Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Bimba Travel

02.02.2021 14:20:03

Podziel się

„Jadę tramwajem i Poznań poznaję” – tak zatytułowała swoją książkę dla dzieci Eliza Piotrowska, zachęcając tym samym do rodzinnego podróżowania „bimbą” po stolicy Wielkopolski. Nie da się ukryć, że tramwaj to jeden z najlepszych miejskich środków lokomocji. Dojeżdża we wszystkie najważniejsze części miasta unikając przy tym korków – czego chcieć więcej? Chyba już tylko mapy najciekawszych miejsc, do których bimba nas podrzuci – sprawdź, gdzie warto pojechać, by zwiedzić to, co warte Poznania!

Tekst i zdjęcia: Anna Nowotna - Nadziejko

Bimby w Poznaniu – ponad 100 lat tradycji!

Historia poznańskich tramwajów sięga końca drugiej połowy XIX wieku. Wówczas niewielkie wagony z pasażerami na pokładzie ciągnęły konie. Pierwsza regularna linia ruszyła latem 1880 roku i biegła z Dworca Głównego na Stary Rynek. W 1898 roku ruszył w Poznaniu pierwszy tramwaj trakcji elektrycznej. To niezwykłe, że dzisiaj po poznańskich ulicach jeździ już ponad 300 tramwajów!

Okrąglak – 630 kroków bliżej nieba!

Pierwszym przystankiem naszej wirtualnej bimby jest Okrąglak. Niegdyś dom towarowy, dzisiaj budynek handlowo-usługowy. Po przebudowie robi niezwykłe wrażenie! W jego modernizacji brało udział 240 specjalistów, ich prace trwały około roku. W tym czasie wymieniono w budynku prawie 700 (!) okien, a piękną klatkę schodową, w której znajdziecie 630 schodów, ułożono z 40 tysięcy płytek ceramicznych. W ikonę miasta tchnął nowy duch!

Bałtyk w Poznaniu? Tak, to 16 pięter wysokich ambicji!

Skąd Bałtyk w Poznaniu? Każdy poznaniak doskonale wie, że choć bryła budynku może przywodzić na myśl nieregularne fale polskiego morza, to nazwa wzięła swój początek od kina „Bałtyk”, które wybudowano już prawie sto lat temu, a zburzono całkiem niedawno. Bałtyk to wspaniały, oryginalny budynek, który w 2017 roku zyskał miano najpiękniejszego w Polsce. Jego bryła jest tak ciekawa i tak przemyślana, że nie sposób przejść obok niego obojętnie.Słupy koło Concordia – 6 symbolicznych totemów

Kiedy już bimba podrzuci nas pod Bałtyk, koniecznie trzeba zerknąć obok niego na 6 niezwykłych rzeźb Alicji Białej. Wszystkie razem to trójwymiarowy obraz o powierzchni 400 metrów kwadratowych. Jednak czy to tylko dekoracja? Absolutnie nie! To totemy, które symbolizują najważniejsze problemy ludzkości związane z klimatem. Zaliczają się do nich deforestacja, czyli pomniejszanie terenów leśnych, wyeksploatowanie łowisk, produkcja żywności, nadprodukcja plastiku, a także wymieranie dzikich zwierząt. Kolory totemów, które pięknie zdobią tę część miasta są przy tym również wyrazem troski o los planety i destrukcyjne działania człowieka. To moment na chwilę zadumy, bo jak mawia artystka, która jest autorką projektu: „Nigdy nie jesteśmy zbyt mali, by coś zmienić”.

Park Sołacki – 15 hektarów odpoczynku

Tę zadumę nad przyrodą warto wykorzystać na spacer w jej otoczeniu. I jeśli już ruszamy bimbą ku odpoczynkowi, to koniecznie do Parku Sołackiego. To miejsce prawdziwej ciszy, relaksu i możliwości obcowania z naturą. To 15 hektarów, na których rośnie ponad 3 tysiące drzew, a także około 13 tysięcy krzewów!

Centrum Kultury Zamek – 1 fakt, który zmienił bieg wydarzeń!

W byłym Zamku Cesarskim, którego mury są wyjątkowym świadkiem historii XX wieku mieści się centrum kultury. Wydarzenia, które mają tam miejsce są wyjątkowe, ale złotymi literami na kartach historii zamku zapisał się jeszcze jeden fakt. To tam funkcjonował Wydział Matematyczny Uniwersytetu Poznańskiego, którego absolwenci złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej „ENIGMA”. I dzisiaj wie już o tym cały świat!

Rajzować można zawsze – doceń to, co wokół Ciebie!
Bo kiedy masz szwung do poznawania świata, zacznij od tego, co blisko, a wciąż nieznane…