Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Biblioteka Raczyńskich: co czyta Poznań?

02.02.2021 13:28:48

Podziel się

Wśród czytelników Biblioteki Raczyńskich w 2020 roku największym zainteresowaniem cieszyły się powieści Remigiusza Mroza i Lucindy Riley. Mróz zdecydowanie zdominował pierwszą dziesiątkę książek najchętniej wypożyczanych z poznańskiej biblioteki.

Tekst: Anna Brylewska 
Zdjęcia: Archiwum Biblioteki Raczyńskich

Najchętniej wypożyczaną książką z Biblioteki Raczyńskich w 2020 roku była „Nieodnaleziona”, na drugim miejscu uplasował się „Behawiorysta”. Na trzecim miejscu znalazła się natomiast książka Lucindy Riley pod tytułem „Sekret Heleny”. – Zestawienie najchętniej czytanych przez naszych użytkowników książek robimy już po raz czwarty – mówi Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. – W tym roku sporym zaskoczeniem była dla nas tak wyraźna dominacja jednego autora – przyznaje.

Ale w 2020 roku poznaniacy chętnie sięgali też po biografie i książki o Poznaniu. Najmłodsi pożyczali natomiast bestsellerową serię o biurze detektywistycznym Lassego i Mai. – Wśród najchętniej pożyczanych tytułów znajdują się zarówno nowości, głośne tytuły i książki nagradzane w konkursach, jak i lektury szkolne, co pokazuje, że Biblioteka Raczyńskich realizuje bardzo różnorodne potrzeby swoich czytelników – mówi Katarzyna Wojtaszak, rzecznik prasowy Biblioteki Raczyńskich.

Wpływ pandemii na czytanie

Pandemia miała wpływ na wszystkie dziedziny życia, także na czytanie i wszelkie aktywności kulturalne. Czytanie stało się właściwie jedyną niezmienną formą uczestnictwa w kulturze. – Oczywiście, zmieniły się sposoby zdobywania książek, czasem też formy książki czy nastawienie odbiorców do lektury, ale sama czynność – od zawsze osobista, była i jest taka sama – mówi Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich.

Na szczęście nie ma teraz problemu z wypożyczaniem książek z bibliotek, bo te, jako jedyne instytucje kultury, działają. Poznaniacy mogą korzystać ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich, która zaprasza czytelników do gmachu głównego i filii. Cały czas można więc wypożyczać książki, audiobooki i filmy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników, od stycznia Biblioteka Raczyńskich udostępnia kody do oferty Legimi i Ebookpoint BIBLIO.

Poznań czyta

Nie ma jeszcze oficjalnych badań, ale z rozmów poznańskich bibliotekarzy z czytelnikami wynika, że część z nich w 2020 roku częściej sięgała po książkę. – Czytanie pozwalało ludziom zająć myśli i odstresować się – przyznaje Katarzyna Wojtaszak, rzecznik Biblioteki Raczyńskich. Jak mówili czytelnicy, więcej czasu oraz zwolnienie tempa życia pozwoliło nie tylko czytać więcej, ale także wybierać inne niż do tej pory gatunki literackie. Dla wielu osób czas lockdownu był też okazją do poznania możliwości jakie dają audiobooki oraz powrotu do klasyki literatury polskiej i światowej.

Dziś można bez przeszkód, choć z pewnymi ograniczeniami, korzystać z zasobów gmachu głównego i filii mieszących się na terenie całego Poznania. Do dyspozycji czytelników jest prawie 2 miliony zbiorów: książek i multimediów. Coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele klasyki, jak i ci, którzy wybierają nowości. Na półkach czekają powieści obyczajowe, historyczne, kryminały, romanse, ale także reportaże, biografie, książki przyrodnicze i podróżnicze.

Darmowo i internetowo

Korzystanie ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich jest bezpłatne. Kartę można założyć w każdej filii, jej wyrobienie nic nie kosztuje, a sama procedura zapisu trwa kilka minut. Swoje karty mogą mieć i dzieci, i dorośli. Aby przygotować się do wizyty w bibliotece, warto przeglądać zbiory w katalogu online. Powiadomienia o nadchodzącym terminie zwrotu materiałów bibliotecznych są przesyłane elektronicznie, a informacje o najważniejszych wydarzeniach i komunikaty można otrzymywać za pośrednictwem newslettera. Warto też śledzić media społecznościowe Biblioteki Raczyńskich, bo tam, poza informacjami z życia instytucji, można znaleźć podcasty, słuchowiska, filmy i wystawy z wirtualnej galerii. Biblioteka Raczyńskich zaprasza, by cały czas, zachowując zasady reżimu sanitarnego (zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja, rąk, zachowanie odstępu), korzystać z szerokiej oferty książek i multimediów.