Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Kobiety siłą Grupy Cichy-Zasada

31.03.2021 12:35:36

Podziel się

Czy kobiety rządzą światem motoryzacji? W Grupie Cichy-Zasada z całą pewnością tak. W tej firmie, od wielu lat, to właśnie panie piastują wysokie stanowiska w zarządzie spółki, a pełniąc funkcję dyrektora prowadzą z sukcesami swoje zespoły. Poznajcie Beatę Zarzycką, Agnieszkę Prześlak-Piotrowską, Annę Makowską i Magdalenę Mądrzak-Kruszonę, dla których praca to pasja, a słowo „niemożliwe” po prostu nie istnieje.

TEKST i ZDJĘCIA: Piotr Robakowski

Grupa Kapitałowa Cichy-Zasada to jedna z największych, prężnie działających firm dealerskich w branży motoryzacyjnej w Polsce. W portfelu ma renomowane marki motoryzacyjne, takie jak Volkswagen Samochody Osobowe, Audi, Seat, Cupra, Škoda i Volkswagen Samochody Dostawcze, z którymi współpracuje już od 30 lat. Za sukcesami i ciągłym rozwojem Grupy stoją oczywiście Sobiesław Zasada i Mirosław Cichy, którzy z pełnym przekonaniem stawiają na kobiety, powierzając im odpowiedzialne funkcje. W tej organizacji zarówno w zarządzie, jak i na wielu kierowniczych stanowiskach można spotkać właśnie panie.

Beata Zarzycka,
członkini zarządu ds. finansowych
w Grupie Cichy-Zasada

W świecie finansów Beaty

W siedzibie firmy w Wysogotowie spotykamy się z Beatą Zarzycką, członkiem zarządu ds. finansowych. Karierę zawodową rozpoczynała w małej firmie handlowej na stanowisku samodzielnej księgowej. Później były większe wyzwania, między innymi praca w dużej firmie produkcyjnej na stanowisku głównej księgowej. Była też praca w jednej ze spółek należącej do największej firmy spedycyjnej w Polsce, gdzie prowadziła projekt dotyczący wdrożenia systemu finansowo-księgowego. W spółce inwestycyjnej pełniła stanowisko dyrektor finansowej. Od 9 lat pracuje z Mirosławem Cichym początkowo pełniąc funkcję dyrektor finansowej, a obecnie członka zarządu. To nie Jej pierwsze doświadczenie w branży motoryzacyjnej. Na początku kariery zawodowej przez 4 lata pracowała w spółce-córce producenta lakierów samochodowych. Wita mnie elegancka, uśmiechnięta kobieta. Podkreśla, że na tym stanowisku wymagana jest wiedza merytoryczna, również w zakresie podstaw prawa. – Ważne są wysokie umiejętności analityczne, zorientowanie na biznes, strategiczne myślenie, inicjatywa i otwartość na zmiany, a także łatwość podejmowania decyzji i umiejętności menedżerskie – podkreśla. To właśnie one przydały się w ostatnich latach, gdy firma przejmowała inne spółki dealerskie związane z marką Volkswagen, by w 2020 roku połączyć się z podmiotem z Grupy Zasada – Auto Special. – Jak wygląda mój dzień? – uśmiecha się. – Wstaję około 5.30. Przygotowanie posiłków i inne obowiązki domowe, wyjście z psem i w końcu wyjście do pracy zajmują mi około 2,5 godziny. Krótką drogę do pracy często wykorzystuję na rozmowy z pracownikami, z którymi później nie uda mi się porozmawiać. Zwykle dzień wypełniony jest spotkaniami, przez co brakuje czasu na bieżące obowiązki. Często dopiero późnym popołudniem mogę odpowiedzieć na e-maile. Ze względu na natłok zadań, rzadko kończę pracę przed 19:00, co powoduje, że z rodziną w tygodniu nie spędzam dużo czasu. Jednak od piątkowego popołudnia i przez cały weekend staram się być wyłącznie dla nich. Podkreśla, że łączenie życia rodzinnego z pracą nie jest łatwe, co nie oznacza, że niemożliwe. Udaje się Jej jeszcze znaleźć czas na aktywność fizyczną czy dobrą książkę, dzięki którym spada napięcie narastające w ciągu dnia.

