Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Gmina Czerwonak – tu warto mieszkać, pracować i inwestować

30.09.2021 10:46:08

Podziel się

Gmina Czerwonak jest jedną z najprężniej rozwijających się gmin w powiecie poznańskim. Doskonała lokalizacja – bliskość miasta Poznania przy równoczesnym sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, dobra infrastruktura społeczna i techniczna oraz bogata oferta kulturalna i rekreacyjna powodują, że z roku na rok przybywa chętnych, żeby właśnie tutaj mieszkać i prowadzić swój biznes.

TEKST: Marta Dahms 
ZDJECIA: UG CZERWONAK

W 17 miejscowościach tworzących gminę zamieszkuje ponad 27 tysięcy mieszkańców, czyniąc z niej najgęściej zaludnioną gminę wiejską w całej Wielkopolsce. Bliskość ośrodka akademickiego oraz własna sieć szkół podstawowych i zespół szkół ponadpodstawowych w Bolechowie sprawiają, że trzon mieszkańców gminy stanowią osoby bardzo dobrze wykształcone i cenione przez rynek pracy.

Doskonała komunikacja

Gmina Czerwonak posiada sieć połączeń drogowych i kolejowych ze stolicą Wielkopolski oraz sąsiednimi gminami i powiatami. Przez gminę biegnie droga wojewódzka nr 196, której modernizacja w 2020 r. umożliwiła mieszkańcom szybki dojazd do Poznania (do ścisłego centrum dojedziemy z Czerwonaka w kilkanaście minut). Równolegle do niej położona jest ważna linia kolejowa wraz z nowoczesnymi węzłami przesiadkowymi w Czerwonaku, Owińskach i Bolechowie. Dobrze zorganizowany transport publiczny sprawia, że coraz więcej mieszkańców decyduje się na wybór niskoemisyjnych środków komunikacji. Gmina posiada także dobre połączenia krajowe – droga krajowa nr 92 jest oddalona o kilka kilometrów, a droga krajowa ekspresowa S11 oraz autostrada A2 o ok. 20 km.

Zaufanie firm

Na terenie gminy działalność prowadzi ponad 3 tysiące podmiotów gospodarczych. Zaufali nam zarówno mali i średni przedsiębiorcy, jak również duże firmy o zasięgu międzynarodowym, jak Solaris Bus & Coach S.A., Grupa Vox, YORK PL, Zakłady Drobiarskie Koziegłowy i inni. Atrakcyjnie położone, rozległe tereny inwestycyjne znajdujące się w północnej części gminy przygotowane są dla kolejnych inwestorów, którzy otwierając tu swoją działalność, mogą liczyć na zwolnienia podatkowe, jak również na profesjonalną pomoc pod kątem obsługi inwestora. Tereny te mają zagwarantowany dostęp do mediów, przeznaczone są pod zabudowę handlową i usługową, produkcję oraz aktywizację gospodarczą. Przeznaczony na sprzedaż jest także zespół pałacowy w Owińskach – perełka architektoniczna okolicy, w której, po odrestaurowaniu, może zostać zlokalizowana działalność o charakterze usługowym. 

Bogata oferta kulturalno-rekreacyjna

Istotną zaletą Gminy Czerwonak, zdecydowanie wpływającą na jakość życia mieszkańców, jest jej bogata oferta kulturalno-rekreacyjna. Sport, turystyka i rekreacja są tu na wyciągnięcie ręki. Duża różnorodność terenu, Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka z licznymi szlakami turystycznymi, zbiorniki wodne, ciekawa przyroda oraz bogata infrastruktura sprawiają, że obszar gminy jest terenem o dużych wartościach przyrodniczych, kulturowych i naukowo-dydaktycznych. W organizowanych na terenie gminy wydarzeniach sportowych i kulturalnych chętnie biorą udział nie tylko mieszkańcy gminy, lecz także uczestnicy z całej Polski.