Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Kiedy bolą stawy

01.09.2021 11:10:10

Podziel się

W Medycznym Centrum Hetmańska pracuje siedmiu reumatologów. Codziennie zajmują się kompleksowym leczeniem pacjentów, którzy mają problemy ze stawami, łuszczycą, chorobami metabolicznymi kości. Dr n. med. Katarzyna Torzyńska, specjalista chorób wewnętrznych, reumatolog przekonuje, że szybko postawiona diagnoza i odpowiednio dobrane leczenie potrafi przynieść efekt, który często zaskakuje samych pacjentów. Przywrócony im komfort życia, to najlepsza nagroda dla medyków.

ROZMAWIA: Klaudyna Bogurska-Matys
ZDJĘCIA: Sławomir Brandt

Czym zajmuje się reumatolog?

Leczeniem chorób reumatycznych, w tym chorób układowych tkanki łącznej, różnymi rodzajami zapalenia stawów, twardziną układową, zapaleniem wielomięśniowym, zapaleniem naczyń, zwyrodnieniami stawów, osteoporozą. Jest to całkiem szerokie spektrum chorób. Reumatoidalne zapalenie stawów dotyczy 1% populacji – nie są to częste choroby. Jednak jeśli pacjent jest już taką chorobą dotknięty, musi być pod opieką lekarza przez całe życie. W naszym Medycznym Centrum Hetmańska dbamy o to, aby osoby, które się do nas zgłaszają, czuły się jak najlepiej i miały zapewniony najwyższy komfort. Szukamy zawsze skutecznego leczenia i przywracamy utraconą ulgę.

A jak wygląda leczenie?

Zajmujemy się kompleksowym leczeniem pacjentów. W zależności od potrzeb pacjenta stosujemy typowe leczenie ogólnie dostępnymi lekami, ale także terapie lekami biologicznymi, nowoczesnymi syntetycznymi lekami immunosupresyjnymi czy leczenie innowacyjne w ramach badań klinicznych. Oczywiście staramy się zindywidualizować leczenie, by było jak najbardziej odpowiednie dla danej osoby.

Kto powinien się zgłosić do Państwa?

Zgłaszamy się do reumatologa, kiedy bolą nas stawy i są one obrzęknięte. Oczywiście nie mówimy tutaj o urazach i kontuzjach. Powinny się do nas zgłaszać osoby, które borykają się z przewlekłym zmęczeniem, łuszczycą, osłabieniem siły mięśniowej i innymi dolegliwościami, czasem nietypowymi schorzeniami, jak zapalenie płuc, zapalenie osierdzia, zapalenie nerek, które nie ustępują mimo typowego leczenia. Diagnozujemy także zaburzenia immunologiczne w badaniach laboratoryjnych. W Medycznym Centrum Hetmańska pracuje siedmiu reumatologów mających doświadczenie w leczeniu szpitalnym i edukacji akademickiej, z prof. Piotrem Leszczyńskim na czele. Mamy duże doświadczenie i dysponujemy niezbędnym spektrum badań diagnostycznych, takich jak USG stawów, kapilaroskopia, densytometria.

Pacjenci w jakim wieku zgłaszają się do Was?

Przedział wiekowy naszych pacjentów jest bardzo duży. Trafiają do nas młode osoby z łuszczycowym zapaleniem stawów, na przykład kierowane przez pediatrów w chwili osiągnięcia wieku dorosłego. Ale nie tylko. Problemy ze stawami mogą pojawić się w wyniku stresu, nerwów czy innych problemów ze zdrowiem, a to nie zależy od metryki. Przez kilkanaście lat stworzyliśmy miejsce, gdzie potrafimy kompleksowo zająć się pacjentem z problemami reumatologicznymi.

Łuszczyca to nie domena dermatologów?

Jeżeli występuje izolowana łuszczyca skóry, bez dolegliwości bólowych stawów, to tak. Jednak gdy dołączą dolegliwości stawowe, to warto skonsultować je z reumatologiem. Nawet u 40% pacjentów z łuszczycą skóry z biegiem lat może rozwinąć się łuszczycowe zapalenie stawów.

Jaka diagnostyka jest niezbędna?

Zazwyczaj niezbędne są badania laboratoryjne, RTG czy USG zajętych stawów albo ścięgien. Ważna jest także ocena paznokci, bo niekiedy pacjenci nie mają typowych zmian skórnych, a tylko zmiany paznokci. Ciekawe jest też to, że łuszczycowe zapalenie stawów można rozpoznać u pacjenta bez łuszczycy, ale wtedy w jego najbliższej rodzinie jest osoba mająca łuszczycę.
Czy tylko stawy i skóra są zajęte chorobą?

Niestety, może być różnie. Czasami pacjenci mają problemy okulistyczne, wady zastawek serca czy problemy z nerkami związane z łuszczycowym zapaleniem stawów. Każdy pacjent wymaga uwagi, by nie przeoczyć niepokojących objawów. Niekiedy choroba dotyczy stawów kręgosłupa, zmiany są podobne do tych w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa. Wtedy szczególnie ważne, oprócz farmakoterapii, jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń fizycznych, by zachować kręgosłup w jak najlepszej formie.

Czy jest możliwa profilaktyka?

W reumatologii trudno mówić o profilaktyce. Zazwyczaj jest tak, że choroba pojawia się i jest już z pacjentem długi czas, nie można jej zapobiec. To, co można zrobić, to zgłosić się do lekarza, gdy zaniepokoją nas objawy. Możliwie najszybciej, bo im szybciej wdrożymy leczenie, tym szansa na dobry efekt leczenia i komfortowe życie jest większa.

Czy pacjenci bywają zaskoczeni efektami leczenia?

Tak. Bardzo często jest tak, że pacjenci nie mają już sił i nie wierzą, że uda się coś zmienić. Na szczęście pracujący u nas specjaliści potrafią skutecznie zaopiekować się każdym. To miłe, gdy widzimy i słyszymy zachwyt i radość, kiedy leczenie przynosi efekty. W łuszczycowym zapaleniu stawów dochodzi często do całkowitego cofnięcia się zmian skórnych i stawowych.

Medyczne Centrum Hetmańska

ul. Hetmańska 55/1
60-218 Poznań

tel. +48 61 864 20 70, +48 698 806 606

www.centrum-hetmanska.pl