Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Inspiracje, pomysły i trendy polskich ogrodów

03.03.2021 14:05:06

Podziel się

Tysiące kilometrów przejechanych po Polsce to efekt projektu „Busem przez polskie ogrody”. Pojawiam się już nie tylko w ogrodach, ale również w wielu ciekawych, zielonych miejscach. To wszystko sprawia, że mam możliwość podpatrywać i dzielić się niezliczonymi pomysłami, ciekawostkami i trendami, jakie odkrywam w polskich ogrodach. Ich różnorodność jest tak duża, że tak naprawdę ciężko zamknąć je w jakiekolwiek ramy. Spotykam ogrody nowoczesne, oparte na współczesnych materiałach i trendach ogrodniczych, w których panuje niezwykła dyscyplina, ale również ogrody naturalne i swobodne, w których wydaje się, że to rośliny dyktują swoje warunki. Bywają również ogrody niezwykle egzotyczne, wyglądające niczym przeniesione z innego zakątka świata.

TEKST i ZDJĘCIA: TOMASZ SZOSTAK

Polskie ogrody oferują bardzo dużo i każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Zwolennicy ogrodów nowoczesnych zdecydowanie stawiają na przestrzeń uporządkowaną, proste i geometryczne formy oraz wyjątkowy ład i porządek. Takie rozwiązania to głównie domena ogrodów miejskich czy podmiejskich działek, którym poza uporządkowanym ogrodem, towarzyszy najczęściej nowoczesna architektura budynku. Roślinność jest w nich trzymana w ryzach, a całość nasadzeń najczęściej skomponowana i przemyślana.

Przeciwieństwem ogrodów nowoczesnych są ogrody wiejskie i naturalistyczne, w których dla odmiany panuje swobodny układ zagospodarowania, a same nasadzenia często wyglądają jakby były dziełem przypadku.

Bardzo ważnym elementem polskich ogrodów, bez względu właściwie na styl, są dekoracje, ozdoby oraz mniejsza i większa architektura. Wszystko to występuje w niezliczonych ilościach i rodzajach, a pomysłowość ludzi nieustannie mnie zaskakuje. Spotykam aranżacje z wykorzystaniem przeróżnych materiałów, jak chociażby drewna, betonu czy metalu. Warto dodać, że niektóre ogrody dosłownie aż „kipią” ozdobami, co w większości przypadków dodaje im niezwykłego uroku i charakteru.

Kolejnym elementem polskich ogrodów są kąciki, strefy i przeróżne miejsca wypoczynkowe. Od altanek, domków po naprawdę tak wymyśle rozwiązania, że niejednokrotnie ciężko wyjść z podziwu. Myślę, że to bardzo ważny element, który pokazuje, że w ogrodach czas spędza się nie tylko aktywnie, ale również odpoczywając, relaksując się i biesiadując. To bardzo ważna cecha świadcząca również o tym, że ogrody na wiele miesięcy w roku zamieniają się w prawdziwe „salony”, w których tętni życie rodzinne i towarzyskie.

Wśród odwiedzonych ogrodów spotykam również i takie, które nie dają się sklasyfikować, a ich architektura, zagospodarowanie czy zastosowane rozwiązania po prostu zapierają dech w piersiach. Przykładem takiego miejsca może być jeden z moich ulubionych ogrodów, który powstał ze strych pni, konarów i patyków. To pokazuje jeszcze jedną, bardzo ważną cechę i zaletę posiadaczy terenów zielonych. Nie ma dla nich absolutnie żadnych ograniczeń i nawet brak odpowiedniego budżetu nie jest przeszkodą, aby stworzyć miejsce wyjątkowe, niecodzienne i inspirujące.

Wyróżniłbym także ogrody kolekcjonerskie, będące prawdziwym królestwem roślin, w niezliczonych ilościach, gatunkach i odmianach. Takie miejsca, a przede wszystkim wiedza ich właścicieli, naprawdę może imponować i być wzorem godnym do naśladowania. W polskich ogrodach można wyróżnić również określone trendy roślinne, wśród których dominują popularne od lat hortensje, występujące w przeróżnych odmianach i kompozycjach.

Coraz popularniejsze stają się również trawy ozdobne, które swoją różnorodnością dają wiele możliwości aranżacji. Wspomnę tylko tak ogólnie, że trawy to niezwykle efektowne, zróżnicowane i kolorowe rośliny. Bardzo dobrze prezentują się w kompozycjach z innymi roślinami, ale równie ciekawie wyglądają same czy w układach zrobionych tylko z ich różnych odmian. Poza wielością gatunków i kolorów, trawy to również duże zróżnicowanie ze względu na formę, a przede wszystkim wielkość, według której można podzielić je na małe, średnie i wysokie. To ich kolejna cecha ułatwiająca tworzenie kompozycji i wypełnień pomiędzy innymi roślinami.

Polskie ogrody to zatem ogromna kopalnia pomysłów. Myślę, że absolutnie nie mamy się czego wstydzić i mogę to powiedzieć z całą stanowczością, porównując chociażby ogrody angielskie, których również wiele odwiedziłem. Mamy mnóstwo pomysłów i odwagi do eksperymentowania, a przede wszystkim jesteśmy pracowici, co przekłada się na naprawdę wspaniałe efekty. Ogrody są różnorodne, dopracowane i pięknie zagospodarowane, a przede wszystkim zadbane, co jest równie ważne, jak samo ich urządzenie.

 

Tomasz Szostak: Z wykształcenia geodeta, który po kilkunastu latach zawodowej działalności postanowił iść za marzeniami. Zajął się otwartymi terenami zieleni i ogrodami, a pasję rozwija do dnia dzisiejszego. W roku 2015 stworzył bloga, który obecnie należy do ścisłej czołówki blogów ogrodniczych w Polsce. Od roku 2018 podróżuje po najpiękniejszych ogrodach, których odwiedził przeszło tysiąc. Czerpie z nich inspiracje, którymi zaraża setki tysięcy osób.