Witamy w kwietniu! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Bliżej

05.09.2022 11:31:33

Podziel się

Już 11 października spotkamy się w Sali Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich, by obejrzeć poznańską premierę sztuki „Bliżej” Patricka Marbera Teatru 6.piętro w reżyserii Eugeniusza Korina. Aleksandra Popławska, Pola Gonciarz, Mateusz Damięcki i Michał Żebrowski w sztuce o miłości, bliskości i pożądaniu. „Bliżej” to sztuka grana i nagradzana na całym świecie już od 25 lat.

TEKST: Teatr 6.piętro
ZDJĘCIA: Paulina Pander

„Bliżej” to naładowana emocjami, prowokująca szczerością i przewrotnym humorem opowieść o złożoności relacji między kobietą a mężczyzną. „Bliżej” (tytuł oryginału „Closer”, 1997 r.) jest pierwszym spektaklem scenicznej trylogii SEX/PŁEĆ/GENDER na scenie Teatru 6.piętro, która będzie stawiać przed widzami takie pytania, jak: Co to znaczy być kobietą? Co to znaczy być mężczyzną? Co znaczy dla mężczyzny i kobiety bycie razem? W jednej ze scen sztuki „Bliżej” Dany, początkujący pisarz, rozmawia z Ann, fotografką, robiącą mu zdjęcie do jego pierwszej książki:

Dany:   Nie wydaje ci się obsceniczna?
Ann:     Co?
Dany:   Książka.
Ann:     Nie. Myślę, że… że opowiada, jak jest.
Dany:   „Jak jest” z czym?
Ann:     Z seksem. Z miłością.

– To samo można byłoby powiedzieć o samym spektaklu „Bliżej”. Opowiada on bez fałszywej pruderii, ale też i bez chęci epatowania, o tym, co leży u początków każdego ludzkiego życia: o miłości i seksie. Opowiada, jak jest z tą miłością i seksem, i robi to bez uników, przemilczeń i upiększeń, gdyż wierzy w tajemną moc ludzkich namiętności – mówi Eugeniusz Korin, dyrektor artystyczny Teatru 6.piętro i reżyser przedstawienia. Dwie pary – Dany i Alice oraz Larry i Ann – zabierają widza w podróż po labiryntach swoich uczuć: na naszych oczach zakochują się, kochają i odkochują, wiedzeni odwieczną i rzadko kiedy zaspokajaną potrzebą bliskości drugiego człowieka. Autor sztuki Patrick Marber opowiada ich historie miłosne z pasją, czasem z humorem i często z szokującą szczerością. Nie robi tego, żeby bulwersować, a raczej po to, żeby nas przekonać, że pomimo tak częstych rozczarowań, zdrad i rozstań, które przynoszą nam miłość i seks, nie powinniśmy się zniechęcać i zaprzestawać poszukiwań bycia „bliżej” tego drugiego…

Dany:   A czego ty chcesz?
Alice:   Być kochana.
Dany: Tylko tyle?
Alice:   To strasznie dużo.

UWAGA: 18+ Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych. Treść i forma spektaklu w sposób otwarty poruszają kwestie seksu i erotyki. Tekst sztuki zawiera słownictwo, które może być uznane za wulgarne.

Teatr 6.piętro

Teatr 6.piętro to założona w 2010 r. przez Michała Żebrowskiego (dyrektora naczelnego) i Eugeniusza Korina (dyrektora artystycznego) prywatna scena dramatyczna, funkcjonująca na szóstym piętrze warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Od samego początku za najważniejszy cel swojej działalności Teatr 6.piętro stawia sobie żywy, autentyczny dialog z widzami, a jego twórcy przykładają wielką wagę do uniwersalności sztuk tworzących repertuar oraz do pielęgnowania najlepszych tradycji gry aktorskiej. Na deskach tego teatru zobaczyć można wielu znakomitych polskich aktorów oraz cieszące się niesłabnącym powodzeniem od dnia premiery spektakle doskonałych polskich i zagranicznych autorów.