Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

06.09.2022 15:28:13

Podziel się

Jak przygotować się do zimy w obliczu rosnących cen gazu, prądu i ogrzewania? Czy już odkładać pieniądze na rachunki, czy szukać innych rozwiązań? – Można spróbować zadziałać tak, by wzrost kosztów nieco ograniczyć – mówi Marcin Bartnik, kierownik produktu z firmy APATOR Powogaz S.A., i zdradza kilka cennych patentów.

ROZMAWIA: Joanna Małecka
ZDJĘCIE: Unsplash

Co zrobić, żeby zaoszczędzić na ogrzewaniu?
Dobre pytanie. Sposobów na pewno jest bardzo dużo, ale wszystko zależy od tego, w jakim ogólnym stanie jest nasz dom. W pierwszej kolejności należy sprawdzić szczelność okien oraz drzwi, ponieważ są to główne miejsca ucieczki ciepła z domu. W tym wypadku pomocne mogą być usługi oględzin budynku kamerą termowizyjną. Samo uszczelnienie można często przeprowadzić samodzielnie niezbyt wysokim kosztem. Metoda do zastosowania zarówno w blokach mieszkalnych, jak i domach jednorodzinnych. Kolejne rozwiązanie to płacić tylko za siebie.

Szokujące.
Fakt, może zaskakujące, ale nadal wiele mieszkań jest rozliczanych nie według rzeczywistego zużycia ciepła, ale ryczałtem za metraż. Członkowie danej wspólnoty czy spółdzielni mogą wymóc zastosowanie indywidualnych metod rozliczeń za pomocą podzielników kosztów lub ciepłomierzy. W większości przypadków po zainstalowaniu indywidualnych systemów rozliczeń konsumpcja energii cieplnej spadła, co daje wymierne korzyści w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Kolejną metodą na ograniczenie kosztów ogrzewania jest ocieplenie budynku, oczywiście jeśli tego wymaga. Jest to już znaczący wydatek, ale będzie dawał efekty przez kolejne lata. I chyba najbardziej kosztowna inwestycja, czyli inteligentne sterowanie pracą pieca centralnego ogrzewania. Takie sterowanie pozwoli na ograniczenie ogrzewania domu w momencie, kiedy to nie jest potrzebne. Chodzi głównie o tryb nocny, kiedy temperatura otoczenia może być niższa niż w ciągu dnia. Dodatkowo sterowanie pozwoli na ograniczenie ogrzewania w ciągu dnia, kiedy domowników nie ma w domu (praca, szkoła itd.).

Jak sterować ciepłem w domu?
Mimo wszystko według własnego uznania, ale zachowując pewne reguły lub przynajmniej starać się o nich nie zapominać. Przede wszystkim należy pamiętać, że kiedy nie ma nas w domu, nie ma też potrzeby pełnego ogrzewania, a wyprodukowane ciepło jest po prostu niepotrzebne. Należy pamiętać, by na noc również nieco „przykręcić” kaloryfery, co pozwoli ograniczyć koszty i będzie dla nas zdrowsze. Sprawa wygląda prosto przy automatycznym sterowaniu temperaturą w domu. Jeśli mamy jednak sterowanie ręczne, poprzez głowice termostatyczne, będzie to trochę bardziej uciążliwe, ale jak najbardziej możliwe do zrealizowania.

Jaka temperatura w domu będzie idealna?
To jest kwestia bardzo subiektywna, dla jednych to 19o C, a dla drugich przynajmniej 23oC. Każdy odczuwa ciepło inaczej i w innych temperaturach czuje się komfortowo. Niewykluczone, że najbliższej zimy wszyscy będziemy musieli raczej przyzwyczaić się do niższej temperatury w domu niż zazwyczaj.

Czy poza zmniejszaniem temperatury możemy jeszcze jakoś zaoszczędzić?
To najprostszy sposób na ograniczenie wydatków na ogrzewanie. Warto też zwrócić uwagę na inne elementy naszego funkcjonowania, by trochę zaoszczędzić. Kiedy wietrzymy dom czy mieszkanie, należy pozakręcać kaloryfery. Niby oczywiste, ale wielu ludzi o tym zapomina, co doprowadza do znacznej utraty ciepła i zwiększenia kosztów.

Czy w oszczędzaniu mogą pomóc nowe technologie?
Jak najbardziej, inteligentne rozwiązania są projektowane w oparciu o maksymalizację wydajności energetycznej przy stosunkowo niskich kosztach. Aktualnie już bardzo powszechne panele fotowoltaiczne są wykorzystywane również do systemów grzewczych. W połączeniu z systemami magazynowania ciepła mogą stworzyć alternatywne rozwiązanie dla konwencjonalnych metod ogrzewania domów. Oczywiście nowoczesne urządzenia pomiarowe dokładnie policzą to, co zostało przez nas „skonsumowane” w postaci energii cieplnej. W przypadku mieszkań ze starszą, pionową instalacją (wspólną dla kilku mieszkań) będą to podzielniki kosztów ciepła. W przypadku instalacji indywidualnych – ciepłomierze. Urządzenia pomiarowe bardzo często wyposażone są w bezpieczne systemy komunikacyjne pozwalające na odczyt danych bez potrzeby wchodzenia do mieszkań czy domów.