiej, przyciąga mnóstwo turystów z całej Europy. W sercu Zadaru znajduje się stare miasto z pięknie położoną starówką. Znajdziemy tutaj historyczne kamienice, kościoły, zabytkowe bramy prowadzące do centrum i fragmenty murów obronnych wzniesione jeszcze za panowania Wenecjan w XVI wieku. W samym centrum starówki stoi katedra św. Anastazji, w której podziwiać można trzynawową kryptę pochodzącą z XII wieku oraz resztki malowideł ściennych z XIII wieku.

Sporą atrakcją Zadaru jest nowoczesna instalacja imitująca układ słoneczny o nazwie Pozdrav Suncu, co można przetłumaczyć dosłownie, jako „pochwała słońca”. Składa się ona z 300 szklanych płyt, które tworzą okrąg o średnicy 22 metrów. W ciągu dnia to duża bateria słoneczna, a po zmroku emituje różne rodzaje światła, tworząc idealne miejsce do wykonania pamiątkowego selfie.

Podgorica to stolica Czarnogóry. Choć nie ma tutaj wielu zabytków, stanowi ona świetny punkt wypadowy do zwiedzania wybrzeża i innych, zielonych części kraju. Zatrzymując się w Podgoricy, na pewno warto odwiedzić Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, wzgórze Gorica z Pomnikiem Nieznanego Żołnierza i oddalony o dziesięć kilometrów od miasta, wodospad Niagara na rzece Cem.
Krótki urlop na Bałkanach można zaplanować razem z Ryanairem. Z lotniska Ławica loty do Zadaru odbywają się od maja dwa razy w tygodniu – w czwartki i niedziele. Do Podgoricy polecimy już od marca też dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki. 

Dłuższy urlop to z rodziną

Wakacyjny urlop na Bałkanach warto zaplanować z biurem podróży. Zorganizowana impreza turystyczna to gwarancja noclegu w świetnie położonych hotelach na wybrzeżu chorwackim czy czarnogórskim. Do wyboru mamy między innymi Dubrownik i Tivat.

Dubrownik to moim zdaniem najpiękniejsze chorwackie miasto nad Adriatykiem. Łączy w sobie historycznego ducha z powiewem nowoczesności, dlatego każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Z wysokich na 25 metrów murów miejskich widać kamienne uliczki, ciasno usytuowane kamienice, bramy, fortece, ale też pobliskie Lokrum, czyli Wyspę Miłości. Najważniejsze zabytki Dubrownika zlokalizowane są w obrębie Starego Miasta. Będąc tutaj koniecznie trzeba zobaczyć Wielką Studnię Onofria z 16 rzeźbami przypominającymi twarze. Jak donosi legenda, napicie się wody ze studni przynosi szczęście na długie lata. Warto zajrzeć też do katedry, w której znajduje się tryptyk Tycjana przedstawiający Wniebowzięcie NMP. W lipcu i sierpniu w mieście odbywa się Dubrownicki Letni Festiwal z licznymi przedstawieniami teatralnymi, baletowymi, operowymi czy imprezy folklorystyczne. Na ulicach występują zabawni performerzy, którzy na pewno spodobają się najmłodszym.

Tivat, miasto położone w centralnej części zatoki kotorskiej, przyciąga szczególnie rodziny z dziećmi. Okolica może pochwalić się aż siedmioma plażami, z których większość jest piaszczysta. Najbardziej popularna jest Plavi Horizonti – plaża idealna dla rodzin z dziećmi, bo ma łagodne zejście do morza, a piasek wykazuje właściwości lecznicze. Ponadto jest otoczona lasem sosnowym, w którym można znaleźć odrobinę cienia i schować się przed letnimi upałami.

Wakacyjne loty czarterowe do Podgoricy i Dubrownika z lotniska Ławica organizuje biuro podróży Rainbow od maja do września. Natomiast do Tivatu polecimy z biurem podróży Itaka i TUI od czerwca do września.