Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Czego zazdrościmy mieszkańcom Piątkowa?

11.09.2019 13:00:00

Podziel się

Północna dzielnica Poznania, która dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców miasta jest małą ojczyzną, budzi zazdrość wśród wielu Wielkopolan. Przemyślana zabudowa, dużo zieleni, doskonała infrastruktura i najlepsze z możliwych połączenie z centrum miasta – Poznański Szybki Tramwaj, to atuty stawiające tę dzielnicę na podium najlepszych miejsc do życia.

TEKST: Agnieszka Jaworska-Goździewska
WIZUALIZACJA: Nickel Development
ZDJĘCIA: Igor Giełwanowski

Wzrok patrzących na Piątkowo przykuwają dwie radiowo-telewizyjne wieże i wieżowce po horyzont. To jednak tylko część prawdy o tej fascynującej dzielnicy. Pierwsza wzmianka o Piątkowie pochodzi z 1253 roku. Wieś wówczas należała do klasztoru dominikanek. Jej charakter nie zmieniał się aż do II połowy XIX wieku, kiedy teren stał się miejscem intensywnej niemieckiej akcji kolonizacyjnej. Wzdłuż dzisiejszej ulicy Obornickiej powstały liczne gospodarstwa, a wieś nabrała cech wzorowego niemieckiego osadnictwa. W centralnej części zbudowano szkołę i gospodę, wokół których koncentrowało się życie społeczne i towarzyskie osadników. Po odzyskaniu niepodległości, niemieckie gospodarstwa zostały wykupione przez uczestników powstania wielkopolskiego i żołnierzy walczących w wojnie polsko-bolszewickiej oraz przez reemigrantów z Ameryki, Niemiec i Francji. W latach 1934–1954 istniała gmina Piątkowo, licząca kilkuset mieszkańców. W 1973 wieś Piątkowo została włączona w granice Poznania, a trzy lata później na polach położonych na wschód od ul. Obornickiej rozpoczęto budowę osiedli mieszkaniowych.

Miasto w mieście

Zaplanowanej lokalizacji osiedli, budowy „poznańskiego metra” oraz pełnej infrastruktury osiedlowej wraz z centrami handlowymi nie udało się zrealizować w całości w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Powstały jednak osiedla: Bolesława Chrobrego, Bolesława Śmiałego, Hulewiczów, Jana II Sobieskiego, Marysieńki, Stefana Batorego, Władysława Jagiełły i Zygmunta Starego. „Pestka” została uruchomiona w 1997 roku, Galerię Plaza otwarto w 2005 roku, a Galerię Pestka w 2008 roku.

Dzisiejsze Piątkowo zachwyca przestrzenią. Między blokami zadbano o komfortową odległość, która pozwala mieszkańcom zachować intymność. Rozrzucone między osiedlami pagórki służą dzieciom do zabawy. Dojrzała zieleń pozwala po dniu pełnym aktywności znaleźć relaks nawet w środku miasta. Całości dopełnia bogata infrastruktura handlowo-usługowa, edukacyjna, administracyjna i medyczna.

Chcemy tu być

Zainspirowani wspaniale funkcjonującą dzielnicą, doskonale skomunikowaną z centrum miasta, chcieliśmy stać się sąsiadami lokalnej społeczności. Szanując zastane otoczenie, zapragnęliśmy jednocześnie tchnąć w nie nowoczesnego, młodego ducha. Pracując nad bryłą naszego budynku wiedzieliśmy, że musimy umiejętnie połączyć stare z nowym, dojrzałe z młodym, ustanawiając pomost pomiędzy przeszłością a przyszłością. Tak powstała idea inwestycji ST_ART Piątkowo.

Dzisiaj, dokładnie na granicy dzielnicy, na rogu ulic Lechickiej oraz Wojciechowskiego budujemy 15-kondygnacyjny wieżowiec, przez którego wnętrza przepłynie buntownicza sztuka street art, opowiedziana głosem młodego pokolenia, inspirując mieszkańców do aktywnego współodczuwania miasta.

W inwestycji ST_ART Piątkowo powstaną 233 mieszkania o powierzchni od 34 do 92 m²: kawalerki, 2-, 3- i 4-pokojowe. Zaprojektowaliśmy dwie klatki schodowe, a w każdej z nich przewidzieliśmy po dwie windy. Dla wygody mieszkańców zaplanowaliśmy 2-poziomową halę garażową, miejsca na wózki i rowery. Dzięki dogodnej lokalizacji budynku, mieszkańcy nawet niższych pięter będą mieć wspaniały widok na miasto.

Biuro Sprzedaży
Nickel Development
ul. Piątkowska 110, Poznań
tel. +48 506 175 176
e-mail: sprzedaz@nickel.com.pl