Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Forum Rozwoju Miast 2020

19.10.2020 13:59:44

Podziel się

Podczas IV edycji Forum chcemy odpowiedzieć na pytanie, jak nowoczesna technologia może wesprzeć budowanie przyjaznego miasta z bezpiecznymi ulicami i przestrzenią do wspólnego spędzania czasu.

Podczas IV edycji Forum chcemy odpowiedzieć na pytanie, jak nowoczesna technologia może wesprzeć budowanie przyjaznego miasta z bezpiecznymi ulicami i przestrzenią do wspólnego spędzania czasu. Zastanowimy się także nad rolą samych mieszkańców w budowaniu bezpieczeństwa w swoim mieście, co związane jest z kompetencjami przyszłości potrzebnymi zarówno w przyszłej pracy, jak i w tworzeniu miast odpornych, otwartych oraz integrujących swoich mieszkańców. Zaproszenie do dyskusji przyjęli specjaliści z Wiednia, Tallina, Jyväskylä,  Bilbao, Eindhoven, Amsterdamu, Berlina, Kopenhagi, Oslo, Bolonii i Londynu oraz polskich miast. W tym roku z powodu ograniczeń związanych z Covid-19 nasze spotkanie odbędzie się online. Jesteśmy jednak przekonani, że stanie się ono inspiracją do jak najbardziej realnych działań na rzecz budowania dobrych do życia miast.”

Iwona Matuszczak-Szulc, Wydział Rozwoju Miasta w Współpracy Międzynarodowej, pomysłodawczyni i współorganizator Forum

BEZPIECZNE PRZESTRZENIE – 21 października 2020

Wzorem do naśladowania przy tworzeniu bezpiecznych ulic wydaje się norweski ideał “Wizji zero”, czyli skutecznej strategii redukowania liczby wypadków w ruchu drogowym oraz wiedeński projekt „Ulice szkolne”, dzięki któremu uczniowie mogą bezpiecznie korzystać z przestrzeni publicznej w otoczeniu szkoły, integrując się poprzez wspólną drogę do i ze szkoły ucząc się jednocześnie zdrowych i ekologicznych sposobów przemieszczania się. Jednak przyjazne ulice są dobrem nie tylko dla najmłodszych. Dzięki bezpiecznym przestrzeniom zyskują wszyscy mieszkańcy, ruch uliczny się uspokaja a przestrzeń zachęca do aktywnego spędzenia w nich czasu, gdzie społeczności mogą się rozwijać i integrować. W pierwszym dniu Forum będziemy mogli posłuchać Christoffera Solstad Steen z Oslo, Petrę Jens z Wiednia i specjalnych prelegentów z Amsterdamu, Berlina, Bilbao, Brukseli, Eindhoven, Pontevedra, Rennes, a także przedstawicieli polskich miast: Jaworzna, Łodzi i Poznania. Natomiast na bezpieczne ulice miasta oczami dziecka pomoże nam spojrzeć Tim Gill z Wielkiej Brytanii. Gościem specjalnym będzie także Fotini Ioannidou z Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Komisji Europejskiej.

KOMPETENCJE XXI WIEKU - 22 października 2020

W drugim dniu Forum zastanowimy się, czym są kompetencje przyszłości i jakie umiejętności są potrzebne w tworzeniu miast odpornych, zdrowych, otwartych i harmonijnych, integrujących mieszkańców i zapraszających do aktywności. Zastanowimy się, czy angażując kreatywność i empatię mieszkańców oraz ich uważność na innych, a także nasze technologiczne zasoby możemy wykreować miasto szczęśliwe?

W tym dniu gośćmi specjalnymi wydarzenia będą m.in. Taavi Kotka z Tallina odpowiedziany za rozwój cyfrowej Estonii; Richard Gerver z Londynu, znany doradca zajmujący się szeroko rozumianą edukacją oraz David Sim ze Studia Gehl w Kopenhadze. Doświadczeniami w budowaniu kompetencji przyszłości podzielą się z nami także specjaliści z Czech, Finlandii, Włoch i Polski. Będziemy także gościć Przemysła Staronia, Nauczyciela Roku 2018.

Poznański Dzień Energii – 23 października 2020

W trzecim dniu Forum na terenie MTP będziemy rozmawiać o zarządzaniu energią i bezpieczeństwie energetycznym jako nieodłącznym elemencie bezpiecznych miast XXI wieku. Jak zapewnić ich mieszkańcom bezpieczny i trwały dostęp do energii przy zachowaniu aspektów środowiskowych? Jaka może być wizja przyszłych systemów energetycznych i zarządzania nimi? Systemów, które pozwolą zapewnić bezpieczne funkcjonowanie miast w XXI wieku.

Forum Rozwoju Miast 2019

Wydarzenie jest bezpłatne a Miasto Poznań organizuje je razem z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, Związkiem Miast Polskich i Wielkopolskim Centrum Wspierania Inwestycji.

Zapraszamy na stronę Forum: https://forumrozwojumiast.poznan.pl/2020/