Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Geometria zieleni

Podziel się

Dziesięciopiętrowa nieregularna bryła inwestycji FIQUS Marcelin skrywa wiele niespodzianek. To projekt łączący funkcję mieszkaniową, biurową, handlową, gastronomiczną, a także usługową. Wygodne mieszkania, ekologiczne rozwiązania, a przede wszystkim wertykalne i horyzontalne nasycenie zielenią to dowody, że życie w mieście nie musi toczyć się bez kontaktu z naturą.

TEKST: Agnieszka Jaworska-Goździewska
ZDJĘCIA: Nickel Development Sp. z o.o.

Powstały na planie prostokąta budynek, już od 4 piętra pokazuje swoje oryginalne oblicze. Powtarzalne dotąd kondygnacje przechodzą z piętra na piętro w coraz ciekawsze formy – regularne w kształcie mieszkania przeobrażają się w interesujące aranżacyjnie wielokąty, a prostokątne balkony ustępują miejsca przestrzeniom w kształcie trójkąta czy trapezu. Sam budynek – w zależności od pory dnia i punktu obserwacyjnego – odkrywa różne, zaskakujące oblicza. Najwyższy od strony północno – zachodniej, przechodząc kaskadowo w niższe kondygnacje w kierunku południowym, odsłania przestronne tarasy, gotowe do napełniania się co dnia słonecznym światłem. Dzięki temu zabiegowi również mieszkania otrzymują więcej dziennego blasku.

Wszystkie drogi prowadzą do patio
Wjazd na posesję zdobić będą wysokie drzewa – klony tatarskie, brzozy pożyteczne i glediczje trójcierniowe. Zielony szlak poprowadzi do patio, z którego będzie wchodzić się do klatek i dalej do mieszkań. Tę wewnętrzą wspólną przestrzeń porastać będą turzyce wiosenne, drzewa w donicach staną się gwarantem przyjemnego cienia, a całości dopełni bluszcz irlandzki. W tej przyjaznej atmosferze mieszkańcy będą mogli cieszyć się wolnym czasem, odpoczywając na ławkach i chłonąc wrażenia ze świetlnych iluminacji. Zaprojektowane oświetlenie na patio będzie eksponować zieleń, zmieniając jej oblicze w zależności od pory dnia i roku. Tutaj rodziny z dziećmi poczytają bajki, młodzież zatopi nosy w smartfonach, a nieco starsi będą mogli nawet popracować. Ta malachitowa enklawa w sercu inwestycji nie będzie jedynym miejscem przeznaczonym na przyjemny relaks. Do dyspozycji mamy tutaj bowiem aż 3300 m kw. zieleni.

Trzy trójkąty z widokiem
Prawdziwą ozdobą FIQUS Marcelin, zaprojektowaną w duchu biofilii, wymarzoną do regeneracji wśród szmaragdowego - działającego kojąco na zmysły koloru - będą trzy wspólne tarasy. Zielony dach inwestycji stanie się powierzchnią do zadań specjalnych. To ekologiczne rozwiązanie umożliwi częściową retencję wody deszczowej, oczyści powietrze, zwiększy bioróżnorodność, zmniejszy poziom hałasu, obniży temperaturę otoczenia, stworzy warstwę ognioodporną i przedłuży trwałość dachu. Mieszkańcy na tarasach będą mogli odpoczywać w towarzystwie fikusów, bluszczy, ostnic trzcinnikowatych, chińskich miskantów, karmnika ościstego i wiosennych turzyc. Rośliny zostały dobrane w taki sposób, aby cechowała je trwałość i łatwość w utrzymaniu. Donice na tarasach zostaną zaopatrzone w systemy nawadniające, dzięki czemu zieleń będzie całorocznym, wartościowym elementem budynku. Tutaj będzie można ładować baterie po ciężkim dniu, zaprzyjaźniać się z sąsiadami, czy poczytać książkę na leżaku. Stąd będzie można podziwiać zachody słońca, które w mieście potrafią być zachwycające.

Nie tylko fikusy
Zielone tarasy to nie jedyna ekodroga, którą podąża Nickel Development. Różne gatunki bluszczu oplatające balustrady będą tworzyć zielone, ażurowe ściany – naturalną izolację. Zejdźmy na teren wokół budynku. Zobaczymy tutaj obszar usiany muldami, aby zwiększyć powierzchnię zieloną, ciągi pieszo-jezdne o przepuszczalnej strukturze, sprzyjającej retencji wody, karmnik ościsty i mech. Choć przebywanie na terenie inwestycji FIQUS Marcelin jest bardzo przyjemne, to wyjście poza opisywany obszar również nikogo nie rozczaruje. Ci, którzy ponad wszystko cenią rekreację na świeżym powietrzu docenią bliskość Lasku Marcelińskiego. 230 h zielonej powierzchni w odległości zaledwie kilku minut spacerem od budynku pozwoli na dowolny wybór ulubionego sportu. W lasku można bowiem spacerować, biegać, uprawiać Nordic Walking, jeździć konno, na rowerze, korzystać z placu zabaw i siłowni, a także spędzać czas ze swoim czworonogiem (w lasku znajduje się bowiem wybieg dla psów). To także dobre miejsce na randkę czy spacer z kawą, którą można kupić w Bike Cafe. Otoczenie zieleni sprzyja kontemplacji, więc miłośnicy literatury mogą śmiało wybrać się z książką i wygodnie umościć na kocu lub ławce. Tutaj przyrodnicze urozmaicenie jest jeszcze bardziej okazałe: sosny, brzozy, buki, dęby, grabie, klony, topole, ale także dzięcioły, sikorki, jastrzębie, kruki, sroki, wiewiórki czy jeże. Pozytywne wrażenia się mnożą, a jeżeli chcesz je dzielić z najbliższymi, to warto zamieszkać w tym uroczym zakątku Poznania.