Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Biegamy i pomagamy!

15.05.2023 11:05:50

Podziel się

Przebiegł 70 maratonów na całym świecie. Na swoim koncie ma udział w 14 Ironmenach i zdobycie Korony Ziemi. Trenował karate, pływa, morsuje, a od 2000 roku jest oficjalnym partnerem i zawodnikiem maratonu poznańskiego. O tym, jak można zarażać sportową pasją, rozmawiamy z Ireneuszem Szpotem, prezesem Grupy Szpot i organizatorem 10. Biegu 10 km Szpot Swarzędz oraz 3. Biegu Rodzinnego Szpot Swarzędz.

ROZMAWIA: Karolina Michalak
ZDJĘCIE: Archiwum Prywatne
[współpraca reklamowa]

4 czerwca 2023 roku to ważny dzień dla miasta Swarzędz i firmy Szpot.
Od 10 lat Grupa Szpot wraz z miastem i gminą Swarzędz organizuje Bieg 10 km Szpot Swarzędz. W tym roku przypada 10. edycja tego biegu, zatem mały jubileusz oraz 385-lecie lokacji miasta Swarzędz. Ponieważ od tylu lat działamy razem na rzecz sportu i aktywizacji lokalnej społeczności, nasz bieg został włączony do oficjalnego harmonogramu wydarzeń świętowania obchodów lokacji miasta.

10. edycja biegu brzmi dumnie. Skąd pomysł?
Organizacja biegu jest konsekwencją mojej sportowej pasji, której oddaję się od dzieciństwa. Ducha sportowej rywalizacji zaszczepił we mnie ojciec, który był bardzo aktywną i sprawną fizycznie osobą. To przy nim zacząłem biegać i rozwijać się w kolejnych dyscyplinach, tak jak na przykład karate, które uprawiałem przez 14 lat. Uwielbiałem rywalizację, która pchała mnie do przodu i sprawiała, że chciałem być jeszcze lepszy, a następnie zaszczepiać ją wśród innych, głównie w młodych ludziach. Cel, jaki mi przyświeca, to propagowanie zdrowego trybu życia, wyciągnięcie ludzi z domów i zainteresowanie dzieci sportem. Powiedzenie „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” nie wzięło się znikąd. Jestem przekonany, że nawyki trzeba pielęgnować od najmłodszych lat, wskazywać kierunki rozwoju i stwarzać możliwości.

I Bieg Szpot Swarzędz jest właśnie taką możliwością?
W szkole trafiłem na wuefistę, któremu się chciało. Był zaangażowany w prowadzenie lekcji, zawsze przygotowany, motywował nas i potrafił wychwycić, czy i w czym ktoś jest dobry. Wiedząc, że nie każdy ma szczęście, żeby spotkać na swojej drodze taką osobę, rozwinąłem kilka lat temu formułę biegu o kategorię „Bieg rodzinny” z nadzieją, że do udziału w nim zgłoszą się całe rodziny, a po zawodach dzieciaki stwierdzą, że bieganie to jest to. Dystans to około1 kilometr, który pokonują przez swarzędzki rynek do mety zlokalizowanej na Stadionie Miejskim, gdzie swoją metę ma również bieg główny.

I tak się stało?
To już 3. Edycja „Biegu rodzinnego” i na podstawie doświadczenia rozszerzamy jego formułę. To niesamowita frajda dla dzieci, które wbiegają na metę wraz z całymi rodzinami przy dźwięku muzyki, oklasków i dopingu kibiców. Potem każdy otrzymuje medal, drobne upominki, a pozytywna, sportowa atmosfera i eksplodujące w ciele endorfiny sprawiają, że dzieciaki już myślą o kolejnych sportowych aktywnościach. Przyznam, że w tej chwili coraz większy nacisk kładę na to, aby zaangażować jak największą grupę dzieci i młodzieży.

Ale Bieg to nie wszystko. Szykujecie także piknik rodzinny.
Bieg 10 km Szpot Swarzędz to podstawa, ale zmieniliśmy nieco formułę i nadaliśmy mu charakter pikniku rodzinnego, tak aby przyciągnąć małych, przyszłych sportowców. Założenie jest takie, że rodzice startują w biegu głównym o godzinie 11.00. „Bieg rodzinny” odbywa się o godzinie 10.00 i dla zawodników startujących w „Biegu głównym” jest to forma rozgrzewki. Kolejno w oczekiwaniu aż rodzic dobiegnie do mety, wraz z partnerami biegu oraz opiekunem dziecka przejmujemy pałeczkę i animujemy czas najmłodszym. Przygotowujemy mnóstwo atrakcji: wesołe miasteczko, dmuchańce, przekąski, stoiska z różnymi aktywnościami. Firmy, które wraz z nami organizują ten bieg, gwarantują dostępność wszystkich atrakcji nieodpłatnie, tak aby każdy z uczestników mógł z nich skorzystać, niezależnie od zasobności portfela.

Poza aspektem sportowym kontynuujemy nasz program, który rozpoczęliśmy kilka lat temu z Urzędem Marszałkowskim pod hasłem „Postaw na życie bez uzależnień”.

Jest to zatem impreza o charakterze lokalnym?
Absolutnie nie! Startują u nas zawodnicy różnych narodowości oraz z całej Polski. Jest to dla nas bardzo nobilitujące, ponieważ świadczy o tym, że proponowana formuła i organizacja wydarzenia są na wysokim poziomie i warto wziąć w nim udział. Bieg 10km Szpot Swarzędz to nie tylko wydarzenie dla wytrawnych biegaczy, ale również dla wszystkich rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem. Jedną z atrakcji tegorocznego biegu będzie start pod hasłem „Pobiegnij z Olimpijczykiem”.

Biegacie i pomagacie, ponieważ mocno angażujecie się w akcje charytatywne.
Każdy nasz bieg ma też charakter charytatywny i od pierwszej edycji pomagamy potrzebującym. Pierwszych 8 edycji biegaliśmy dla Nicoli – dziewczynki walczącej z nowotworem. Uzbieraną podczas licytacji sumę przekazywaliśmy na jej leczenie. Dziś, ku naszej radości Nicola jest już zdrowa. Mamy jednak świadomość, że to, co udało nam się uzbierać, to była tylko kropla w morzu potrzeb. Podczas najbliższego biegu będziemy zbierać pieniądze dla Joasi Tomaszewskiej – 10-letniej mieszkanki naszej gminy, która od 5 lat walczy z nowotworem złośliwym. Środki finansowe na Joasię można wpłacać przy zapisach na bieg, a ponadto już tradycyjnie przygotowujemy licytację startowego numeru jeden, który przypadnie temu, kto zaoferuje najwyższą kwotę. Wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Swarzędz- Marianem Szkudlarkiem, współorganizatorem Biegu 10km Szpot Swarzędz oraz Biegu Rodzinnego serdecznie zapraszamy na nasze biegi w niedzielę, czwartego czerwca.

 

Biegi odbywają się pod Patronatem Honorowym Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Starosty Poznańskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Rejestracja: biegi.szpot.pl.