Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Festiwal Malta

14.06.2018 13:00:00

Podziel się

Spektakle teatralne i taneczne, koncerty, filmy i działania miejskie – podczas dziesięciu dni 28. edycji Malta Festival Poznań odbędzie się łącznie 200 wydarzeń. W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest „Skok w wiarę”. Między 15 a 24 czerwca będziemy rozmawiać o ludzkiej potrzebie duchowości, spoglądać w nieznane i przekraczać granice sztuki.

TEKST: Joanna Małecka

To nie jest zwykły festiwal. To okazja do przemyślenia ważnych kwestii społecznych i życiowych. Tegorocznym motywem przewodnim jest Idiom „Skok w wiarę”. Kuratorami Idiomu są członkowie belgijskiej grupy Needcompany: Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers i Maarten Seghers. – To ciekawe, że większość ludzi, gdy słyszy hasło „Skok w wiarę”, myśli o religii. A tak naprawdę oznacza ono skok w nieznane, w jakiś rodzaj niepamięci. Nie musi to być związane ze sferą religijną, ale jednocześnie ten podwójny sens sprawia, że Idiom brzmi, w pewnym sensie, kontrowersyjnie – wyjaśnia Jan Lauwers. W ramach Idiomu pokazane zostaną spektakle zarówno założycieli Needcompany, jak i młodszych pokoleń artystów związanych z belgijską grupą, m.in. 1095 Lisaboa Houbrechts & Kuiperskaai, The Moon MaisonDahlBonnema oraz Wojna i terpentyna w reżyserii samego Jana Lauwersa. Jest to sceniczna adaptacja książki Stefana Hertmansa o tym samym tytule.

Pisarze na Placu Wolności

O książkę – i nie tylko – będziemy mogli zapytać pisarza na jednym ze spotkań organizowanych w ramach Forum na placu Wolności. To cykl przekrojowo obejmujący tematy związane z Idiomem festiwalu, podczas którego porozmawiamy z m.in.: Anną Czerwińską, Ludwikiem Dornem, Andrzejem Lederem, Zbigniewem Mikołejko, Katarzyną Surmiak-Domańską, Karoliną Wigurą czy Adamem Michnikiem. – Gościem Forum będzie także węgierski pisarz György Spiró – autor książki Mesjasze, która stała się inspiracją dla Anety Groszyńskiej, Jana Czaplińskiego i Marcina Kąckiego – twórców spektaklu Mesjasze  wyjaśnia Anna Szamotuła, rzeczniczka festiwalu. – Premiera teatralnej koprodukcji Malta Festival Poznań i Teatru Zagłębia w Sosnowcu będzie krytycznym spojrzeniem na polski mesjanizm w epoce romantyzmu i pytaniem o aktualność jego idei.

Zburzyć kartonową wieżę

Malta Festival Poznań otworzy plenerowe działanie Oliviera Grossetête’a – francuskiego artysty, który podczas warsztatów z mieszkańcami Poznania zbuduje kartonową kopię wieży sztucznie dobudowanej do historycznego Zamku Przemysła, a następnie – również z pomocą mieszkańców – ją zburzy. Akcja jest zarówno integracyjnym projektem społecznym, jak i artystycznym performansem, mającym skłonić do refleksji nad tożsamością urbanistyczną miasta.

Na placu Wolności – w sercu festiwalowego życia – czekają nas spektakle, koncerty, warsztaty i instalacje artystyczne. Na scenie na placu wystąpią m.in. Magdalena Cielecka, Kamilla Baar-Kochańska, Karolina Czarnecka,Paulina Przybysz, Jazz Band Młynarski-Masecki. Plac Wolności to również centrum działań Generatora Malta, przestrzeni działań społeczno-artystycznych, uwrażliwiających na miasto i jego mieszkańców, która towarzyszy festiwalowi od sześciu lat – dodaje Anna Szamotuła. – Temat przewodni tegorocznego Generatora Malta – „Zwątpienie w lokalność” – skłania nas do pytań o granice lokaloności i o tych, którzy są jej pozbawieni.

Program tegorocznego Generatora Malta skupia się wokół trzech wątków: architektury społecznej w ramach rezydencji artystycznych, poznańskich remontów i planowanych zmian, osób nowoprzybyłych oraz płynnej tożsamości płci. Od lutego mieszkańców Poznania zapraszają do współpracy trzy duety artystyczne: Adam Martyniak i Karolina Włodek, Arek Pasożyt i Michał Mioduszewski oraz Kamila Wolszczak i Marcin Zalewski. Plac budowy ulicy Święty Marcin stanie się na czas festiwalu wystawą o miejskiej awangardzie, po której oprowadzi nas Muzealne Biuro Wycieczkowe. – Podobnie jak w latach ubiegłych na placu będziemy gościć  „Poznańską Garażówkę”, a w ramach projektu „Korona Poznania” wejdziemy na szczyty najwyższych poznańskich budynków – mówi Anna Szamotuła. – Na „Kolacji u Marcina” spotkamy się z kolektywami i galeriami, które mają swoją siedzibę w okolicy przebudowy, a podczas debat Human Mic porozmawiamy na temat problemów, z jakimi spotkają się nowoprzybyli. „Malta Assembly: Us, Unstrangered”, polsko-belgijski projekt umożliwi wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w prowadzeniu dialogu międzykulturowego. Assembly jest  pomyślane jako międzynarodowa platforma zrzeszająca osoby działające na rzecz społecznej zmiany.

Karuzela z Madonnami

Na finał festiwalu, 23 czerwca w parku Wieniawskiego zabrzmią legendarne kompozycje Zygmunta Koniecznego. Utwory takie jak Ta nasza młodość, Karuzela z Madonnami czy Oczy tej małej usłyszymy w aranżacji Agaty Zubel, Cezarego Duchnowskiego, Andrzeja Bauera i Bartłomieja Wąsika podczas koncertu „Konieczny…? Koniecznie!” Program festiwalu uzupełnią pokazy filmowe przygotowywane we współpracy ze Studiem Munka i Docs Against Gravity. Nie zabraknie także programu tanecznego Stary Browar Nowy Taniec na Malcie, którego kuratorką jest Joanna Leśnierowska oraz przeglądu najciekawszych projektów z repertuaru poznańskich teatrów: Teatru Polskiego, Teatru Nowego, Polskiego Teatru Tańca, Sceny Roboczej, Republiki Sztuki Tłusta Langusta i Stowarzyszenia Teatralnego Antrakt.