Marcowy, wiosenny, kobiecy... Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞 polecamy lekturę e-wydania 🌞  

Organizator:

Fizjoterapia uroginekologiczna i fizjoterapia dna miednicy

Podziel się

Czy naprawdę musimy wstydzić się problemów związanych z funkcjami miednicy mniejszej? Niestety, część z nas nadal traktuje je jako tabu, powód do wstydu generujący poczucie osamotnienia. Fizjoterapia uroginekologiczna, proktologiczna i fizjoterapia dna miednicy to nowoczesne metody profilaktyki i leczenia dolegliwości związanych z miednicą mniejszą i kroczem. Specjaliści w Centrum Terapii Manualnej prowadzą specjalistyczną terapię w tym zakresie, edukują pacjentów oraz szkolą inne osoby z branży medycznej.

TEKST: Danuta Sokołowska, terapeutka, Centrum Terapii Manualnej
ZDJĘCIE: Bonderphotography
[współpraca reklamowa]

Fizjoterapia to dziedzina medycyny, w której występuje wiele specjalności. Fizjoterapeuci mogą szkolić się w różnych kierunkach. Niektórzy, tacy jak fizjoterapeuci uroginekologiczni, poświęcają swoją pracę kobietom na różnych etapach życia, w tym kobietom w ciąży i po porodzie. Fizjoterapeuci dna miednicy rozwiązują natomiast problemy dotykające zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Kiedy zgłosić się do lekarza?
Warto wiedzieć, z jakimi dolegliwościami możemy zgłosić się do naszego terapeuty. Przykładowe problemy to: nietrzymanie moczu podczas kichania, kaszlu, śmiechu czy wysiłku, częste oddawanie moczu i uczucie parcia na pęcherz, problemy z wypróżnianiem, nietrzymanie gazów, zaburzenia miesiączkowania, bóle kości ogonowej, dyskomfort w okolicy krocza, ból podczas współżycia czy niepełna erekcja. To tylko kilka z wielu objawów, które mogą świadczyć o potrzebie konsultacji.

Oczywiście, wcześniejsza diagnoza lekarska i wykluczenie chorób organicznych są niezbędne, ale gdy badania wykazują normę, warto skorzystać z pomocy fizjoterapii dna miednicy lub fizjoterapii uroginekologicznej. Fizjoterapeuta prowadzący taką praktykę powinien legitymować się prawem wykonywania zawodu i specjalistycznymi szkoleniami.

Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że może sobie pomóc. Okazuje się, że często jest wręcz odwrotnie i wzmacnianie mięśni, np. ćwiczeniami Kegla, może pogłębić problem. Kluczowe jest przeprowadzenie odpowiednich badań, aby znaleźć prawdziwą przyczynę. Często słyszymy również, że bóle menstruacyjne nie są normalne! Jeśli badania medyczne nie wykazują problemów, warto zbadać równowagę mięśniowo-więzadłową miednicy. Prawidłowe miesiączkowanie powinno być bezbolesne i regularne, niezależnie od wieku! Uczymy nasze pacjentki, aby nie akceptowały przekonania, że ból to nieodłączna część bycia kobietą.

Edukacja mężczyzn
Wielu mężczyzn sądzi, że terapia dna miednicy jest tylko dla kobiet lub nie chce podjąć terapii z powodu lęku i wstydu, że to nie jest męskie. Ci, którzy podjęli terapię, to najczęściej osoby, których dolegliwości tak się rozwinęły, że uniemożliwiają już normalne funkcjonowanie. Męska część populacji potrzebuje nawet więcej edukacji niż kobieca, gdyż ta druga już zaczyna poszukiwać profilaktyki, zamiast zgłaszać się w ostateczności. Sesje terapeutyczne dla problemów z dnem miednicy mogą być dla wielu osób, ale często ich obawy okazują się nieuzasadnione. Pacjenci, którzy w końcu zdecydują się na terapię, zazwyczaj doświadczają ulgi, zdając sobie sprawę, że nie jest to tak straszne, jak się spodziewali. Wielu z nich jednak żałuje, że nie podjęli tego kroku wcześniej z powodu lęku, wstydu lub po prostu braku wiedzy.

Jak wygląda terapia?
Sesje terapeutyczne składają się z czterech głównych elementów: wywiadu, badania, terapii i edukacji. Fizjoterapeuci, którzy przeprowadzają te sesje, są zobowiązani do zachowania pełnej tajemnicy medycznej. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności dokładnie tłumaczą pacjentom, jakie techniki będą stosowane. Ważne jest również zapewnienie prywatności i komfortu pacjenta oraz skupienie się na edukacji dotyczącej odpowiednich ćwiczeń, nawyków i samodzielnych technik, które mogą być stosowane w domu.

Istnieje wiele przyczyn zaburzeń funkcji dna miednicy, takich jak problemy związane z ciążą i porodem, przewlekły stres, nieprawidłowa postawa ciała, przebyte urazy fizyczne lub psychiczne, nieprawidłowe nawyki związane z oddawaniem stolca i moczu, nieprawidłowe treningi fizyczne, zaburzenia rozwoju ruchowego w dzieciństwie, zaburzenia hormonalne związane z menopauzą oraz wiele innych czynników indywidualnych. Co ciekawe, nawet problemy z narządem żucia mogą przyczyniać się do nierównowagi w tym rejonie. Interesujący jest też fakt, że długotrwała pozycja siedząca podrażnia i przeciąża ten kluczowy rejon ciała.

Dolegliwości związane z dnem miednicy mają ogromny wpływ na różne sfery życia człowieka, takie jak relacje, seksualność, praca, aktywność ruchowa, życie społeczne i psychiczne. Często są one na tyle uciążliwe, że potrafią całkowicie zmienić codzienne funkcjonowanie. Niestety, mimo ich znaczenia temat ten wciąż jest mało omawiany lub traktowany w sposób niepoważny. Przekonania i tabu związane z problemami intymnymi mogą wpływać na decyzje pacjentów dotyczące podjęcia terapii. Jednak statystyki wyraźnie pokazują, że nie są oni w tym sami.

www.ctmrakowski.pl