Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Europejskie Forum Samorządowe

04.10.2021 15:55:23

Podziel się

Łączyć ponad podziałami i zmieniać na lepsze lokalną politykę – to najważniejsze cele, jakie przyświecają Europejskiemu Forum Samorządowemu, które wkrótce odbędzie się w Poznaniu. Spotkanie samorządowców, przedstawicieli biznesu i nauki to okazja do wspólnego dialogu i wymiany myśli.

TEKST i ZDJĘCIA: Urząd Miasta Poznania

Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe to projekt Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Miasta Poznania i Jacka Karnowskiego, prezydenta Miasta Sopotu. Wydarzenie powstało we współpracy z Urzędami Marszałkowskimi Województw Pomorskiego i Wielkopolskiego, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Miast Polskich oraz Związkiem Gmin Wiejskich RP. Odbędzie się 11-12 października 2021 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Rozmowa ponad podziałami

Spotkanie ma stworzyć przestrzeń do debaty i wyznaczyć kierunki dla zrównoważonego rozwoju regionów. Jego uczestnicy będą szukać odpowiedzi na kluczowe pytania dla samorządów w całej Polsce – np. czy zielona i cyfrowa transformacja realizowana w ramach Krajowego Planu Odbudowy zapewni spójność i rozwój regionów. Wspólnie zastanowią się też, jak skutecznie podzielić zadania na poziomie władz lokalnych i państwowych. Nad doborem najważniejszych tematów pracuje Rada Programowa, w której zasiadają przedstawiciele różnych stron sceny politycznej.

 – Merytoryczna debata ponad podziałami, która pozwoli wyznaczyć priorytety rozwoju regionów Polski na najbliższe lata, jest obecnie niezwykle potrzebna – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dlatego już dziś zapraszam przedstawicieli samorządów, biznesu oraz nauki do wspólnej rozmowy. Razem możemy znaleźć rozwiązania problemów, z jakimi mierzyć się muszą miasta i gminy w całej Polsce. 

Pierwszego dnia Forum odbędą się sesje plenarne, natomiast drugi dzień poświęcony będzie debatom równoległym, podczas których poruszone zostaną tematy takie jak: peryferyzacja małych miejscowości i wsi, cyberbezpieczeństwo, nowoczesne usługi publiczne czy ład przestrzenny.

Samorządy dla dobra mieszkańców

Uczestnicy „Local Trends. Europejskiego Forum Samorządowego” zmierzą się z trudnymi tematami. Dyskutować będą m.in. o reformie dochodów samorządowych i perspektywie finansowania gmin i powiatów. Zajmą się również kwestią efektywności energetycznej oraz klimatycznej neutralności. Przede wszystkim jednak skupią się na tym, jak działać, by w polskich miastach i wsiach mieszkało się lepiej. 

– Z Warszawy często nie widać lokalnych problemów, z którymi musimy mierzyć się na co dzień – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Jako samorządowcy jesteśmy bliżej lokalnej społeczności niż przedstawiciele rządu. Zawsze działamy dla dobra swoich mieszkańców. Dlatego tak ważne jest, byśmy mówili jednym głosem i wypracowywali wspólne rozwiązania. 

Samorząd terytorialny istnieje w Polsce od 1990 r. Tworzą go gminy, powiaty i województwa. Każdy szczebel samorządu ma różne zadania, ale wszystkie realizują usługi publiczne dla swoich mieszkańców. Dbają o edukację, drogi czy transport zbiorowy. Są odpowiedzialne za zdrowie oraz pomoc społeczną, zajmują się zabytkami, prowadzą muzea, biblioteki, teatry i inne instytucje kultury. Współpracują z organizacjami pozarządowymi oraz wspierają osoby z niepełnosprawnościami.