Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Czy warto zostać księgowym? I czy się to opłaca?

03.09.2019 13:00:00

Podziel się

Panujący obecnie rynek pracownika to dobry moment na dokonanie zmiany w karierze. Wysoko wykwalifikowani pracownicy błyskawicznie znajdują zatrudnienie, a pracodawcy walczą o najlepszych kandydatów wysokością wynagrodzeń i różnorodnością benefitów. O pewnych specjalistów zabiegają jednak bardziej.

TEKST: Konrad Bugiera
ZDJĘCIA: Sławomir Brandt

Do grona najbardziej poszukiwanych pracowników w Polsce należą księgowe i księgowi – czytamy w tegorocznym „Barometrze zawodów“, opracowanym przy udziale WUP. Kto więc posiada odpowiednie wykształcenie lub ukończy specjalistyczny kurs, ma przepustkę do rozwojowej profesji, gdzie płace zaczynają się od 4 tys. zł brutto. — Zwrot kariery planują najróżniejsze osoby. Zdarzały się u nas kursy podstaw rachunkowości, na których obok siebie siedzieli np. lekarka, programista i były wojskowy. Trafia do nas również wiele młodych mam, które po urlopie macierzyńskim i wychowawczym chcą zacząć karierę od nowa i wybierają właśnie księgowość – opowiada Mariusz Noworyta, dyrektor w Oddziale Wielkopolskim w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. – I choć za każdym ze słuchaczy i słuchaczek stoi inna historia, to w gruncie rzeczy większość osób kieruje się jedną z trzech motywacji. Są to godziwe zarobki, poczucie wpływu i możliwość rozwoju – dodaje.

Chcesz zarabiać godziwe pieniądze?

Zdany egzamin po kursie podstaw rachunkowości w Oddziale Wielkopolskim Stowarzyszenia Księgowych w Polsce daje prawo używania tytułu księgowego. Ten z kolei pozwala ubiegać się o pierwsze stanowiska związane z księgowością – młodszego księgowego lub junior accountanta (w przypadku centrów usług wspólnych). Zgodnie z danymi zebranymi i zestawionymi przez firmę rekrutacyjną HAYS, na takich stanowiskach można liczyć na zarobki brutto w kwocie 4 tys. zł.
Po zdobyciu pierwszych doświadczeń i pozbyciu się „młodszego“ lub „młodszej“ z nazwy stanowiska, można liczyć już na 6–7,5 tys. zł brutto wynagrodzenia. Kolejny stopień rozwoju, według ścieżki certyfikacji SKwP, to Kurs dla kandydatów na specjalistę ds. rachunkowości (samodzielnego księgowego). Zarobki na stanowiskach odpowiadających jego profilowi kompetencyjnemu zaczynają się od kwoty 7 tys. zł brutto. Najwyższe stanowiska – główni księgowi oraz dyrektorzy finansowi, w tym posiadacze certyfikatów SKwP – Głównego Księgowego czy najwyższy stopień – Dyplomowanego Księgowego – zarabiają od 12 do 15 tys. zł. W zależności od rodzaju organizacji i zakresu odpowiedzialności, te sumy mogą być znacząco wyższe.

Chcesz mieć wpływ na rzeczywistość?

Trudno wyobrazić sobie inny zawód, w którym odczuwałoby się tak duży wpływ na swoich przełożonych i pracodawców, a także klientów.
— Poza poczuciem sprawczości, odczuwam też ogromną satysfakcję, gdy obserwuję jak rozwijają się moi klienci – firmy i instytucje, które powierzyły mojemu biuru rachunkowemu obsługę swojej księgowości – przyznaje Beata Szlachetka, przedsiębiorczyni, Certyfikowany Ekspert Usług Księgowych SKwP, właścicielka biura rachunkowego. — Wiem, że mam w tym swój wkład, gdy widzę moje sugestie wdrażane w praktyce.

Chcesz się rozwijać?

Struktury i stanowiska w zespołach księgowych są do siebie zbliżone, choć w szczegółach mogą się różnić w zależności od profilu poszczególnych organizacji. Można więc sobie wyobrazić i zaplanować ogólną ścieżkę awansu, nawet jeśli nie będzie on następował w ramach jednej jednostki, tylko poprzez aplikowanie na coraz wyższe stanowiska przy zmianie pracy. Certyfikaty Stowarzyszenia Księgowych w Polsce pomagają dodatkowo zmotywować się do pracy nad własnym rozwojem.
Posiadacze certyfikatów Dyplomowanego Księgowego i Certyfikowanego Eksperta Usług Księgowych otrzymują je bowiem terminowo. Jeśli nie będą spełniać obowiązku doskonalenia, stracą swoje tytuły. Aby tego uniknąć, muszą w 3-letnich okresach rozliczać się z odpowiedniej liczby godzin uczestnictwa w kursach i szkoleniach. — Uwielbiam się uczyć, jestem bardzo ciekawska, a praca w księgowości, szczególnie prowadząc własną firmę, cały czas pozwala mi tę „ciekawość“ zaspokajać – mówi Beata Szlachetka,. — Uczę się nowych przepisów, nowych rozwiązań technologicznych, poznaję specyfikę działalności moich kolejnych klientów, a to wszystko w zespole, który sama kształtuję. To moja wymarzona praca, o której na początku kariery nawet nie śniłam.

Chcesz dowiedzieć się więcej o certyfikatach Stowarzyszenia Księgowych w Polsce?
Wejdź na stronę internetową: https://www.skwp.poznan.pl/stowarzyszenie/certyfikacja–zawodu–ksiegowego