Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

FESTIWALOWE lato w Polsce - wybór subiektywny

16.07.2023 12:13:42

Podziel się

Podróż przez kraj, przez dźwięki, słowa i obrazy. Festiwalowa mapa obfituje w liczne spotkania z inspirującymi ludźmi i zwiedzanie nieoczywistych miejsc.

TEKST: Karolina Michalak
ZDJĘCIE: Adobe Stock

Baltic Opera Festival
14 - 17 lipca

Trójmiasto
Pierwsza edycja nowego wydarzenia na operowej mapie Polski już w połowie lipca zawita nad polskie morze. Na scenach Opery Leśnej w Sopocie i Opery Bałtyckiej w Gdańsku, zostaną zaprezentowane premierowe inscenizacje operowe z udziałem znakomitych solistów, dyrygentów i realizatorów z Polski i całego świata. Baltic Opera Festival kierowany jest zarówno do melomanów, jak i szerokiej publiczności, a program artystyczny został oparty nie tylko na repertuarze operowym, ale również na licznych wydarzeń towarzyszących, takich jak spotkania z gwiazdami czy możliwości udziału w warsztatach masterclass.

Więcej na: https://balticoperafestival.pl/

Carnaval Sztukmistrzów XIV edycja
27 lipca 30 lipca

Lublin
Dajcie się oczarować popisom gwiazd cyrku światowej sławy i udajcie się w podróż po niecodziennych zjawiskach. Pokazy uliczne, spektakle teatralno-cyrkowe, warsztaty, fire show – to wszystko za sprawą artystów ulicznych i mistrzów sztuki cyrkowej, którzy przybędą do Lublina, aby zaprezentować to, co najlepsze w sztuce współczesnego cyrku – magiczne i zapierające dech w piersiach spektakle i pokazy, klaunady, akrobatyki i buskingu.

Dodatkowo w ramach Carnavalu odbywa się także Urban Highline, czyli najstarszy i największy festiwal chodzenia po taśmach na świecie.

Więcej na: https://carnavallublin.eu

Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi
29 lipca – 6 sierpnia
Kazimierz Dolny i Janowiec

Na przełomie lipca i sierpnia zapraszamy w malowniczą i nadwiślańską scenerię Kazimierza Dolnego i Janowca, na 17. edycję Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi. Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane najnowsze i najlepsze filmy fabularne oraz dokumentalne nagrodzone na międzynarodowych festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Sundance w Park City. Ponadto na uczestników czekają spotkania z udziałem ciekawych gości z Polski i ze świata, koncerty oraz wernisaże.  W mieście, w którym nie ma kina seanse filmowe i spotkania będą odbywały się w namiocie i w ruinach Kazimierskiego Zamku.

Więcej na: https://www.dwabrzegi.pl

Festiwal Szekspirowski
27 lipca – 5 sierpnia
Gdańsk

27. międzynarodowy Festiwal Szekspirowski to nie lada gradka dla miłośników sztuki teatralnej. Mottem tegorocznego festiwalu są słowa samego Szekspira „Cudowna jest głupota tego świata!”, które odzwierciedlają obecną sytuację geopolityczną. Do Gdańska zawitają spektakle z Hiszpanii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Polski, których sztuki nie pozostaną obojętne wobec toczonych obecnie wojen, protestów czy galopującej inflacji. W programie znajdzie się m.in. produkcja legendarnego Petera Brooka, polska premiera międzynarodowego, interdyscyplinarnego kolektywu artystycznego Needcompany, spektakl flamenco, opera syntetyczna, medytacyjna uczta literacka z wielką gwiazdą światowego kina w roli głównej i wiele wydarzeń towarzyszących.

Więcej na: https://festiwalszekspirowski.pl

Festiwal Stolica Języka Polskiego
30 lipca - 05 sierpnia
Szczebrzeszyn i Zamość
 
Ponownie Roztocze zamieni się w letnią stolicę języka polskiego. Podczas IX edycji wydarzenia spotykają się wyśmienici pisarze i czytelnicy, twórcy sztuki i jej odbiorcy, krytycy i gwiazdy estrady. Organizatorzy łącząc słowo z obrazem i dźwiękiem, stworzyli tu przestrzeń spotkań, rozwoju i refleksji. Nie zapominając o najmłodszych przygotowali także warsztaty i wspólne czytania. Patronem tegorocznej edycji jest postać i twórczość Sławomira Mrożka.

Więcej na: https://stolicajezykapolskiego.pl/

Pol’and’Rock Festival 2023 

3-5 sierpnia
Lądowisko Czaplinek-Broczyno.

Jeden z największych festiwali muzyczny w Polsce, który gromadzi wokół siebie ludzi o różnych gustach muzycznych. W tym roku na scenie wystąpią m.in. Napalm Death, Spin Doctors, Biohazard, Monika Brodka czy Carpenter Brut. Ponadto liczne spotkania w ramach Akademii Sztuk Przepięknych, podczas których dziennikarze, aktorzy, piosenkarze, ludzie z pierwszych stron gazet rozmawiają z festiwalowiczami.

Więcej na: polandrockfestival.pl

Literacki Sopot
17-20 sierpnia 2023
Sopot

Festiwal Literatury Literacki Sopot to nie tylko spotkania z literaturą i debaty z gośćmi o niebywałej wrażliwości i zmyśle obserwacji, ale też targi książki, warsztaty, seanse kinowe i czytania performatywne. Organizatorzy oferują literaturę w różnych odsłonach pokazując pełne spektrum jej interpretacji i różnorodności. Literacki teatralny, to spotkania podczas spektakli teatralnych i słuchowisk. Literacki filmowy – to coś dla miłośników kina natomiast Literacki dla dzieci to liczne warsztaty rodzinne i plastyczne.

Więcej na: https://literackisopot.pl/

Miedzianka Po Drodze – wędrowny festiwal literacki
26 sierpnia – 2 września 2023

Istotą i treścią festiwalu artystycznego „Miedzianka po drodze”, są spotkania twórców literackich z publicznością. Dlaczego po drodze? Ponieważ wydarzenie ma charakter mobilny i na przełomie sierpnia i września przemierzy ponad 700 km, witając każdego dnia w innym mieście. Miedzianka, Gliwice, Ruda Śląska, Bytom, Zabrze, Tychy, Dąbrowa Górnicza i Zawiercie – to osiem miast, w których odbędą się spotkania
z pisarzami i pisarkami. Idea wędrownego festiwalu wynika przede wszystkim z troski
o środowisko i budżet uczestników. Wędrowna forma pozwoli zmniejszyć ślad ekologiczny, bo to Festiwal przyjedzie do publiczności.

Więcej na: https://instytutr.pl/miedzianka-po-drodze/