Agnieszka od spraw personalnych

Podobnego zdania jest Agnieszka Prześlak-Piotrowska, dyrektor ds. personalnych w Grupie Cichy-Zasada. Jej sposobem na odreagowanie jest sport. – Od dłuższego czasu nie mam „zwykłych” dni. Każdy przynosi coś nowego. Kolokwialnie mówiąc – nie ma nudy. Ale to właśnie lubię – mówi z uśmiechem. – Książkowo idealny dzień pracy wygląda tak, jak sobie go zaplanowałaś najlepiej kilka dni wcześniej z pewną rezerwą na nieprzewidziane wydarzenia. To właśnie dział zarządzany przez Agnieszkę Prześlak-Piotrowską odpowiada za obsługę kadrowo-płacową pracowników i współtworzenie takiej kultury organizacyjnej, która umożliwia pracownikom odnoszenie sukcesów i rozwój zawodowy. Wśród nich jest wiele kobiet. – W tej „męskiej” branży mamy kobiety pracujące na stanowiskach mogących się kojarzyć z męskim zajęciem – mówi. – Kobieta jest kierownikiem serwisu marki Volkswagen w Nowym Sączu. W naszych salonach w Warszawie i Poznaniu mamy panie na stanowiskach kierowników sprzedaży samochodów osobowych i sprzedaży flotowej. Kobiety całkowicie zdominowały stanowiska kierownicze w działach administracji i ubezpieczeń. Stawiamy na osoby otwarte na kontakt z ludźmi, nie bojące się zmian i udaje nam się je znaleźć. Poza stanowiskami kierowniczymi mamy też panie w działach handlowych, administracji, księgowości, kadrach, serwisach blacharsko-lakierniczych i serwisach mechanicznych. Kobiety sprzedają, negocjują, doradzają, koordynują, ubezpieczają, księgują, kontrolują i analizują, zajmują się marketingiem i kontaktami z klientem. Brawo MY – kończy wyliczanie z wyraźnym uśmiechem.

Agnieszka Prześlak-Piotrowska
dyrektor ds. personalnych w Grupie Cichy-Zasada

Agnieszka Prześlak-Piotrowska pierwsze zawodowe kroki stawiała jako praktykantka w dziale personalnym w jednym z banków. Było to ponad 20 lat temu, jeszcze podczas studiów. Wsparcie pierwszych przełożonych, praca z ludźmi i różnorodność zadań spowodowały, że wybór dalszej kariery był dość oczywisty i bardziej świadomy. Z obecną firmą związana od ponad 8 lat, zarządza procesami HR wraz podległym zespołem.

