Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Kawałek Finlandii na wyciągnięcie ręki

10.08.2020 14:48:21

Podziel się

Ogromne połacie lasów, jeziora, nowoczesne i ekologiczne rozwiązania dla domu czy ogrodu. To tylko niektóre z aspektów, które przyciągają poznaniaków zainteresowanych kulturą i stylem życia Finów. O tym, dlaczego warto żyć w zgodzie z naturą, opowiada Katarzyna Jämsä, prezes Fundacji „Finnway Polska” oraz dyrektor fińskiego projektu UMBR–ELLA, koordynowanego przez fińską uczelnię CENTRIA UAS.

 

ROZMAWIA: Marta Józefczak
ZDJĘCIA: Domy z Finlandii – KONTIO

Niewiele osób wie, że oddalając się zaledwie kilka kilometrów od Poznania, możemy na moment przenieść się do dalekiej Finlandii.

Katarzyna Jämsä: Fiński Dom w Klinach k. Poznania powstał 3 lata temu i został wybudowany wraz z 28 fińskimi firmami, w ramach projektu europejskiego Finlandia SPOT, który obecnie kontynuowany jest jako projekt UMBR–ELLA. Jest to dom pokazowy z sauną i lapońskim domem grillowym, który dostarczył wynajmującym go firmom, instytucjom oraz osobom prywatnym wielu inspiracji dotyczących innowacyjnych rozwiązań, takich jak budowle z bali drewnianych, z drewna klejonego warstwowo, ogrzewanie foliowe, piece steatytowe, jagodziny z rolki. Tutaj choć na moment można zbliżyć się do natury i poczuć jak w dalekiej Finlandii.

W Domu Fińskim prowadzicie szkolenia, warsztaty i spotkania z lokalnymi społecznościami. Czy zauważyliście wzrost zainteresowania fińską kulturą?

K.J. Przez kilka ostatnich lat, dzięki współpracy Fińskiego Domu „FINHOME” z instytucjami wspierającymi, takimi jak LGD Trakt Piastów, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Konsulat Honorowy Republiki Finlandii w Poznaniu, gmina Czerwonak, mogliśmy monitorować znaczny wzrost zainteresowania Wielkopolski zarówno kulturą fińską, jak i produktami fińskimi. Zdecydowanie możemy stwierdzić, że Polacy coraz bardziej interesują się produktami z drewna, saunami fińskimi, fińskim designem, ale co nas cieszy najbardziej – naturalnymi produktami. Prawdopodobnie dzieje się tak nie tyle dlatego, że działania Fińskiego Domu są tak powszechne, ale dlatego, że znacznie wzrosła świadomość polskich konsumentów, którzy stawiają na produkty wysokiej jakości i na ekologiczne rozwiązania mogące posłużyć wielu pokoleniom.

Jakie rozwiązania cieszą się obecnie zainteresowaniem?

Cecylia Waś (Domy z Finlandii – KONTIO): Ekologiczne, wykonane z naturalnych materiałów i minimalistyczne. Coraz więcej osób inwestuje świadomie. Jako firma KONTIO zajmujemy się stawianiem domów w stylu skandynawskim. Otrzymujemy wiele zapytań od osób, które chcą zbudować swój wymarzony dom z drewna, wykorzystując najnowsze technologie przyjazne środowisku. Takie są właśnie domy fińskie. Funkcjonalne, dopracowane w każdym detalu, które nie konkurują z otoczeniem i są jego łagodnym dopełnieniem. Drewno przełamujemy dużymi taflami szkła, tak, aby jak najwięcej światła dziennego i natury wpadało do ich wnętrza. Mamy w ofercie gotowe modele domów, jednak to, co nas wyróżnia, to indywidualne podejście do klienta. Dom to przestrzeń na lata, zatem wsłuchujemy się w potrzeby przyszłych inwestorów i stawiając na jakość, oddajemy do użytkowania przestrzeń szytą na miarę.

Inicjatywy Finlandia SPOT nie tylko skupiają się na edukacji i rozpowszechnianiu wiedzy o Finlandii. Staracie się również zainteresować fińskie firmy polskimi technologiami i odwrotnie.

K.J. Zgadza się. Obecnie wsparcie dla fińskich firm w Polsce – głównie w Wielkopolsce – zapewnia projekt UMBR–ELLA.EU (Universal Model Boosting Resilience–Entrepreneurial Learning Lab Abroad), finansowany z fińskich środków europejskich ELY. Celem projektu jest edukacja fińskich firm w zakresie umiędzynarodowienia ich produktów i usług, czyli na przykład dostosowania typowego designu fińskich domów lub saun drewnianych do potrzeb przeciętnego polskiego klienta. Inicjujemy ponadto spotkania polskich i fińskich firm zarówno podczas spotkań indywidualnych, ale również konferencji czy targów. Jesteśmy, mogę powiedzieć, stałym gościem na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie wraz ze specjalistami różnych branż prezentujemy fińskie rozwiązanie szerząc kulturę i technologię fińską, która dziś jest na wyciągnięcie ręki dla każdego.