Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Historie z IGLICĄ w tle

21.04.2021 14:31:58

Podziel się

Pierwsza podróż schodami ruchomymi, kolejki do pawilonu z klockami LEGO, zbieranie targowych prospektów, a może niezapomniana randka na targach? Sto lat obecności targów w Poznaniu, to w dużej mierze suma nieskończonej liczby osobistych historii i wrażeń. Z okazji okrągłego jubileuszu Międzynarodowe Targi Poznańskie zainaugurowały akcję „Historie z Iglicą w tle” i zachęcają do dzielenia się wspomnieniami.

TEKST: ZUZANNA MOJSKA

W tym roku Międzynarodowe Targi Poznańskie obchodzą jubileusz stu lat istnienia. Historia tego miejsca to nie tylko głośne, przełomowe wydarzenia relacjonowane w mediach, lecz także przeżycia, anegdoty i obrazy zapisane w pamięci mieszkańców Poznania. Wiele osób słyszało o spontanicznym koncercie Iron Maiden w restauracji „Adria” czy ekspozycji kawałka księżyca na Światowej Wystawie Filatelistycznej, ale te mniej spektakularne zdarzenia pozostają zazwyczaj jedynie w indywidualnych wspomnieniach.

– Pierwszy raz byłem na targach na początku lat osiemdziesiątych, w wieku 12 lat. Razem z kolegą przecisnęliśmy się pomiędzy prętami ogrodzenia i trafiliśmy do zupełnie innego świata – wspomina Robert Tomaszewski, pracownik archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich. To był niewyobrażalny z dzisiejszej perspektywy przeskok, jak wejście do Disneylandu, a nawet lepiej! Wszędzie kolory, cukierki o różnych smakach, podczas gdy na zewnątrz dostępna była tylko czekolada, która nawet nie była słodka – dodaje. Sam nie wiem dlaczego, ale najbardziej zapadła mi w pamięć jedna rzecz – długopis, który dostałem na jednym ze stoisk. Kolorowy, z płynnym wnętrzem i pływającym statkiem. Chwilę później milicjanci wyprowadzili mnie z terenu, ale ten długopis zachowałem na długo i do dziś jest dla mnie jednym z najbardziej żywych wspomnień z dzieciństwa.

Z okazji jubileuszu istnienia Miedzynarodowych Targów Poznańskich ma powstać kolekcja takich właśnie historii z Iglicą w tle. Podzielmy się fotografiami i opowieściami! Targowe Archiwum Cyfrowe czeka na zabawne, wzruszające, zaskakujące, a nawet całkiem zwyczajne historie mieszkańców Poznania i ludzi, którzy odwiedzali i odwiedzają Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Wybrane zdjęcia i wspomnienia stworzą wystawę plenerową, która zostanie wyeksponowana na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania.

Selekcji dokona kapituła konkursowa w składzie:

  • Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Poznania;
  • Jan Mazurczak, prezes zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej;
  • Karolina Niementowska, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Grupy MTP;
  • Piotr Gonzaga-Myszkowski, malarz, performer, artysta sztuki nowoczesnej;
  • Paweł Cieliczko, historyk i literaturoznawca.

 

Historie i zdjęcia można przesłać na adres e-mail:

Archiwum
Phone

Wysyłać pocztą lub dostarczyć bezpośrednio na adres:

Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, 60-734 Poznań

Dla autorów najciekawszych historii przewidziano nagrody rzeczowe.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie:

https://bit.ly/Historie_z_Iglica_w_tle

Odwiedź Targowe Archiwum Cyfrowe na Facebooku!

https://www.facebook.com/TargoweArchiwumCyfrowe