Anna Makowska
dyrektor zarządzająca
w Grupie Cichy-Zasada

Anna, dyrektor zarządzająca

Anna Makowska do firmy trafiła 18 lat temu, kiedy była jeszcze studentką. Chciała zdobyć doświadczenie w branży, która ją ciekawiła. Pierwsze kroki stawiała w biurze sprzedaży samochodów powypadkowych w Wysogotowie. W 2004 roku, kiedy firma rozpoczęła sprzedaż samochodów marki Audi, otrzymała propozycję pracy na stanowisku handlowca w nowo otwartym salonie Audi w Przeźmierowie. Jako kobieta handlowiec wiele razy musiała udowadniać, że posiada odpowiednią wiedzę i kompetencje do sprzedaży samochodów. Po kilku latach awansowała na stanowisko kierownika działu sprzedaży samochodów marki Audi. Od 2010 roku jest dyrektorem odpowiedzialnym za markę VW w Przeźmierowie i Audi na poznańskiej Ławicy. Zarządza zespołem 120 osobowym. – W nowych strukturach firmy kobiety są silnie osadzone na znaczących stanowiskach w organizacji. Pełnią funkcje członka zarządu ds. finansów, dyrektora ds. personalnych. Panie są też dyrektorami zarządzającymi oddziałami odpowiedzialnymi za marki Volkswagen Samochody Osobowe, Volkswagen Samochody Dostawcze, Seat czy Audi – mówi Anna Makowska, dyrektor zarządzająca oddziałem Volkswagen Samochody Osobowe w Przeźmierowie i Audi Centrum Poznań Ławica w Poznaniu. Wciąż zastanawia jednak fakt, dlaczego kobiety wchodzą do świata stereotypowo zarezerwowanego dla mężczyzn. I są przy tym tak odważne, zdeterminowane i zadowolone. – Kobiecie odnoszącej sukces w zawodzie, zwłaszcza w branży zdominowanej przez mężczyzn, nie jest łatwo. Wielokrotnie musimy coś udowadniać. Mnie motywuje i napędza do działania, aby być jedną z najlepszych. Umiejętności organizacyjne, „przełączania” się z trybu „praca” na tryb „dom” i samodyscyplina są niezbędne w połączeniu tych dwóch światów. Myślę jednak, że niezależnie w jakiej firmie pracujemy, balans jest potrzebny. Oczywiście, jak w każdym przedsiębiorstwie, jednego dnia kończy się pracę po ośmiu godzinach, a innego, gdy obowiązki tego wymagają – po dziesięciu. Tryb „dom” to dzieci, lekcje, sprzątanie, gotowanie, nikt przecież nie zwalnia nas z tych zadań – tłumaczy Anna Makowska.

Magdalena Mądrzak-Kruszona,
dyrektor zarządzająca
w Grupie Cichy-Zasada

I dyrektor zarządzająca Magdalena

Podobnego zdania jest Magdalena Mądrzak-Kruszona, dyrektor zarządzająca oddziałem Centrum Poznań w Komornikach. – Zarząd ma duże zaufanie do kobiet, nie boi się powierzać im odpowiedzialnych stanowisk. Uważam, że różnorodność kadry zarządzającej pod względem płci daje same korzyści. Różnorodność wzbogaca, jest wielką wartością, która daje możliwość brania pod uwagę kilku punktów widzenia, co jest szczególnie cenne przy podejmowaniu strategicznych decyzji – przekonuje. – Każdy sukces jest okupiony stresem, różnymi trudnościami, ale mimo to uważam, że wszystko można połączyć. Życie zawodowe i rodzinę. W mojej ocenie kobiety z uwagi na obowiązki rodzinne nie powinny rezygnować ze swoich ambicji zawodowych. Dobre planowanie i zarządzanie czasem prywatnym i zawodowym jest kluczem do osiągnięcia równowagi. Magdalena Mądrzak-Kruszona z motoryzacją związana jest już 19 lat. Zawodową drogę rozpoczęła od stanowiska asystentki działu handlowego. Dwa lata spędziła w dziale ubezpieczeń, by jako jedna z pierwszych kobiet w firmie objąć stanowisko sprzedawcy samochodów osobowych marki Volkswagen. Po 10 latach, z tytułem najlepszego sprzedawcy w Polsce marki Volkswagen Samochody Osobowe, przeszła do Audi. Po niespełna dwóch latach wróciła do Volkswagena, zostając szefem działu sprzedaży. Od kilku miesięcy w Grupie Cichy-Zasada zarządza trzema markami i ma na pokładzie około 90 pracowników. Jej zawodową dewizą jest: najpierw zrozum pracownika, później oceniaj.

Dla wielu z tych kobiet motoryzacja to pasja, która po latach przerodziła się w pracę. Mimo to wciąż widzą w niej wielkie wyzwanie i towarzyszą im pozytywne emocje.