Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

JAKUB ŻYMELSKI Wielkopolskim Kucharzem Roku 2024 [GALERIA ZDJĘĆ]

03.07.2024 13:03:12

Podziel się

W podpoznańskim Hotelu Edison w Baranowie, odbyła się IX edycja Konkursu im. Rafała Jelewskiego – Wielkopolski Kucharz Roku 2024. Do finału zakwalifikowało się 8 zawodników z całej Polski, a najlepszym z nich okazał się Jakub Żymelski, Hotel Antonińska Resort Spa, Leszno, zdobywając 715 pkt.

ZDJĘCIA: Agata Jesse Obiektywnie

W podpoznańskim Hotelu Edison w Baranowie, odbyła się IX edycja Konkursu im. Rafała Jelewskiego – Wielkopolski Kucharz Roku 2024. Do finału zakwalifikowało się 8 zawodników z całej Polski, a najlepszym z nich okazał się Jakub Żymelski, Hotel Antonińska Resort Spa, Leszno, zdobywając 715 pkt. Drugie miejsce zajął Bartłomiej Brzozowski, Stena Line Polska, a na trzecim znalazł się

Paweł Stępniak z Hotel Fabryka Wełny z Pabianic. Zawody oceniało profesjonalne jury w składzie: Marcin Budynek, Ewa Wachowicz, Kurt Scheller, Robert Sowa, Jarosław Uściński, Jakub Walczak, Paweł Kubera, Mariusz Siwak.   

Tradycyjnie konkurs zakończyła „motylkowa gala”, której kulminacyjnym punktem jest tort. W tym roku  był on wyjątkowo okazały i piękny, jak przystało na obchody 10-lecia konkursu. Autorem tortu był mistrz cukiernictwa Paweł Mieszała. Podczas motylkowej gali świętowaliśmy urodziny Joanny Ochniak, organizatorki tego pięknego wydarzenia. Galę otworzyła rozmowa z Ewą Wachowicz, którą poprowadziła nasza naczelna Joanna Małecka.