Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Czas na wakacje

05.04.2019 12:00:00

Podziel się

Wielkimi krokami zbliżają się święta wielkanocne, później weekend majowy i lato. Czas zaplanować krótki wypad czy dłuższy urlop z przyjaciółmi lub rodziną. Lotnisko Ławica od kwietnia uruchamia dwa nowe połączenia z Poznania – do Kefalonii i Sztokholmu, miejsc, w których każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

TEKST: Marta Józefczak
ZDJĘCIA: Port Lotniczy Ławica

Od kwietnia z lotniska Ławica ruszają dwa nowe połączenia: do Kefalonii oraz Sztokholmu Skavsta. Loty do stolicy Szwecji realizowane będą przez linię Ryanair dwa razy w tygodniu. Natomiast do Kefalonii polecimy raz w tygodniu liniami czarterowymi. Oba te połączenia dają możliwość spędzenia urlopu w pięknych i tak odmiennych krajach, jak Grecja i Szwecja – wystarczy podjąć decyzję i kupić bilety.

Kefalonia – grecki cud natury!

15 sierpnia mieszkańcy wyspy, podobnie jak my w Polsce, obchodzą święto Matki Boskiej. Wtedy, z niewyjaśnionych przyczyn, na wyspie pojawiają się węże, uznawane za dobry znak dla każdego, kto je spotka na swojej drodze.

Podczas wizyty na Kefalonii koniecznie trzeba odwiedzić Klasztor św. Gerassimosa, patrona wyspy. Warto udać się też do jaskini Drogarti, która słynie z niesamowitej akustyki. W jej wnętrzu, przypominającym salę koncertową, występowały takie gwiazdy jak Luciano Pavarotti czy Maria Callas. Największą atrakcją Kefalonii jest jednak jaskinia i jezioro Melissani. To lazurowo-seledynowe jeziorko zostało odkryte po trzęsieniu ziemi, kiedy to strop jaskini po prostu się zapadł. Nazwa groty pochodzi od imienia jednej z nimf, która przebywała w znajdującym się nieopodal starożytnym, mykeńskim sanktuarium. Nieszczęśliwie zakochana, rzuciła się do wody i straciła życie. Ciekawostką jest, że woda w jeziorku jest mieszaniną słodkiej i słonej wody morskiej, która przepływa tunelami z oddalonej o 20 kilometrów Argostoli.  

Dlaczego warto odwiedzić Sztokholm?

Sztokholm to stolica Szwecji, której nazwa pochodzi od dwóch słów – stock, czyli pień i hol, czyli wyspa. Faktycznie Sztokholm położony jest na 14 wyspach otoczonych archipelagiem kolejnych 20 tysięcy wysp. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od starego miasta, które położone jest na czterech wyspach – Stadsholmen, Riddarholmen, Strömsborg i Helgeandsholmen. Znajduje się tutaj mnóstwo zabytków – Zamek Królewski, w którym podziwiać można apartamenty, bibliotekę, arsenał, zbrojownię oraz muzeum trzech koron. Na starym mieście znajduje się też budynek Parlamentu, Stary Rynek z kolorowymi kamieniczkami przypominającymi trochę znany nam rynek w Gdańsku. Warto odwiedzić tu Kościół św. Mikołaja, zwany też Wielkim Kościołem, czyli najstarszy, liczący sobie ponad 700 lat, kościół w Sztokholmie. Interesującym miejscem jest założona w 1786 Akademia Szwedzka, która mieści się w klasycystycznym budynku Sztokholmskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Co roku to właśnie tutaj zgłaszane są nominacje do Literackiej Nagrody Nobla.

Niewątpliwą atrakcją jest Muzeum Vasa położone na wyspie Djurgården. To tutaj podziwiać można ekspozycję okrętu Vasa z XVII wieku. Statek ten zatonął w 1628 roku, zaraz po wyjściu z portu. Kilkaset lat później został on podniesieniowy z dna i odrestaurowany.

Zwiedzanie warto zakończyć w dzielnicy Östermalmstorg, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych hal targowych w Europie. Turyści mogą spróbować tutaj owoców morza, szwedzkiej odmiany sushi, ale przede wszystkim kupić tradycyjną czekoladę, która idealnie sprawdzi się jako prezent dla przyjaciół i bliskich.