Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Deszczowa piosenka w Teatrze Muzycznym

Podziel się

Jeden z najsłynniejszych musicali w historii wkracza na deski. W Teatrze Muzycznym w Poznaniu trwają ostatnie przygotowania do premiery „Deszczowej piosenki”, która zaplanowana jest już na 16 września 2023 roku.

MATERIAŁY ORGANIZATORA

Po korytarzach niesie się swingowa muzyka i rytm wystukiwany butami do stepu. Sierpniowe dni w Teatrze Muzycznym w Poznaniu upływają pod znakiem intensywnych prób do „Deszczowej piosenki”. Wielkimi krokami zbliża się termin premiery „musicalu wszech czasów”. - Spektakl „Deszczowa piosenka” kojarzy się wszystkim z deszczem i stepem oraz filmem sprzed 70 lat. W naszej interpretacji będzie to troszeczkę odświeżony spektakl – mówi reżyser Tadeusz Kabicz. – Chcemy odrobinę go uwspółcześnić, przełożyć go na dzisiejsze warunki. Chcemy się pobawić trochę tematami, które są w nim zawarte i sprawić, żeby lepiej rezonowały w naszym współczesnym świecie.

Wiodącym tematem „Deszczowej piosenki” jest satyra na Hollywood i rodzący się na przełomie lat 20. i 30. XX wieku show-biznes. Główni bohaterowie – gwiazdy kina niemego – zderzają się z nową rzeczywistością, gdy film wkracza w erę produkcji udźwiękowionej. - Głównym tematem, na którym będziemy się skupiać, jest pojęcie prawdy, fałszu, prawdy w sztuce, kreowania siebie, kreowania swojego otoczenia. Chcemy się zastanowić, dlaczego ludzie potrzebują upiększać swoje otoczenie, kreować nieprawdziwy wizerunek siebie i świata, który ich otacza – dodaje reżyser.

Siłą „Deszczowej piosenki” jest niezwykle energetyczna, barwna muzyka swingowa oraz kultowe piosenki, takie jak „Singin’ in the rain” („Deszczowa piosenka”), „Good morning” („Dzień dobry”) czy „Moses supposes” („Mojżesz, czy możesz”). 

- Mamy tu praktycznie mały big band: cztery saksofony, trzy trąbki, dwa puzony, smyczki, sekcję rytmiczną. Muzyka jest bardzo energetyczna, wybuchowa, ale są też piękne, liryczne fragmenty – opowiada kierownik muzyczny musicalu Krzysztof Herdzin.

Głównymi bohaterami „Deszczowej piosenki” są Don, Lina, Cosmo i Kathy. Don Lockwood (w tej roli Maciej Podgórzak, Tomasz Więcek, Tobiasz Szafraniak) jest jednym z najpopularniejszych gwiazdorów kina, szybko pnącym się po szczeblach kariery i ubóstwianym przez kobiety. Na czerwonym dywanie pojawia się w towarzystwie swojej filmowej partnerki – pięknej, lecz kapryśnej Liny Lamont (Anna Lasota, Barbara Melzer). Ich współpraca na planie komplikuje się, gdy kinematografia przechodzi rewolucję dźwiękową. Nieprzyjemny głos Liny stawia pod znakiem zapytania plan stworzenia nowego filmu. Wówczas przyjaciel Dona – kompozytor Cosmo Brown (Bartosz Sołtysiak, Maciej Zaruski) – wpada na pomysł wykorzystania głosu utalentowanej, lecz jeszcze niedocenionej artystki Kathy Selden (Oksana Hamerska, Marta Wiejak). Plan, sam w sobie ryzykowny, komplikuje dodatkowo nieodwzajemnione uczucie Liny do Dona oraz zauroczenie aktora pełną wdzięku i niezależną Kathy.

Spektakl „Deszczowa piosenka oparty jest na scenariuszu filmu z 1952 roku o tym samym tytule, który został okrzyknięty najlepszym musicalem wszech czasów. Jego autorami są Betty Comden i Adolph Green.  Musical „Deszczowa piosenka” w reżyserii Tadeusza Kabicza stawia pytanie o to, czym właściwie jest słynna Fabryka Snów i skąd bierze się w człowieku potrzeba, by tworzyć nieprawdziwe, upiększone obrazy rzeczywistości.

„Deszczowa piosenka” będzie też jednym z tytułów prezentowanych w ramach festiwalu CZAS NA TEATR, który Teatr Muzyczny organizuje od 28.09 do 9.10.2023 w Poznaniu. Więcej o tych wydarzeniu, spektaklu „Deszczowa piosenka” oraz zakup biletów na stronie www.teatr-muzyczny.pl.