Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Jak wybrać okno?

24.04.2019 14:00:00

Podziel się

Szukając okien lub drzwi chcemy mieć gwarancję, że produkt będzie nam służył przez wiele lat. Jak zatem upewnić się, że okna które oferuje nam sprzedawca będą niezawodne?

TEKST: Anna Brylewska

Przed wyborem stolarki warto zapoznać się z sukcesami firmy, z historią marki czy też z certyfikatami które zostały przyznane przez znaczące instytucje. Przykładami certyfikatów potwierdzającymi jakość produktów i organizacji mogą być na przykład: świadectwa IFT Rosenheim, najbardziej utytułowanego instytutu europejskiego zajmującego się badaniami stolarki otworowej. Instytut ten wydaje certyfikat IFT Q-Cert, który jest potwierdzeniem produkcji okien najwyższej jakości. Bardzo dobrze jeśli firma ma wdrożony system jakości ISO 9001, który potwierdza jakość całej organizacji działającej ściśle wg ustalonych standardów. Wyróżnień jest dużo więcej, m.in. Laur Klienta, przyznawany firmom przez samych konsumentów, CEKAL- rygorystyczny certyfikat potwierdzający najwyższą jakość szyb czy znany wszystkim konkurs Teraz Polska.

Jak wybierać?

W zakresie produktu warto zwrócić uwagę na to w jakiej klasie jest produkowany system ram okiennych (najwyższa i najlepsza jakościowo to klasa A) i dokładnie obejrzeć produkt na ekspozycji, zwracając uwagę na szczegóły – jak wyglądają zgrzewy łączące profile (czy są wąskie czy szerokie), kolorystykę uszczelek – na ile dobrze są dobrane do okleiny i ile producent stosuje ich w produkcie (część lepszych producentów oferuje np. w standardzie uszczelkę wypełniającą dolny rowek okuciowy w ramie, która przeciwdziała gromadzeniu się tam trudno usuwalnego brudu lub uszczelkę pod pakietem szybowym, która zmniejsza mostek termiczny na styku szyby ze skrzydłem). Poza tym trzeba sprawdzić jakość zastosowanych okuć – liczba grzybków ryglujących i ich rozkład w oknie, jakie obciążenie może przenosić dolny zawias (im więcej tym lepiej, optymalnie powyżej 100 kg, co zmniejszy szansę na opuszczanie się skrzydła i ocieranie o ramę), jaką klasę odporności na korozję posiadają okucia (im wyższa tym lepiej, dla standardowych produktów, najlepsza jest klasa 5). Bardzo ważny jest też pakiet szybowy, jego izolacyjność termiczną określa parametr Ug (im niższa tym pakiet jest bardziej energooszczędny), ale należy również zwrócić uwagę na współczynnik Lt – przenikalności światła przez pakiet (dla szyby trzykomorowej najlepiej jeśli będzie oscylował w granicach 74%), a także bardzo ważny parametr izolacji akustycznej, który określa jak bardzo okna wygłuszą hałas z zewnątrz. Warto zapytać również kto jest dostawcą pakietów szybowych – duzi producenci posiadają własną produkcję szyb zespolonych co pozwala kontrolować im cały proces. Nowoczesne rozwiązania przewidują ponadto zastosowanie szyb 3mm, zamiast 4mm standardu, co zmniejsza obciążenia sił operacyjnych na okucie okienne w konsekwencji zapewnia dłuższe, bezproblemowe funkcjonowanie okna.

Wiarygodny producent

W zakresie wiarygodności, usługi i wyboru dostawcy sprawdźmy kto jest producentem okien, jakie ma opinie, jak długo działa na rynku. Zwróćmy też uwagę na gwarancję, jaki jest jej zakres oraz długość i to czy producent działa dłużej niż oferowana przez niego gwarancja.