Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Dobre radio od 25 lat

20.03.2020 12:00:00

Podziel się

Prawdziwa magia radia zaczyna się z chwilą zapalenia się w studiu czerwonej lampki sygnalizującej bycie „na żywo”. I tak już od ćwierćwiecza Radio Emaus towarzyszy codziennie poznaniakom i mieszkańcom Wielkopolski. Ma przy tym niezmienny cel – być dobrym radiem na dobry dzień.

TEKST: Krzysztof Grządzielski
ZDJĘCIA: archiwum Radia Emaus, Sławomir Brandt

„Słuchacie państwo katolickiego radia z Poznania” – tymi słowami, 23 marca 1995 roku, przywitano się z słuchaczami rozpoczynając pierwszą audycję w historii radia Archidiecezji Poznańskiej. Z kolei pierwszym wyemitowanym utworem była piosenka „Gloria” grupy Stare Dobre Małżeństwo. Nim jednak w eterze pojawiły się pierwsze dźwięki, radiowcy mieli już za sobą miesiące przygotowań do startu nadawania.

Niełatwe początki

Redakcję i studio ulokowano w pomieszczeniach parafii p.w. NMP Matki Odkupiciela na os. Władysława Jagiełły w Poznaniu. W pierwszych miesiącach działalności program nadawano jedynie między godz. 20–22. Radio istniało wyłącznie dzięki pracy wolontariuszy. Do dyspozycji mieli m.in. magnetofony kasetowe, a pierwsze reportaże były sklejane na pożyczonym magnetofonie reporterskim i dyktafonie kasetowym. Do montażu służył wtedy domowy Technics. Mimo początkowych wyzwań atmosfera była niezwykła. – To było swego rodzaju szaleństwo, wielka przygoda. Zespół kilkunastu osób, którzy nagle stanęli w obliczu życiowej szansy i wyzwania tworzenia radia zupełnie od podstaw – wspomina ks. Maciej Karol Kubiak, który współprowadził pierwszą audycję, a przez wiele lat był redaktorem naczelnym rozgłośni. – Fantastyczne było oddanie tych ludzi, ich zapał, wytrwałość, mimo skromnych warunków lokalowych i sprzętowych. Mieliśmy świadomość, że robimy coś wyjątkowego – dodaje.

Nazwy zmienne jak w kalejdoskopie

Po kilku miesiącach od rozpoczęcia działalności Archidiecezjalnej Rozgłośni Radiowej, ogłoszono konkurs na nową nazwę radia. Słuchacze nadesłali ponad dwieście różnych propozycji, m.in. Radio Poznań, Promień, Przyjaciel, Przystań, Przymierze, Tęcza, Refleks czy Warta. Ostatecznie, choć nie na długo, zwyciężyła nazwa Katolickie Radio Refleks. Zmieniono ją w 1996 roku na Katolickie Radio Poznań. Z kolei w 2001 roku stacja została włączona do ogólnopolskiej sieci nadawców społeczno-religijnych pod nazwą Radio Plus Poznań. W 2003 roku rozgłośnia zaczęła znów nadawać swój program samodzielnie, na niezmienionej do dziś częstotliwości 89,8 FM. Przyjęto wtedy aktualną nazwę – Radio Emaus, a hasło stacji, zwrot „dobre radio”, umieszczono w oficjalnym logotypie. 

Zielona 2

Ważnym momentem w historii rozgłośni była zmiana siedziby radia w 2003 roku. Przeniesiono je do charakterystycznej kamienicy w sercu miasta przy ulicy Zielonej 2. – Nowa redakcja to była zupełnie nowa jakość. Znacznie większa powierzchnia dała nam ogromny komfort pracy, a nowe studia duże możliwości rozwoju – wspomina Katarzyna Zagórska, która z radiem związana była przez 15 lat, niemal od samego początku.

Przez 15 lat istnienia Radia Emaus na Zielonej 2 nadano ponad 130 tys. godzin programu. – Świadomość, że mówi się do mikrofonu, a po drugiej stronie ktoś słucha i reaguje na to, co mówisz, daje poczucie, że ta praca ma dla kogoś znaczenie – ocenia Sławomir Wierzbicki, który pracował w redakcji prawie 13 lat. Jak dodaje, radio to przede wszystkim ludzie. – Ceniłem sobie niezależność, gdyż mój szef, ks. Maciej Karol Kubiak, dawał mi bardzo dużo swobody. Mogłem realizować swoje różne pomysły, audycje autorskie. Jednak najważniejsi byli ludzie tworzący to radio, z częścią których kontakt mam do dziś. Ważni byli także moi goście, których dzięki radiu poznałem – wspomina Wierzbicki.

Nowy rozdział

W 2018 roku nastąpiły w rozgłośni duże zmiany programowe i organizacyjne. Redakcja przeniosła się do nowej siedziby przy ul. Chartowo 5, zmienił się logotyp stacji, a radio stało się częścią spółki Święty Wojciech Dom Medialny. – Data zmiany nie była przypadkowa. Dokładnie 120 lat wcześniej, 17 grudnia 1897 r., abp Florian Stablewski powołał do istnienia Drukarnię i Księgarnię św. Wojciecha – tłumaczy ks. Wojciech Nowicki, redaktor naczelny. Wraz ze zmianami, na antenie pojawiły się największe przeboje lat 80. i 90. w połączeniu z muzycznymi nowościami. – Jest też obecnie więcej lokalnych serwisów informacyjnych, wiadomości sportowych, ekonomicznych i kulturalnych. Strona internetowa radia stała się portalem z najważniejszymi informacjami i podcastami audycji, których słuchać można o każdej porze. Z kolei obok znanych i lubianych programów muzycznych, kulinarnych czy poradnikowych, na antenie pojawiły się też nowe – wyjaśnia Nowicki.

25 lat Radia Emaus to ciągła ewolucja jego działalności. Zmieniali się ludzie je tworzący, grana muzyka oraz audycje, a nawet sami słuchacze i ich upodobania. – Nie zmieniło się jednak towarzyszące nam, pracownikom, a także wielu wolontariuszom, poczucie misji tworzenia wartościowego programu, w którym ważne są słowo, jak i muzyka – mówi Maciej Gładysz pracujący w rozgłośni, z przerwami, od 1997 roku. A czego życzyć twórcom radia na kolejne lata? – Chciałbym, żebyśmy wciąż byli towarzyszami naszych słuchaczy w ich codziennych sprawach, a nawet byśmy stali się częścią ich życia i tak wnosili radość wiary – mówi ks. Wojciech Nowicki.