Witamy w kwietniu! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Gwiazdy balkonów i tarasów

13.05.2022 10:24:11

Podziel się

Balkon lub taras to często jedyna nasza oaza spokoju i relaksu na łonie natury. Dbajmy o rosnące tam rośliny, a będą nas zachwycać bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem do późnej jesieni! Co wybrać? Na balkon czy taras idealnie nadają się wszelkiego rodzaju odmiany pelargonii, surfinii, petunii kaskadowych, lobelli, fuksji, begonii, bidensu, werben, niecierpków, a także coraz bardziej popularne zioła, lawendy, rośliny pnące czy kompozycje bylinowe.

TEKST I ZDJĘCIA: Compo

W co posadzić? Pojemnik służący do posadzenia roślin powinien być odpowiedniej wielkości, tak, aby posadzona w nim roślina miała możliwość rozrośnięcia się. Na dnie pojemnika muszą znajdować się otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody. Na dnie doniczki lub kosza można zrobić niewielki drenaż. Podczas sadzenia pojemnik wypełniamy podłożem do 2/3 wysokości, rozluźniając jednocześnie jego strukturę, aby rozbić ewentualne grudki. Rośliny przeznaczone do sadzenia umieszczamy na wyrównanym podłożu i obsypujemy je tak, aby wypełnić pojemnik podłożem do wysokości 2 cm poniżej brzegu. Na koniec lekko ugniatamy miejsca wokół roślin, formując małe wgłębienie na wodę. Po posadzeniu koniecznie podlewamy rośliny, unikając jednocześnie zastojów wody.

Jakie podłoże?
Ziemia użyta do napełnienia pojemników powinna być świeża, o dobrej strukturze. Najlepiej zastosować gotowe do użycia podłoże do odpowiedniej grupy roślin. Należy pamiętać, że rośliny w tym podłożu będą co najmniej kilka miesięcy, stąd dobór podłoża najwyższej jakość jest kluczowym elementem sukcesu. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie podłoża COMPO do pelargonii i innych roślin balkonowych. To gotowe do użycia podłoże przeznaczone do sadzenia i przesadzania wszystkich odmian pelargonii oraz roślin balkonowych. Odpowiednio dobrany skład oraz poziom pH zapewnia prawidłowy rozwój oraz pełną dostępność składników pokarmowych. Wysokiej jakości torf użyty do produkcji tego podłoża posiada dużą pojemność wodną oraz strukturę, która stwarza idealne warunki do długotrwałego kwitnienia. Podłoże zawiera startową dawkę nawozu, jednak można zastosować przy sadzeniu nawóz COMPO z systemem dwufazowego uwalniania składników pokarmowych. Nawożenie wystarcza na cały sezon, czyli 6 miesięcy. Każda granula zawiera odpowiednią dawkę mikro i makro składników pokarmowych zapewniających zdrowy wzrost i bujne kwitnienie roślin. Przy sadzeniu mieszamy je z ziemią.

Podlewanie
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym po posadzeniu jest podlewanie roślin. Do tego zabiegu najlepiej używać odstanej wody w temperaturze pokojowej. Ilość wody użytej do podlewania zależy od wielkości rośliny, wielkości pojemnika, w którym rośnie, w jakiej jest fazie wzrostu oraz jaka jest pora roku i w jakich warunkach jest uprawiana. Najlepszą porą na podlewanie roślin jest poranek lub wczesne przedpołudnie.

Nawożenie
Oprócz podlewania, rośliny musimy systematycznie dokarmiać. Nawet jeśli podłoże, w którym zostały posadzone, było wzbogacone pewną dawką nawozów, po kilku tygodniach uprawy musimy dostarczyć im nowych składników pokarmowych. Zwłaszcza rośliny posadzone w niedużej ilości podłoża szybko zużywają znajdujące się w nim substancje pokarmowe. Nawożenie zazwyczaj łączymy z podlewaniem roślin. Należy jednak pamiętać, że roztworu nawozów nie wolno stosować na przesuszone podłoże. Jeśli doszło do przeschnięcia ziemi, najpierw trzeba ją nawodnić, a dopiero potem przeprowadzić nawożenie. Do zasilania roślin po posadzeniu możemy wykorzystać nawozy płynne przeznaczone dla poszczególnych gatunków.

Pielęgnowanie
Aby rośliny były zdrowe i długo oraz obficie kwitły powinny być systematycznie czyszczone ze zwiędłych oraz obumarłych kwiatów i liści. Opadłe części należy też usuwać z powierzchni podłoża. Zapobiega to porażaniu roślin przez szarą pleśń. Usuwanie przekwitłych kwiatów i niedopuszczanie do zawiązywania nasion przez rośliny, pobudza je do zawiązywania nowych pąków i bujnego kwitnienia. Podczas pielęgnacji należy też kontrolować zdrowotność roślin, obserwując, czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki lub porażone przez choroby. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, trzeba zastosować odpowiednie środki ochrony roślin, wybierając te przeznaczone do upraw amatorskich.