Witamy w kwietniu! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Jakub Skrzywanek z Paszportem Polityki

Podziel się

Reżyser spektaklu "Śmierć Jana Pawła II" - został tegorocznym laureatem Paszportu Polityki w kategorii TEATR!

W uzasadnieniu przyznania nagrody czytamy: "Za spektakle ważne, odważne i nieoczywiste. Dyktowane, podobnie jak cała działalność laureata w środowisku artystycznym i kierowanie teatrem, troską o jakość i przyszłość naszego społeczeństwa".

Warto przyjść do Teatru Polskiego na spektakl, który stał się jednym z powodów nominacji dla reżysera. "Śmierć Jana Pawła II" będzie można zobaczyć na Dużej Scenie 26, 27, 28 i 29 stycznia.

 

Bilety do nabycia w kasie teatru oraz na stronie Teatru Polskiego w Poznaniu

***

Spektakl został oparty na dokumentacji medycznej i wspomnieniach najbliższych współpracowników,  w tym Stanisława Dziwisza i Mieczysława Mokrzyckiego. Inspiracją był między innymi film Alberta Serry „Śmierć Ludwika XIV”.

2 kwietnia 2005 roku o 21:37 osobisty papieski lekarz Renato Buzzonetti stwierdził zgon Jana Pawła II. W jednej chwili cale życie społeczne i kulturalne stanęło w miejscu. Tysiące ludzi wyszło na ulice, zatrzymały się samochody i komunikacja miejska, kibice przerwali rozgrywki ligowe. Najważniejszymi słowami tamtych dni stały się Santo Subito! (Święty natychmiast!).

- Chcemy przyjrzeć się jeszcze raz ostatnim chwilom życia Karola Wojtyły i zapytać: czy wobec śmierci i choroby wszyscy jesteśmy równi?, gdzie jest granica w ukazywaniu choroby i cierpienia? oraz: czym staje się ona, kiedy wszystko to co prywatne staje się publicznym? – mówi reżyser spektaklu, Jakub Skrzywanek. - Są to szczególnie ważne pytania w społeczeństwie, które wciąż nie pogodziło się ze śmiercią Jana Pawła II – tego być może ostatniego Boga na ziemi.